Spor

Neden NBA’deki Basketbol Göze Daha Hoş Geliyor?

0

Neden NBA’deki Basketbol Göze Daha Hoş Geliyor?

Milyonlarca taraftar tarafından takip edilen NBA, Avrupa basketboluna göre daha popüler. Herkesin severek izlediği NBA liginin, Avrupa liglerinden farkları nelerdir? Acaba basketbol orada farklı mı oynanıyor?

 

Kurallar

İki ligde de basketbol temel olarak aynı, ama bazı konularda kural farkları olabiliyor. Bu farklar basketbolun temelini çok fazla etkilemese de oyun yapısında değişiklikler oluşturuyor. İşte iki lig arasında tadı değiştiren  farklı kurallar:

Avrupada maçlar daha kısa

Amerika’daki dört büyük spor ligi içerisinde, NBA en hızlısı. Avrupa’daki basketbol ise daha da hızlı. NBA’in 12 dakikalık 4 çeyreğinin yerine, Avrupa liglerinde ve uluslararası maçlarda çeyrekler 10’ar dakikadan oynanıyor. Uzatmalar ise NBA’deki gibi 5 dakikadan oynanıyor. NBA’de çeyreklerin daha uzun olmasıyla, skordaki artış gözden kaçmıyor.

Faul Sayıları

NBA’de oyuncuların 6 faul yapma hakkı bulunurken, Avrupa maçlarında bu rakam 5’e düşüyor. Bu rakam teknik faulleri de içeriyor. Uluslararası maçlar 10 dakikalık çeyreklerden oynandığı için, bir faul hakkı daha az olması dengeli bir durum olarak kabul ediliyor. Faul hakkının daha fazla olmasıyla beraber, NBA’de fiziksel yoğunluğu yüksek maçlar ortaya çıkıyor.

Üçlük Çizgisi

Avrupa’da üçlük çizgisi karşıdan 6.75 metre, köşelerden ise 6.6 metre uzaklıkta. Bu rakamlar NBA’de karşıdan 7.239 metre ve köşelerden 6.706 metre şeklinde. Haliyle üç sayılık atışlarda isabet bulma oranı, NBA’de daha zor. Tabiki bu açıkları NBA liginin oyuncu kalitesi kolaylıkla kapatıyor.

 

Basketbol

Takım Molaları

NBA’de 6 tane normal süreli, yarı başına birer 20 saniyelik ve uzatmalarda 3 adet uzatma bulunuyor. Avrupa’da, tüm molalar 1 dakikalık sürede ve ilk yarıda her takım ikişer, ikinci yarıda da üçer mola alırken, uzatma periyodunda da sadece 1 tane mola alabiliyor. Aynı zamanda Avrupa liginde ve uluslararası maçlarda molaları sadece koçlar alabiliyor.

Basket müdahalesi kuralı

Avrupa ligleri ve uluslararası kurallara göre, potanın üzerinde hareket halinde olan topa müdahale edilebiliyor ve hiçbir cezası yok. NBA’de çemberin üzerindeki ve düşüş halindeki topa müdahale etmenin cezası, sayıyı otomatik vermek oluyor.

Kısacası NBA’de periyotlar uzun ve maçlarda fiziksel üstünlük ön planda. Hakemler, maçı durdurmaktan çok kimi zaman kural ihlallerine düdük çalmayarak maçı oynatıyorlar. Avrupa basketbolunda ise bu söz konusu değil. Takımlar teknik odaklı oynuyor ve hakemler maçları oldukça dikkatli yönetiyorlar. Belki de insanları NBA izlemeye iten şey de Avrupa basketbolunun fazla kuralcı ve sıkıcı olmasıdır…

 

 

 

You may also like

More in Spor

Spor

San Siro’dan Sigarasıyla Çıkan Türk: Can Bartu

Can Bartu namı diğer Sinyor Bartu efsanevi Fenerbahçeli futbolcudur. Türk spor tarihinin unutulmaz isimlerinden olan Can Bartu 30 Ocak 1936’da İstanbul’da dünyaya geldi. Spora Fenerbahçe’de basketbol ...
Meydan

Unutulmaz Centilmen Efsane Başkan Süleyman Seba

Süleyman Seba, Beşiktaş’ın onursal başkanı. Beşiktaş Kulübüne 16 yıl süreyle başkanlık yapmış, sayısız başarılar kazandırmış, Beşiktaş camiası için “efsane” olan başkan. Beşiktaş’ın ve Türk sporunun en ...
Meydan

Temsilcimiz Beşiktaş’a 1 Puanla Gelecek Liderlik

Temsilcimiz Beşiktaş’a 1 Puanla Gelecek Liderlik Temsilcimiz Beşiktaş, bu akşam Şampiyonlar Ligi’nde çok kritik bir maça çıkıyor. Türkiye’de gözler bugün Vodafone Park’ta Beşiktaş-Porto maçında ...