Editörün SeçimiTeknoloji

Kim Bu Elon Musk ?

0

Elon Musk Aslında Kimdir?

Son günlerde önce Türkiye’ye gelişi ve daha sonrasında elektrikli tırları tanıtması ile adından sıkça söz ettiren ve Türkiye’de paylaştığı fotoğraflar ile de kendini tanıyan tanımayan herkesin gönlünde taht kuran Elon Musk gerçekte kimidir gelin birlikte görelim.

Büyük Bir Vizyona Nasıl Sahip Oldu?

Elon Musk 1971 yılında açlık ve safaletin hüküm sürdüğü Güney Afrika’da doğdu ve 17 yaşına kadar burada yaşamını devam ettirdi. Yalnız bir çocuktu. Kendini tamamen kitaplara adamıştı. Öyle ki günde 10 saate kadar kitap okumak onun için sıradan bir işmiş. Hafta sonları ise günde iki kitap bitirebiliyormuş. ,

O günleri biyografisinde yer alan şu sözlerle özetlemiş Elon Musk “Bir keresinde okulun ve komşu okulun kütüphanelerindeki kitapların hepsini bitirmiştim. Kütüphaneciyi benim için kitap sipariş etmesi konusunda ikna etmeye çalıştım. Böylece Britannica ansiklopedisini okumaya başladım.Bu oldukça faydalı olmuştu. Neyi bilmediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok.”

O zamanlarda okurken biri dikkatini çekmiş olmalı, kendisi gibi yüksek hedeflere sahip olan biri “İstikbal göklerdedir” diyen biri, yoksa geldiği daha ilk gün neden onu ziyaret edip bahçesinde poz versin ki. Daha sonrasında yazdığı “ 3 kırık kaburga bir delik akciğer ama o yinede savaştı. Yurtta barış dünyada barış için” sözleri okuduğu o adam ile vizyonlarının ne kadar örtüştüğünü göstermiyor mu sizce de.

Kendi kendine kod yazmayı öğrendi ve Blastar adlı oyunu tasarlayıp büyük bir şirkete sattı hemde daha 12 yaşında iken. Üniversite çağlarında internetin moda haline gelmesi ile Elon Musk bir yatırım fikri düşündü ve Zip2’yu kurdu. 1999 ise bu şirketi satarak tam 20 milyon doların sahibi oldu.

PayPal’ın da ortaklarından olan Elon Musk şirketin satışından tam 165 milyon dolar kazandı. Geri kalan hayatını hiçbir şey yapmadan geçirebilmek için mükemmel bir para. Peki Elon Musk bu para ile ne yaptı. Paranın 10 milyon dolarını enerji sektörü olan Solar City’e, 70 milyon dolarını otomotiv sektörü olan Tesla’ya ve 100 milyon dolarını ise uzay sektörü olan Space X’e yatırdı.

Deli Mi Bu Adam?

“Sizce ben deli miyim?” Bu söz bizzat kendi ağzından çıktı Elon Musk’ın. Aslında yaptığı çoğu iş delilikti insanlara göre. Özellikle Space X. Çünkü Space X şirketlerle yarışmıyordu. Büyük devletler ile yarışıyordu. Sadece 100 milyon dolar yatırılmış bir şirket ile yıllık bütçesi 19 milyar dolar olan NASA’ya kafa tutmak akıl alır iş değil. Elon Musk ise bu rekabete katılabilmek için uzay ve roketler ile ilgili tüm kitapları okumuş konuya o kadar hakim hale gelmiş.

Hatta daha sonrasında şirketinde çalışan mühendislere bir şey yapmalarını isterken o konuyu en az onlar kadar bildiğini göstermiş. Zaten işe aldığı ilk 1000 kişi ile de bizzat kendisi mülakat yapmış. Önce uzay ve roket bilimi ile ilgili bulabildiği tüm kitapları okuyarak kendisine teorik bir temel inşa etmiş sonrada bu konuyla ilgili dünyanın  en iyilerini etrafına toplayıp işi pratiğe dökmeye başlamış. Bu büyük deliliğin ardında ise yine bir hayal saklı. Günün birinde Mars’a gidip oraya yerleşebilmek gibi bir hayal.

Milyarlarca dolarlık patentleri bedavaya dünyaya açtı

 

Elon Musk otomotivde de bir ilke imza atarak Tesla için aldığı tüm patentleri halka açtı. Herkes bu bilgilere erişip geliştirebilir. Hatta rakipleri bile. Peki bu adam neden böyle bir şey yapıyor? İşte bu soru ona yöneltildiğinde şu cevabı veriyor “Delikler ile dolu bir gemideyiz.Ve bu gemi su alıyor. Biz Tesla ile bu suyu boşaltan bir kova yaptık. Siz olsanız bu kovanın tasarımını paylaşmaz mıydınız?”

Elon Musk

tesla motors

Onun bu büyük vizyonunun altında dünyanın geleceği hakkındaki endişesi yatıyor. Yenilenebilir kaynakları kullanmaya teşvik ediyor insanları. Elon Musk’ın yaptığı işlere baktığımızda sadece icatlar görmüyoruz. Elon Musk bütünü ile bir ekosistem tasarlamaya çalışıyor. Bu yolda da gün geçtikçe emin adımlarla ve büyük bir inanç ile ilerliyor.

You may also like

Editörün Seçimi

Altın Oran Nedir?

Mükemmeliyet ölçüsü olarak kullanılan altın oran Antik Yunan döneminden beri kullanılıyor. Peki, altın oran nedir? Altın oran, özellikle matematik ve sanatta, bir bütünün ...
Editörün Seçimi

İmaj her şey midir? Halo Etkisi

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği sıralarda Amerikalı araştırmacı ve psikolog Edward Thorndike, komutanların kendilerine bağlı olan askerleri ile ilgili bir araştırma yaptı. Ve ...