Yapay Zeka

Küçük Hayallere Yer Yok:Dünyanın En Büyük Zorlukları Bizim İçin En Büyük Fırsat

0

İnsanlar robotlardan endişe ediyor. Bir bilgisayar sistemi satranç şampiyonu Gary Kasparov’u 20 yıl önce yendiğinden beri, yapay zeka araştırmalarındaki ilerleme, insanı düşünme makinesine karşı hazırlayan yüksek profilli yarışmalar açısından tanımlandı. Yapay zeka konusunda nihai sonuçların ne olacağını şimdiden kestirmek oldukça güç…

Deep Blue’nun zaferinin ardından, Yapay zeka tarafından desteklenen diğer makineler, Jeopardy oyun şovunda ve en son olarak dünya şampiyonu Go oyuncusuna karşı önemli zaferler çıkardı. Google’ın AlfaGo yazılımının en son sürümü, strateji tahtası oyununu herhangi bir insan yardımı olmadan oynamayı öğrendi.
Liderler, teknologlar, fütüristler ve tüm düşünürler arasındaki tartışma, Yapay zeka’nın işyerimizde, toplumda ve hayatlarımız üzerinde yaratacağı derin etkidir. Bu etkinin ölçeği sürekli tartışılıyor.
Makineler insanların yerini alabilir mi? Gerçekten işleri devralabilirler mi?
Bu sorunun her tarafında akıllı zihinler var. Bazıları, Profesör Stephen Hawking gibi, yapay zeka’nın yükselişinin varoluşsal bir tehdit olduğunu düşünüyor. BBC’de Hawking bir dinleyiciye şunları söyledi : “Bence yapay zekanın geliştirilmesi insanlığın sonu olabilir.”

Bir kısım düşünürler ise otomasyonun yükselişinin akıllı makineler tarafından gerçek bir ütopyayı temsil ettiğini düşünüyor.
İyimserlik her ülkede özgür bir teşvik kaynağıdır. Bu evrim, insan ırkı için muazzam bir potansiyel oluşturabilir. Her nereden bakarsak bakalım, bir şey net: Elimizde kaçırılacak bir şey yok. Hayatta yaşamak istediğimizi oluşturalım….

Bu gibi yıkıcı zamanlarda dahi, yaratıcılık, şefkat, inovasyon ve yaratıcılık gibi insani niteliklerin yükseldiğini, tutunabileceğini ve durdurulamayan bir ivme kazandığını görüyorum. Otomasyon ile insanlara tehlikeli, tekrarlayan görevlerden kurtulmasının ve insanların yalnızca empati, ahlaki yargılar ve sevgi ile gerçekleştirebileceği etkinliklere odaklanma özgürlüğünü sağlayan bir dünyanın yaratılması mümkün.

Beraber daha iyi

İnsan ve makineyi birbirine karşıt görmek yerine, ‘güçlendirilmiş insanlık’ adı verilen bir şey yaratmak için birlikte çalışabiliriz.
Dikkatli öngörülerle çalışmakla birlikte, küresel teknoloji liderleri, akıllı makinelerin insanlarla rekabette değil insanlarla uyumlu çalışmasını sağlamakla yükümlüdür. Riskleri kabul etmemiz ve azaltmamız gerekse de – bir sonraki otomasyon dalgası nedeniyle yerinden edilmiş işçileri yeniden eğitmek gibi – yapay zeka’nın tüm insanlara fayda sağlayabileceğini de bilmeliyiz.

McKinsey & Company’nin bir ortağı olan Mehdi Miremadi, geleceğin rekabet yerine insan ile makinenin işbirliğinde yattığının altını çizdi. “Bence insan-robot etkileşimi oyunun adıdır. Orta vadede, önümüzdeki 5-15 yıl arasındaki en önemli eğilim olacak “dedi.
Önde gelen endüstri üreticileri fabrikada işbirlikçi robotlar ile ürün dağıtma seçenekleri araştırıyor. Mantık basit. Robotlar tutarlı, güvenilir ve yorulmaz ama doğaçlama yapmaz. Montaj hattındaki değişiklikler, insanlar tarafından özenle yeniden programlanmayı gerektiriyor, bu da bir fabrikanın neye dönüştüğünü hızlı bir şekilde değiştirmeyi zorlaştırıyor.
Robotları programlayarak ve onların yanında çalışan insanlara görevler dağıtarak geleceğin fabrikasını düzenlemek için yapay zeka kullanan bir tesisler ile ilgili araştırmalara ağırlık verilmesi yerinde olacaktır.
Teknolojinin toplum üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için düşünceli bir planlamaya ihtiyacımız olacak. Birlikte, büyük çaplı yabancılaşmanın potansiyel bir tehdidine değinmemiz gerekiyor.
Hükümet, özel sektör ve eğitim liderleri, gençlerin dijital pazarda ihtiyaç duyulan becerilere sahip olmalarını ve iş gücünde olanların yeni gereksinimlere adapte olabilmelerini sağlamak için birlikte çalışmalıdır. Artık ömür boyu öğrenmenin normal olduğu açık. İşletmeler, her yaştan geçici ve koşullu işgücüyle çalışmalı…

