Teknoloji

Tesla’nın Varisi, Çağın Aydınlanmış Mucidi: Elon Musk

0

Çok bilinmedik birisidir Elon Musk. İnsanlara fütürist projeler sunan, ilk hybrid arabayı geliştiren, Hyperloop projesiyle dünyada ses getiren insan. Gelin bu yazımızda sizlere, geleceği güzelleştiren nadir insanlardan birini tanıyalım.

Elon Musk

Projeleri Para İçin Değil, Gelecek İçin Tasarlıyor

Elon Musk, ilk yazılımını yazmayı 12 yaşında kendi kendine öğrendi. 1995 yılında internet kullanıma açıldığında, Zip2 isimli ilk sitesini kurdu. Bu siteyi kurduktan 3 yıl sonra tam 307 milyon dolara satarak çok büyük bir başarı elde etti. 1998 yılının Aralık ayında Paypal’in kurucuları arasında yer aldı. Daha sonra şirketi eBay’e 1.5 milyar dolara sattı ve kariyerinde büyük bir başarıya imza attı.

Mars’a Turist Gönderme Projesi SpaceX

SpaceX şu an için deneme aşamasında ve çalışmalar sürüyor. Bu proje Marsta 80.000 kişilik bir insan kolonisi kurmayı hedefliyor. Bu projesiyle NASA’ya kafa tutan SpaceX, hayal gibi gözüken seyahati gerçekleştirmeyi planlıyor.

SpaceX

Elektrikli araba deyince akla gelen ilk isim Tesla Motors

2003 yılında kurduğu bu şirketle dünyadaki ilk hybrid araba üreten şirket ünvanını almayı başardı. Şirket son yıllarda otopilot teknolojisinde büyük gelişme gösterdi. Yaptıkları modellerin bazıları otopilot sistemi kullanarak, sürücünün müdahelesine gerek kalmadan ilerleyebiliyor. Musk bu teknolojinin daha da gelişecek olduğunu ve gelecekte insanlara gerek kalmadan araçların kendi kendine yolculuk yapabileceğini açılkadı.

Musk son yıllarda güneş enerjisinden faydalanmayı da unutmuyor. SolarCity adlı şirketi, insanların evine güneş panelleri kurarak hem temiz enerji kullanmalarını sağlıyor.

Solar City

Hyperloop Projesi

Bu projeyle Musk yer altında tüneller inşa ederek gelecekte büyük bir sorun olacak trafiğe çözüm bulmayı planlıyor. Bu tünellerde insanların çok yüksek hızlarda seyahat edebileceği öngörülüyor. Projenin maliyeti Elon’u durdurmuyor. Tüm bu gelecek vaat eden projelerin sahibi, bu konuda da asla geri adım atmıyor.

Hyperloop Elon Musk

HyperLoop

Peki Musk Hangi Yönüyle Tesla’ya Benziyor?

Evet, gelelim neden ona “Tesla’nın Varisi” deniliyor? Sebebi iki hem Tesla’nın hem de Musk’un  daha iyi bir gelecek için çalışıyor olmasıdır. Aynen Tesla’nın Wardenclyffe kulesi gibi Musk’ta para için değil, insanlık için projeler geliştiriyor. Hem Tesla hem de Musk fütürist, bu yüzden yaptıkları projeler insanlara günümüz için mantıklı gelmeyebiliyor. Ama emin olun yıllar sonra, insanlar yaptıkları projeler için onlara minnettar olacak.

You may also like

More in Teknoloji

data
Teknoloji

İnsanlık Tarihinde Durağan Olduğumuzun Kanıtı

Durağanlaşma ve Ekonomik büyümenin ölçülmesi zordur, özellikle de az miktarda bilgi bulunan dönemlerde. Bununla birlikte, uyumlaştırılmış ulusal hesaplar, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra çoğu ülkede ...
Editörün Seçimi

Kim Bu Elon Musk ?

Elon Musk Aslında Kimdir? Son günlerde önce Türkiye’ye gelişi ve daha sonrasında elektrikli tırları tanıtması ile adından sıkça söz ettiren ve Türkiye’de paylaştığı ...