Editörün SeçimiSağlıkTeknoloji

Instagram Paylaşımlarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

0

Yayınlanan bir araştırmaya göre Instagram’da paylaştığınız fotoğraflar ve görseller hakkınızda birçok bilgi barındırıyor.  Hatta bu görseller psikolojik problemleriniz olup olmadığıyla ilgili kimselere söyleyemeyeceğiniz sırlara bile ışık tutuyor olabilir.

Yeni yayınlanan araştırmaya göre depresyon geçirmiş kişiler normal kişilerden daha fazla resim paylaşıyor. Fakat resimleri ekledikleri filtreler daha az.  Aynı zamanda bu kişiler daha koyu renkli ve gri tonları ağırlıklı resimlerle sosyal medyada yer alıyor.

Psikolojiniz Sosyal Medya Paylaşımlarınıza Yansıyor

Geçtiğimiz günlerde EPJ Data Science dergisinde yayınlanan bulgulara göre Instagram ve benzeri sosyal medya mecraları insanların psikolojik ve ruhi durumları ile ilgili gözlem yapmak için bir çok araca ve veri setine sahip.

Daha önceki çalışmalarda bir kişinin  tweetlerinde  kullandığı kelimeler ya da Facebook profil güncellemelerinin o kişinin  psikolojik problemlerini ilişkin  işaretler barındırabileceği  bulunmuştu.  Bu çalışma ise kişilerin sosyal medyada kullandıkları kelimeleri analiz etmiyor. Direkt olarak paylaştıkları görselleri temel alıyor.

Harvard ve Vermont Üniversitesi’nden araştırmacılar sözkonusu araştırmada 71 tanesi depresyon geçmişi olan 166 kullanıcının 43 binden fazla fotoğrafını incelediler.

Renkler İç Dünyamızın Kapısı

Çalışmada görselleri analiz etmek için parlaklık, doygunluk,  görselde insan yüzü olup olmaması, kullanılan filtreler gibi birçok veri dijital ortama aktarıldı.  Sonuçlar çok ilginçti.  Depresyondaki kullanıcılar daha fazla resim paylaşmışlardı. Ve bu resimler daha mavi, daha koyu ve daha gri olmaya meyilliydi. Aynı zamanda bu kişiler daha az sayıda Instagram filtresi kullanıyordu ve kullandıkları filtreler içerisinde fotoğrafı siyah beyaz yapan “Inkwell” filtresi önde geliyordu.

Aynı grup içerisinde sağlıklı bireyler ise resmi parlaklaştıran “Valencia” fitresini tercih ediyorlardı.  Depresyonla başı belada olan kullanıcılar aynı zamanda içinde insan yüzü barındıran fotoğrafları daha fazla kullanıyorlardı.  Araştırmaya göre bu depresyondaki insanların gerçek hayatta daha az kişiyle etkileşim halinde olmasını gösteriyor olabilir.

 

Bununla birlikte araştırmacılar bu çalışmadan çıkan sonucun tüm Instagram kullanıcıları için geçerli olmayabileceğini ve çalışma yürütülen grup küçük olduğu için kesin bir öngörüde bulunmanın yanlış olacağını vurguluyor.  Fakat kullanılan tekniğin gittikçe dünyamızda daha çok yer tutan sosyal medyanın psikolojik problemlerin öncül gözlem ve tedavisinde başarılı şekilde kullanılabileceğine inanılıyor.

 

You may also like

Editörün Seçimi

Altın Oran Nedir?

Mükemmeliyet ölçüsü olarak kullanılan altın oran Antik Yunan döneminden beri kullanılıyor. Peki, altın oran nedir? Altın oran, özellikle matematik ve sanatta, bir bütünün ...
Editörün Seçimi

İmaj her şey midir? Halo Etkisi

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği sıralarda Amerikalı araştırmacı ve psikolog Edward Thorndike, komutanların kendilerine bağlı olan askerleri ile ilgili bir araştırma yaptı. Ve ...