Spor

Manchester United Taraftarının Aykırı Sevgilisi Eric Cantona

0

Eric Cantona namı diğer “The King” diye hatırlanan efsane fransız futbolcu. Ona “The King” adını nüfus memurları değil, taraftarlar verdi. Çünkü taraftarlar için gerçek bir kraldı. Şimdi Eric Cantona’yı yakından tanıyalım.

İngilizlerin Fransız Sevgilisi Eric Cantona

Eric Cantona

Eric Cantona 24 Mayıs 1966’da Fransa’nın Marsilya kentinde dünyaya geldi.  Başlıca ilgi alanları ise resim ve heykeltraşlıktı.

Futbol Hayatına Auxerre İle Başlangıç

Futbolculuk kariyerine 1983’te Aj Auxerre’de başladı. 13 maçta 2 gol atabildi ve maalesef kendini gösteremedi. 85-86 yıllarında Martigues forması giymeye başladı. Fakat burada da iyi bir performans sergileyemedi. Hatta tek maçta bile forma giyemedi ve eski takımı Auxerre’nin yolunu tuttu. 86-88 yılları boyunca burada forma giydi ve 68 maç oynayıp 21 gol kaydetti.

 Montpellier’de Takım Arkadaşıyla Kavga Eder

1989 yılında Montpellier’de forma giymeye başlayan Eric burada 33 maçta forma şansı bulup 10 gol kaydetmiştir. Ve Montpellier ile Fransa Kupasını kazanmıştır. Fakat agresif kişiliği burada da kendisini gösterir. Takım arkadaşı ile soyunma odasında kavga edince saldırgan tavırlarından ötürü takımdan gönderilmesi kararlaştırılır.

Nimes’te Kaptanlık Deneyimi

1 Milyon karşılığında Nimes’e satıldı ve Nimes’te takım kaptanlığına yükseldi. Eric’in ilk kaptanlık deneyimiydi bu. Nimes’de forma giyerken hakeme top fırlattı ve disiplin kurulu tarafından 1 ay ceza aldı. Fakat Eric yine uslu durmadı ve kendisine ceza veren kurumdaki üyelere ”Salak,beyinsiz” dedi. Bu açıklamaları üzerine cezası 1 aydan 2 aya çıkartıldı. Bu olaylar sanrası Fransa’da baskılar oluşmaya başlar. Artık Eric Cantona’nın futbolu bırakması istenir. Fakat o söylenenleri dinlemez.

İngiltere Yolculuğu

Eric Cantona

1992’de İngiltere’ye gitti. Sheffield Wednesday’in teklifini reddederek Leeds United’a transfer oldu. Leeds United ile Lig 1 şampiyonluğu yaşadı ve bu şampiyonlukta büyük pay sahibi oldu. Ülkesinde sevilmeyen, futbolu bırakması istenen Eric Cantona’ya burada şarkılar yazıldı. Elland Road’da adeta simge oldu Eric. Leeds United’da 28 maça çıktı. 1992-1993 sezonu tamamlanmadan Leeds United’dan ayrıldı. Leeds o sezon ligi 17. sırada tamamladı.

Ve Sir Alex Ferguson Israrla Onu İster

Eric Cantona

Manchester United’ın başında bulunan Alex Ferguson Fransız futbolcuyu takıma istediğinde bir çok kişi kariyeri “verimsizliklerle” dolu olan 25 yaşındaki bir Fransızın takıma çok da fazla fayda getirmeyeceği kanısındaydı. Ama Ferguson fikrini değiştirmemişti.

Manchester United Yıllarında Eric

26 seneden beri şampiyon olamayan Manchester’ı yeniden şampiyonluğa taşıdı. 1993,1994,1996 ve 1997 senelerinde takımıyla şampiyon oldu. 1994’te PFA tarafından yılın oyuncusu seçilen Cantona İngiltere’de çok büyük işler yapıyordu. Ama olaylar Eric’in peşini bırakmıyordu.

Temsilcimiz Galatasaray Maçında Hakemi Suçlamıştı

Eric Cantona

Şampiyonlar Ligi’nde deplasmanda Galatasaray ile karşılaşan Manchester United’ta Cantona yine sahneye çıkmış ve oyundan atıldıktan sonra hakemi şike yapmakla suçlamıştı. Daha sonra da bir Türk polisiyle ağız dalaşına girip kavga etmesi futbolcuyu Şampiyonlar Ligi’nden 4 maç uzaklaştırılmasına kadar götürüyordu.

Büyük Olay Uçan Tekme Vakası

Eric Cantona

Ve asıl olaya geldi sıra. Eric belki de bugüne kadar saha içerisinde karıştığı olaylar arasında en büyük hatayı burada yaptı. Crystal Palace maçında oyun alanından çıkarken tribünden Matthew Simmons isimli Crystal Palace taraftarı Eric’e bir şeyler söyledi. Söylediği şey her ne ise Eric’i çok kızdırdı. Eric görevlileri aşarak taraftara uçan tekme attı. Bu hareket İngiltere’de ”Kung-fu kick” olarak isimlendirildi.  Eric’e göre Simmons ona ”Ülkene dön pis Fransız!” demişti.

Eric Cantona’ya Ceza

Bu olaydan dolayı 2 hafta hapis cezası aldı. Bu ceza 120 saatlik kamu hizmetine dönüştürüldü. Sahalardan ise 9 ay men edildi. Kendisine yöneltilen ”Futbol hayatın boyunca yaşadığın en iyi an nedir?” sorusuna ”En iyi anı mı? Çok güzel anılarım var ama Crystal Palace maçındaki o holigana attığım tekmeyi tercih ediyorum.” cevabını vermesi onun bu hareketinden hiç de pişmanlık duymadığını gösteriyordu.
 
18 Mayıs 1997 Eric Cantona futbolu bıraktığını açıkladı. Eric futbolu 31 yaşında bıraktı. Futbolu bıraktıktan sonra sanatla ilgilenmeye başladı

Yüzyılın Futbolcusu Eric Cantona

2001 yılında Manchester United taraftarının oyuyla yüzyılın futbolcusu seçilmiştir. Görünen o ki Machester United taraftarı onu hiç unutmadı. Eric de onları unutmamış olacak ki: ” Öldükten sonra bedenimi yakın, küllerimi Old Trafford’a serpin.” , ”Bu gün hala taraftarın adımı bağırıyor olması beni çok gururlandırıyor. Ama bir gün susarlarsa diye korkuyorum. Çünkü seviyorum.  İnsan sevdiklerini kaybetmekten korkar.” sözlerini söylüyor.

You may also like

More in Spor

Meydan

Unutulmaz Centilmen Efsane Başkan Süleyman Seba

Süleyman Seba, Beşiktaş’ın onursal başkanı. Beşiktaş Kulübüne 16 yıl süreyle başkanlık yapmış, sayısız başarılar kazandırmış, Beşiktaş camiası için “efsane” olan başkan. Beşiktaş’ın ve Türk sporunun en ...
Meydan

Temsilcimiz Beşiktaş’a 1 Puanla Gelecek Liderlik

Temsilcimiz Beşiktaş’a 1 Puanla Gelecek Liderlik Temsilcimiz Beşiktaş, bu akşam Şampiyonlar Ligi’nde çok kritik bir maça çıkıyor. Türkiye’de gözler bugün Vodafone Park’ta Beşiktaş-Porto maçında ...