MeydanSpor

Unutulmaz Centilmen Efsane Başkan Süleyman Seba

0

Süleyman Seba, Beşiktaş’ın onursal başkanı. Beşiktaş Kulübüne 16 yıl süreyle başkanlık yapmış, sayısız başarılar kazandırmış, Beşiktaş camiası için “efsane” olan başkan. Beşiktaş’ın ve Türk sporunun en saygın ismlerinden biri.

EFSANE BAŞKAN SÜLEYMAN SEBA

Süleyman Seba

Süleyman Seba’yı efsane başkan statüsüne çıkaran olay ise, çok zorlu bir dönemde, 1984 yılında üstlendiği başkanlık görevini, 2000 yılına kadar aralıksız olarak sürdürmesi  ve yaptığı davranışlardı.

Seba, başkan olduğu 16 yıllık dönemde, 8 defa düzenlenen seçimli genel kurulların hepsinde, farklı kazandığı seçimlerle başkanlık koltuğunda kaldı. Seba’nın başkanlığı döneminde, 5 Süper Lig şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD Kupası Beşiktaş müzesine kazandırıldı.

Sizlerle Süleyman Seba’nın futbola damga vuran birkaç olayını paylaşmak istiyoruz.

Kazandıktan Sonra Sevinmek Kadar Rakibin Üzüntüsünü de Düşündü

Aynı sezonun devamında Türkiye Kupası final maçında Beşiktaş Trabzonspor ile karşılaşıyordu. Final İzmir’deydi. Karşılaşma öncesi iki takım aynı otelde kalmış, akşam yemeğini birlikte yemişti. Beşiktaş, karşılaşmayı Şifo Mehmet ve Feyyaz’ın golleriyle 2-0 kazanarak kupaya uzandı.

İki takım da aynı uçakla İstanbul’a dönüyordu. Süleyman Seba ile dönemin Trabzonspor Başkanı Mehmet Ali Yılmaz uçakta ön koltuğu yan yana paylaşıyordu. Seba, Yılmaz’a fark ettirmeden takım kaptanını sessizce çağırdı ve “Rakibinize saygılı olun, onlar üzgün. Uçakta kutlama ve tezahürat yapmayın, alınmasınlar, ayıp olur. Sevincinizi İstanbul’a saklayın, ölçüsüz hareket ederek onları rahatsız etmeyin.” dedi.

Hakemden Hata İle Gol Yenilen Maçtan Sonra Hakemi Teselli Etti

1986 yılında Ankaragücü-Beşiktaş maçında top hakeme çarpıp gol olmuş ve Beşiktaş mağlup olmuştu. O sezon Beşiktaş 1 puan farkla şampiyonluğu kaçırmıştı. Yani o gol olmasa Beşiktaş şampiyondu. O günkü maçın hakemi Ahmet Akçay daha sonra o maçın ardından yaşadığı bir anıyı bir televizyon programında anlatıyor..

Süleyman Seba, maçtan sonra hakem Ahmet Akçay’ı arıyor ve “Hocam biz seni biliyoruz. Bu senin ve bizim yaşadığımız bir talihsizlik oldu. Bu aralar canını sıkarlar, bir kaç gün gazete falan okuma. Kendini de üzme” diyordu.

 

Beşiktaş İçin Evini İpotek Ettirdi

Süleyman SebaSeba, kulübün başkanlık koltuğuna oturduğunda, borçlar az gibi gözükse de  kulübün gelirleri temlikliydi. Başkan olduktan 10 yıl sonra, icraatlarıyla kulübün en zengin dönemini yaşatıyordu. Peki bunu nasıl başardı ? Onun için tek kuruş dahi değerliydi. Transferleri taban fiyattan yapar, sözleşmeleri minimum değerlerde tutardı.

