MeydanTeknoloji

Motosiklet Çılgınlığı Olan Chopper Nedir Ve Cruiser’dan Farkı Nelerdir?

0

Chopper Ve Cruiser Nedir?

Chopper olarak bilinen bu motosikletler alçak motosiklet olarak sınıflandırılırlar. Chopper motosikletler aslında Cruiser motosikletlerin kişinin isteğine göre düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan bir motosiklettir. Amerikan filmlerinde sıkça görülen motorlardır. Kendine has giyim tarzlarıyla ve grup halinde dolaşan kişilerin bindiği motosikletler olarak kazınmıştır hafızamıza. Şimdi yakından bakalım.

Chopper

Chopper motosikletlerin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. 2. Dünya Savaşı sonrası evlerine dönüş yolunda olan kişilerin motosikletlerini daha hafif ve olduğundan biraz daha hızlı yapmak istemeleri sonucu ortaya çıkan yepyeni bir sınıftır.

Chopper kelimesi ise kesmek kırpmak biçmek anlamına gelmektedir. Ayrıca bir helikopterin pervanesinin çıkardığı chop chop chop sesininde ilham kaynağı olduğu söylenenler arasındadır. Ancak Chopper’cılar bunu (ABD) kabul etmez, çünkü olay “Chopping” -kırpma, kesme, biçme- fiiline dayanmaktadır.

Her chooper kendi sınıfında tektir ve bir başka eşi benzeri yoktur. Sadece motor kısmı hariç, tamamen kişiye özeldir. Motor aksamı ve tekerleğe aktarma Dünya üzerindeki her chopper motosiklette aynıdır. Bu yönden bakarsanız aslında chopper motosikletlerin dünyada eşi benzeri olmadığı söylenemez ve birçoğunda kullanılan aksesuarlar aslında aynıdır. Örneğin, aynalar çoğu yaprak şeklinde ya da malta hacı şeklinde ayna kullanırlar.

Chopperlar üzerinde yaklaşık 256 adet parça kişiye özel olarak dizayn edilebilmektedir. Hız amacı gütmeyen sadece gezi amaçlı motosikletlerdir.

İkinci Dünya Savaşı Sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nde, savaştan eve dönen askeri görevliler, motosikletin temel işlevi için çamurluklar, dönüş göstergeleri ve hatta ön frenler gibi çok büyük, ağır, çirkin veya gerekli olmayan tüm parçaları çıkarmaya başladılar . Motosikletin çerçevesine olabildiğince alçak olabilmesi için , büyük, yaylı askılar kaldırıldı. Bu makineler, kir izi yarışında ve çamur yarışında performansı artırmak için hafifletildi. Öncelikle hız odaklı yapılan modifiyeler yerini estetik amaçlı yapılan modifiyelere bıraktı. Çılgınca saplanmaya neden olan değişiklikler sanatsal ve estetik bir yönde gelişti.

Chopper Ve Cruiser Arasındaki Fark

Genelde chopper ve cruiser tabirleri karistiriliyor, ve cruiser’lara yanlislikla chopper deniyor.

Chopper, Amerikalilarin II. dünya savaşında avrupada hafif kıvrak hızlı motorları görmesinden sonra, savaş sonrası yurtlarına döndüklerinde kendi ağır-hantal motosikletlerini kesip kırpıp (chop edip) hafifletmesi ile baslayan bir akimdir.
Daha sonra bu iş büyük-küçük atölyelerde gelişmiş ve artık tamamen “kişiselleştirilmiş” “özgün” hale getirilmiş yada bu şekilde sıfırdan yapılmış motosikletlere Chopper denilmeye başlanmıştır.

Cruiser motorlar seri olarak üretilir ve daha spor tarzdadır. Cruiser, Chopper görünümlü seri üretim motosikletlere verilen isimdir. Chopper sürücüsünün kol, bacak, boy ölçülerine göre özel hazırlanmış olan motor türüdür. Genellikle vmotor kullanılır. Türkiye’de yok denecek kadar azdır. Cruiser ise yollarda sıkça gördüğümüz Crom kaplamalı motorlardır. Bunlar Harley and davidson gibi markalı motosikletlerdir. genelde sokaklarda görülen güzel parlak motosikletlerdir. Bu alttaki resimde gördüğünüz model Cruiser’dır.

Cruiser

 

You may also like

More in Meydan

Meydan

MİNİMALİZM

MİNİMALİZM NEDİR? Minimalizm, Fransızca olan ‘minimum’ sözcüğünün türetilmesiyle ortaya çıkmıştır. Minimalizm, ABC sanatı ve minimal sanat olarak da adlandırılıyor. Minimalizm’in Türkçe karşılığı sadeleşmektir. ...
Meydan

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir?

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir? Nepal hala tanrının yaşadığına inanılan tek ülke olmaya devam ediyor. Bereket ve iyi şans getirdiğine inanılan ‘Kumari’, Budist ailelerin ...
Meydan

Batıl İnançlar

Batıl İnanç Nedir Batıl inanç, mantığa dayalı bir temeli olmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler ...
Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...