Machine LearningYapay Zeka

Makine Yapımı Sanat, İnsan Yaratıcılığının Sonu mu?

0

Geçtiğimiz haftalarda Botnik, bir ilk 10 trend listesi oluşturmak için tahmini bir model öğrendi ve Scrubs bölümü yazmak için  Trump tell-all Fire and Fury’ nin bir bölümünü kullandı .

Microsoft araştırmacıları tarafından geçen hafta paylaşılan fotoğraf başlıklarına dayanarak çizmek üzere eğitilen Yapay zeka  Botnik, sanat  için  Yapay zeka’nın kullanımı ve yaratıcılar için bunun anlamı hakkında soru sordu.

Prisma tarafından popüler hale getirilen ve ardından Facebook , Google ve Algorithm tarafından takip edilen stil transferleri, birden fazla sanatçıya Yapay zeka’nın işini yapmak üzere geldiğine ikna oldu ve Yapay zeka sadece Picasso’nun eserini taklit etmekle kalmadı. Aynı zamanda bir çerçeve görevi gördü  ve yaratıcılığın var olabileceği bir alan sağladı.

 

Bazıları sadece yapay zekayı stilleri taklit etmek için kullanıyor ancak sanatçı-teknologlar, insanların makine öğrenimini, sadece verimliliği artırmak için değil aynı zamanda yeni yollarla nasıl kullanabileceğini göstermesiyle de  ilgi çekiyor.

“Şahsen, teknoloji sahnesinde en canlandırıcı bulduğum sanat türü, sadece yaratıcı süreçleri sanat yoluyla çoğaltmaya çalışmak değil, sadece Mona Lisa’nın çizilme biçimini çizmek değil bu yeni araçları, insanların esin kaynağı yapmak ve heyecanlandıran bir yolla kullanıp kullanamayacağımızı öğrenmek… “

Makineler daha akıllıca büyüyor ve insan yaratıcılığını taklit edebileceklerini daha iyi gösteriyor, ancak Yaratıcılık için NIPS veya Sanat için Makine Öğrenme (ML4A) gibi gruplar tarafından  yapılan çalışmalar , sinir ağlarının sanat için kullanılmasının yaratıcılığın sonu anlamına gelmediğini ortaya koyuyor.

Görünüşe göre Yapay zeka modelleri, stand-up komedisi veya insanlığa ya da hayal gücüne ihtiyaç duyan diğer sanat biçimlerinin güzelliğini anlayabilmemiz için biraz zamanımız varmış gibi görünüyor .

Sanatta Yapay zeka’nın etkisini düşündüğümde hatırlamaya değer,  Garry Kasparov, IBM’in Deep Blue’la olan savaşının daha iyi insan satranç oyuncuları olduğuna inanıyordu . Oyuncu Lee  Sedol ,Netflix’te bulunan AlhpaGo belgeselinde benzer düşünceleri açıkça ifade etti.

Sinir ağları ve insanlar tarafından yapılan sanatın insanın yaratıcılığının yerini alması gerekmeyen benzersiz sonuçlar üretebileceğini, ancak başka herhangi bir araç gibi insani çabaları arttırabileceğini görüyoruz.

Büyük bir olasılıkla duyduğunuz gibi, Yapay zeka yeni başlıyor ancak aynı yepay zeka tüm işleri öldürmeyecek ve sanattaki yapay zeka da kötü değil.

Tıpkı Yapay zeka işyerinde olduğu gibi, insan etkinliğini değiştirmek yerine, arttırabilir ve insanlara yeni ifade biçimleri keşfetmesine yardımcı olabilir….

Kaynak:KHARI JOHNSON,Venture Beat adlı içeriği Türkçe’ye kazandırılmıştır.

Aykut Güner

You may also like