KöşeMeydanSpor

Efsane Futbolcu Sergen Yalçın İçin Söylenmiş Sözler

0

Efsane Futbolcu Sergen Yalçın İçin Söylenmiş Sözler

Ali Rıza Sergen Yalçın (d.10 Mayıs, 1972), orta saha ve forvet oyuncusudur. Hemen hemen bütün büyük takımlarda oynamıştır.

Sergen Yalçın futbola Beşiktaş’ın alt yapısında başladı. Burada Serpil Hamdi Tüzün’ün Türk futboluna kazandırdığı isimlerden biri oldu. Gordon Milne döneminde Beşiktaş A Takımı’na yükseldi. Üstün futbol yeteneği ile Türk futbolunun en önemli oyuncularından biri oldu. Kullandığı serbest vuruşlar ve attığı gollerle isminden çok söz ettirdi.

Beşiktaş A Takımı’na çıktığı andan itibaren Türkiye’nin yıldızı oldu.Beşiktaş’tan ayrıldıktan sonra Siirtspor, İstanbulspor, Fenerbahçe, Trabzonspor, Galatasaray, Şekerspor ve Eskişehirspor formalarını giydi.

İngiliz Basını:”Sergen Yalçın: Dünyanın En İyi Futbolcusu Olabilirdi”

Sergen Yalçın

 

Sergen Yalçın bugün iyi bir 10 numarada aranan bütün özelliklere sahipti. Top sürme, harika bir sol ayak, duran toplardaki başarısıyla o tam bir 10 numaraydı. The Guardian gazetesi Sergen Yalçın’ın 60 metre uzaktan bir kültablasını vurabileceğini yazıyordu.

5 dilde yayın yapan TheseFootballTimes web sitesi James Kelly imzasıyla ‘Sergen Yalçın: Dünyanın en iyi futbolcusu olabilirdi’ başlığıyla sıra dışı bir makale yayımladı. Makale’de Sergen’in başarıları hakkında bilgilere yer verildi.

Fakat makalede Sergen Yalçın’ın tüm potansiyeline ve başarılarına rağmen hayatında partilere, kumara, at yarışına ve gece hayatına olan düşkünlük gibi kara bir yanının da olduğu belirtildi.

Beşiktaş’tan ayrılmasına neden olan da bu ‘Playboy’ zihniyetiydi. 1997 yılının Mart ayında Samsunspor karşısında alınan 4-1’lik mağlubiyetinin ardından Yönetici Uğur Ekşioğlu ‘Bu futbolcular, bu formayı haketmiyor’ der. Sergen Yalçın da ‘O zaman Uğur Ekşioğlu formayı kendisi giysin’ karşılığını verir. Ortalık karışır. Süleyman Seba uzun süre düşünür ve Sergen Yalçın’a o dönemin kulüp rekoru olan 150 bin euro ceza verilir.

Ve Sergen Euro 2000’de Az Süre Alır

Türkiye Euro 2000 turnuvasına İtalya karşısında şanssız 2-1’lik mağlubiyetle başlar. Guardian yazarı Ian Ross, Sergen Yalçın’ın İtalya karşısındaki oyunu için ‘Muazzam’ ifadesini kullanır. Bu turnuva Sergen’in kariyerinin de bir özeti gibidir. İsveç’le berabere kalan Türkiye’de Sergen Yaçın yedek kulübesindedir. Türkiye ev sahibi Belçika’yı 2-0 yener ve 4 puanla gruptan ikinci olarak çıkar. Sergen Yalçın yine oynamaz. Çeyrek finalde Portekiz’e 2-0 yenilen Türkiye elenir. Bu maçta Sergen 54. dakikada oyuna girer. Ancak maça Alpay’ın gördüğü kırmızı kart nedeniyle 10 kişi devam eden Türkiye varlık gösteremez. Corriere dello Sport’a konuşan Mustafa Denizli Sergen’i neden az oynattığı sorusuna ‘Sorunları var, aklı başında değil, bana neden oynamadığını sormayın, ona sorun’ demişti.

Bütün Bunlara Rağmen Sergen’i Büyük Kulüpler Takip Eder

Sergen Yalçın

Ama yine de Sergen, Bayern Münih ve Barcelona’nın ilgisini çeker. Yeteneği muazzamdır. Ancak iki takımla görüşmelerden sonuç çıkmaz nedeni ise makaleye göre etrafındaki insanlardır. Devreye Newcastle United girer, Bobby Robson’ın takımı 4 milyon sterlinlik bir anlaşma sağlar. Ancak Sergen Yalçın vazgeçer ve Türkiye’de kalır

Makalenin sonunda Sergen Yalçın’ın profesyonellikten yoksun davranışları ve yurtdışına çıkmayı kabul etmemesi nedeniyle anavatanı dışında pek tanınmadığı belirtilirken oyuncunun dünyanın en iyi futbolcularından biri olduğunun altı çizildi.

Son söz ise Sergen Yalçın’a bırakıldı: Yeniden 20 yaşında olsam, üç gün içinde Türkiye’yi terkederdim.

Ve Sergen İçin Söylenen Sözler

Kicker Dergisi : “Eğer Türkiye’de doğmasaydı, şu anda biz, 2’inci bir Maradona’dan bahsediyor olacaktık.” Sergen Yalçın

 

 

Gordon Milne: “Sergen gibi yetenekler Dünya’ya 100 yılda sadece 1 kere gelir.”

Şenes Erzik: “Beckenbauer bana Sergen’i sordu. Ama Sergen profesyonelce yaşamak istemedi.”

Mircea Lucescu: “40 senedir futbolun içindeyim, böyle bir yetenek görmedim. Biraz genç yaşta benim elime gelseydi şimdi kimse Zidane’dan bahsetmiyor olurdu. Çok yazık, Onun için çok üzgünüm.”

Ronny Johnsen: “İngiltere Premier Ligi takımları olmak üzere birçok önemli takımda oynadım. Bugün bile, gördüğüm en iyi futbolcu Sergen’dir. O bambaşka bir şeydi. Golleri, tekniği, sol ayağı inanılmazdı. Nasıl oluyor da hiç Avrupa’da oynamadı? Bunu asla anlayamayacağım.”

You may also like

More in Köşe

Köşe

Türk Mitolojisi’nde Kut

Özellikle de içinde bulunduğumuz bayram günlerinde ve gündelik hayatımızda çok kullandığımız kut- kelimesinden türemiş sözcükler bulunmaktadır. Peki ne demek kut? Dilimizdeki ve tarihimizdeki ...
Köşe

Ahlâk ve özgürlük ilişkisi üzerine

    Ahlak kelime anlamından da anlaşılacağı gibi insan doğasına atıf yapan bir kavramdır. Insanın doğasına, yaratılışına uygun yaşamasıdır. Ahlak insanın, değerler sisteminin ...
Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...