Machine LearningScienceTechTeknolojiYapay Zeka

SpaceX’in Starship SN8 prototipi, Patlayıcı İnişle Destansı Test Lansmanında Yükseliyor

0

Elon Musk heyecanlandı: “Mars, işte geliyoruz!”

SpaceX’in Starship uzay uçuşu sistemi, Mars’a giden yolda büyük bir adım attı.

SN8 olarak bilinen parlak gümüş bir araç olan en son Starship prototipi, dün (9 Aralık) epik bir yüksek irtifa test uçuşu 17:45’te başlatıldı. SpaceX’in Güney Teksas köyü Boca Chica yakınlarındaki tesisinden kalktı EST (2245 GMT).

Amaç, gökyüzüne doğru yaklaşık 7,8 mil (12,5 kilometre) uçmak, bazı karmaşık hava manevraları yapmaktı – son Starship’in operasyonel uçuşlarda Dünya’ya geri döndüğünde gerçekleştireceği gibi bir “göbek taklası” da yapacağı söylendi ardından güvenli bir şekilde fırlatma standına iniş yapması idi.

starship uzay gemisi

165 fit uzunluğundaki (50 metre) SN8, sonuncusu hariç tüm bu büyük kilometre taşlarını çentik atmış gibi görünüyordu: Araç iniş noktasına çarptı, ancak çok hızlı geldi ve kalkıştan 6 dakika 42 saniye sonra çarpıcı bir ateş topuyla patladı.patlama

SN8’in hızlı plansız demontajı, bugünkü uçuşun sonuçlarından heyecan duyan SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın ruhunu hafifletmek için hiçbir şey yapmadı.

SpaceX kurucusu Elon musk bu durumu bu şekilde açıkladı:”İniş sırasında yakıt başlığı tank basıncı düşüktü ve konma hızının yüksek ve RUD olmasına neden oldu, ancak ihtiyacımız olan tüm verileri aldık! Tebrikler SpaceX ekibi evet !!” 

Musk bugün tam ve kablosuz bir başarı beklemiyordu; daha önce SN8’e (“Seri No. 8” in kısaltması) sadece tek parça halinde 3’te 1 iniş şansı vermişti.

Çünkü bugünün uçuşu, diğer tüm Starship prototip testlerinden çok daha karmaşık ve zorluydu. Önceki irtifa rekoru, üç farklı Starship aracıyla elde edilen yaklaşık 500 fit (150 m) idi.

Bu öncüllerin üçü de oldukça çıplak kemiklerdi; uçan silolar gibi görünüyorlardı ve SpaceX’in yeni nesil Raptor motorlarından sadece birini içeriyorlardı. SN8 çok daha yetenekli ve karmaşıktı. Üç Raptor tarafından güçlendirildi ve bir burun konisine ayrıca dengeleyici vücut kanatlarına sahipti.

Musk, bir tweet’te : bu yeni parçalar bugün işlerini iyi yaptı, başka bir tweet’te şunları söyledi : “Başarılı çıkış, tanklara geçiş ve iniş noktasına hassas takla kontrolü!”

SpaceX, insanları ve kargoları aya, Mars’a ve diğer uzak noktalara taşımak için Starship uzay gemisini geliştiriyor. Sistem iki unsurdan oluşuyor: altı Raptor motoru olan Starship adlı paslanmaz çelik bir uzay aracı ve ayrıca yaklaşık 30 motora sahip olan Super Heavy olarak bilinen dev bir roket.

Musk, bu araçların her ikisinin de tamamen ve hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilir olacağını söyledi. Starship, Dünya’dan Mars’a ve geri birçok sefer yapabilecek ve ömrü boyunca birçok fırlatma gerçekleştirecek. (Starship kendini aydan ve Mars’tan fırlatacak kadar güçlü olacak, ancak çok daha büyük dünyamızdan çıkmak için çok ağır olmasına ihtiyaç duyulacak.)

Enes almacı

You may also like