Gün geldi Beşiktaş’ın nakit paraya ihtiyacı oldu. Hızlı hareket edilmesi gerekiyordu. Yönetim kurulunda bir gayrimenkulü ipotek gösterip kredi çekilmesine karar verildi. Ama kimin taşınmazının ipotek edileceğine gelindiğinde salona sessizlik çöktü. Süleyman Seba “Benim evimi ipotek ettirelim.” dedi. Kimse duyduğuna inanamadı.

40 Bin Kişiyi Tek Hareketiyle Susturdu

Bir gün İnönü stadında Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi oynanmaktadır. Maçı Beşiktaş başkanı Seba ve Fenerbahçe başkanı Metin Aşık birlikte izliyordur. Birden bire 40 bin kişi Fenerbahçe başkanı Metin Aşık’a kötü tezahüratlarda bulunmaya başlar.

Daha ilk tezahürat biter bitmez Süleyman Seba, hem hiddetlenir, hem de yanında bulunan rakip takım başkanına saygısızlık olduğunu görünce üzülür ve bir şey yapmak ister. O an işaret parmağını dudağına götürerek “sus” işareti yapar.
Orada bulunan 40 bin kişi bir anda susar. Ve Stadı bir anda sessizlik kaplar.

 

Rıdvan Dilmen’den Güzel Bir Anı

Bu olayın üzerinden üzerinden 18 yıl geçtikten sonra tamamıyla farklı bir konuda “rakibe saygı” dan laf açılınca Rıdvan Dilmen unutamadığı bir anıyı Güntekin Onay’a %100 futbol programında aktarmıştır. İşte Rıdvan Dilmen’in cümleleri:

“Güntekin 1989’da Ankara’da Beşiktaş’la kupa maçı oynadık, kaybettik. İki takım aynı uçakla İstanbul’a dönüyoruz, Beşiktaşlı futbolcular bize ayıp olmasın diye uçakta kupayı sakladılar, ortaya çıkarmadılar. Yol boyunca Beşiktaşlı arkadaşlardan kupanın lafını bile duymadık.”

Centilmen Adam Ertuğrul Sağlam’dan Süleyman Seba Sözü

Süleyman Seba

Beşiktaş, o yıllarda 10 sezonda 7 kez en centilmen takım seçildi. Ertuğrul Sağlam, o yılların bir futbolcusu olarak şu ifadeleri kullanıyordu: “Süleyman Seba’nın olduğu bir takımda futbol dışı, futbol ahlakına uygun olmayan bir davranışı yapmak mümkün değildi. Yapanın da orada kalması zordu.”

İşte Süleyman Seba’nın Unutulmaz SözleriSüleyman Seba

Beşiktaş’ın efsane başkanı, Türk futbolunun unutulmaz centilmeni Süleyman Seba, sözleriyle de hayatımızda önemli bir yer edindi. İşte Süleyman Seba’nın ölümsüz sözleri…

Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, Bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz, Ama herkesi her zaman aldatamazsınız! Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım!

Beşiktaş için bir şeyler yapmak istiyorsanız kimsenin adamı olmayın!

İnsanlarla yaşadım, insanı öğrendim. İnsanlarla yaşadım, insanlığı öğrendim. İnsanlarla yaşadım, İnsanlardan nankörlüğü gördüm. Dostlarım, dostlarım! Ama ben dostlarımdan çok korkarım.

Çok üzüntülerimiz oldu hepsini yuttuk, oturduk. Beşiktaş’ı üzmesinler.

Yumruğumuzu vurup, masaları kırıp, olayları halletmemizi tavsiye ediyorlar, biz kanunlara saygılıyız.

Onu Sevmek İçin Beşiktaşlı Olmaya Gerek Yoktu

Onu sevmek için onla aynı takımda olmak gerek değildi. Tüm futbol kulüplerinin sevgisini kazanmış bir başkandı. İşte bu nedenle cenazesine binlerce insan akın etti. 

 

 

 

 

 

You may also like

More in Meydan

Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...
Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...