Ekonomik etki

Yapay zeka hayatımızın pek çok yönünü değiştirme potansiyeline sahipken, uzmanlar arasında kaç tane işin yapay zeka aracılığıyla otomatikleştirilebileceği konusunda kayda değer bir anlaşmazlık var.
Mevcut işlerin küçük bir yüzdesi tam otomasyona duyarlıdır, ancak hemen hemen her meslek kısmen otomatikleştirilebilir. Otomasyona en yatkın görevler öngörülebilir, veri toplama ve işleme gibi rutin etkinliklerdir. Ancak, yapay zeka’nın insanlar için çok zor veya tehlikeli olan işleri üstlenerek insan güvenliğine katkıda bulunduğunu da hatırlamalıyız.
Tarih boyunca, teknolojik ilerlemelerin istihdam kaymalarına yol açtığını gördük, teknoloji sürekli yeni ve modern işlerin yaratılmasına yol açtı.
Çoğu sanayi analisti, yapay zeka’nın ekonomik kalkınmanın temel bir itici gücü olacağına katılıyor. Gartner, yapay zeka destekli araçların 2021 yılına kadar 2.9 trilyon dolarlık işletme değeri , PwC ise yapay zeka’nın küresel ekonomiye neredeyse 16 trilyon dolara katkıda bulunabileceğini ve 2030 yılına kadar GSYİH büyümesini% 20 oranında artıracağını düşünüyor. Bazı tahminler, şirketlerin yapay zeka destekli, görev tabanlı otomasyon sayesinde yılda 3-4 trilyon dolara varan miktarda kar yapacağını gösteriyor.

Küçük hayaller için yer yok

Yapay zeka’nın şirketlere sağladığı faydalar maliyet tasarruflarının ötesine geçiyor. Yapay zeka daha fazla yenilik, iyileştirilmiş tahmin, optimize edilmiş operasyonlar, daha kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri ve tüketiciler için geliştirilmiş kullanıcı deneyimi anlamına geliyor.

Herhangi bir teknoloji geçişinde olduğu gibi, insan unsurunu asla gözden kaçırmamalıyız. En akıllı makinelerin bile yönetemediği bazı şeyler var. Makine rüya görmüyor. Makineler amaçlar koyamaz hedef oluşturamaz ve sorumlu değil. Yüksek miktarda veriyle eğitildiğinde bile makineler yalnızca geçmişi öğrenebilir, geleceği hayal bile edemezler. Neyse ki bizim için hayat ve iş tamamen satranç, matematiksel algoritma değil. Akıllı işletmeyi çalıştırmak için esneklik, yaratıcılık, merak ve duygusal zeka gibi benzersiz insan yetenekleri ne her zaman ihtiyaç olacak…

İmkânsız olanakları düşünmek ve sonra bunları gerçeğe çevirmek için zorlu çalışmaya ihtiyaç duyuyorum. Geleceğe baktığımda, yapay zeka’nın toplumsal etkisi üzerine düşünülmüş bir tartışmaya gerçekten ihtiyaç duyuluyor. Bu bizim modern sorumluluğumuz. Dünyanın en büyük zorlukları bizim en büyük fırsatlarımız. Sadece büyük rüyalar gördüğümüzde insan potansiyelimizin tamamına yükselebiliriz.

Aykut Güner

You may also like

More in Yapay Zeka

yapay zeka
Yapay Zeka

Yapay Zeka Yarışında Tren Kaçıyor

Yapay zekaya dayalı teknolojilerin sunacağı fırsatları kaçırmak istemeyen ülkeler, bu alandaki yatırımları ile dikkati çekiyor. Yapay zekaya dayalı teknolojiler sayesinde küresel gayri safi ...