Spor

Taçsız Kral Metin Oktay ve Kariyeri

0

Metin Oktay 2 Şubat 1936 Doğumlu, İzmir Karşıyakalı Türk futbolcu ve teknik direktördür. Attığı sayısız gol ve krallıklar ile “Taçsız Kral” lakabına uygun görülmüştür.

Oktay

Futbol hayatı 1952 yılında İzmir’in temsilcilerinden olan Damlacıkspor’da başladı. 1954-1955 sezonu öncesinde İzmirspor’a transfer olması, profesyonel futbol hayatının başlangıcı oldu. İlk sezonunda İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğunu yaşamasının ardından gol krallığını da elinde bulundurdu. 1955 yılında Galatasaray ile resmi sözleşme imzaladı. Bundan sonra oynayacağı 3 sezon boyunca arka arkaya gol kralı olmayı başardı. 1959’da da Milli Lig’de gol krallıklarını elinde bulunduran Metin Oktay ligin ilk üç sezonunda gol kralı olarak anılmaya devam etti. 1961 yılında Serie A ekiplerinden birisi olan Palermo ile anlaşan Oktay, bir sezon oynayıp tekrar Galatasaray’a döndü. 1962-1963 sezonunda 38 gol atmasıyla o zamana kadar ki bir sezonda en yüksek gol atan oyuncu olma başarısını da sağlamış oldu. Galatasaray forması giydiği 324 maçta 294 kez fileleri havalandırmasıyla beraber de Türk futbol tarihinin en çok gol atan oyuncularından birisi oldu.

Oktay

1955 yılında ilk milli maçına çıkan Oktay, 36 maçta 19 kez ağları sarstı. Futbol hayatını sonlandırmasıyla beraber 1969-1970 sezonunda Galatasaray takımının teknik direktörünün yardımcılığı görevini üstlendi. Bir süre sonra Bursaspor’un teknik direktörü oldu ve 1973 yılında görevini sonlandırdı. Sonraki yaşamında da sporla yakından ilgilenen Oktay, Galatasaray’da yönetici olmasının yanında spor yazarlığı da yaptı. 13 Eylül 1991 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Taçsız Kral, taraftarların gönlünde bir taht kurmuş, sevilmeye ve anılmaya devam eden bir futbolcu olmayı da başarmıştır.

Oktay

 

 

 

You may also like

More in Spor

Spor

San Siro’dan Sigarasıyla Çıkan Türk: Can Bartu

Can Bartu namı diğer Sinyor Bartu efsanevi Fenerbahçeli futbolcudur. Türk spor tarihinin unutulmaz isimlerinden olan Can Bartu 30 Ocak 1936’da İstanbul’da dünyaya geldi. Spora Fenerbahçe’de basketbol ...
Meydan

Unutulmaz Centilmen Efsane Başkan Süleyman Seba

Süleyman Seba, Beşiktaş’ın onursal başkanı. Beşiktaş Kulübüne 16 yıl süreyle başkanlık yapmış, sayısız başarılar kazandırmış, Beşiktaş camiası için “efsane” olan başkan. Beşiktaş’ın ve Türk sporunun en ...