MeydanSpor

Beşiktaş’ın Efsanesi Baba Hakkı’nın Unutulmayacak Hikayeleri

0

Hakkı Yeten namı diğer Baba Hakkı’nın efsane hikayeleri. Ona “Baba” diye seslenirlerdi.

Fakat bu lakap neden takıldı ? Bu sorunun cevabı Baba Hakkı’nın geçmişinde disiplinli duruşu veya adaletli oluşu veya sadakatinden kaynaklı birçok olayda yatmaktadır. O Beşiktaş’ın değil futbol dünyasının Babasıydı.

Bir Daha Gelmeyecek Efsane “Baba Hakkı”

Baba HakkıBeşiktaş’ın sembolü Baba Hakkı, 1910 yılında Vodina’da doğdu. Henüz 1 yaşındayken ailesi İstanbul’a yerleşti. Babası Binbaşı Mahmut Nedim Bey, 1914’te Çanakkale’de şehit düştü. 5 kardeşiyle birlikte yaşam savaşı veren Hakkı Yeten askeri okula yazıldı. Bu dönemde Beşiktaş Muradiye semtinde futbola başladı. Maltepe, Halıcıoğlu ve Kuleli askeri takımlarında oynadı.

Bir Başka Efsane Şeref Bey’in Dikkatini Çekti

Şeref Bey’in dikkatini çekti. Fakat Hakkı’yı almak için ödenmesi gereken 1500 liralık bir tazminat vardı. Siyah Beyazlılar dönemin Galatasaray Başkanı Ahmet Kara’dan 1000 lira borç alıp tazminatı yatırdılar. Artık Hakkı Yeten siyah beyazlı takıma kazandırıldı. Beşiktaş Galatasaray maçında Hakkı Yeten 2 gol atar ve Galatasaray Başkanı Ahmet Kara bu çocuğa verilen 1000 lira helal olsun der ve verdiği parayı geri almaz.

O, Hem Bir Futbolcu Hem Avukat Hemde Askerdi

Baba Hakkı

Bu arada askerlik mesleğini bırakarak avukat oldu. 17 yıl Beşiktaş forvetinde özellikle sağ iç olarak yer aldı. Otoriter ve teknik oyunculuğuyla kısa sürede kaptan oldu. Özellikle disipline verdiği önem nedeniyle kısa süre içinde “Baba” lakabını aldı. Saha dışında da tam bir beyefendi olan Hakkı Yeten, güçlü yapısıyla rakip oyuncularla ikili mücadelelerde kollarını açar ve karşı takım oyuncusu önüne geçemezdi.

1945’te futbolu bırakana kadar, 1 Türkiye Birinciliği, 2 Milli küme, 1 Başbakanlık Kupası, 7 İstanbul Ligi, 1 İstanbul Şildi, 2 İstanbul Kupası şampiyonluğu yaşadı. 17 yıl formasını giydiği Beşiktaş’ta 439 maçta 382 gol kaydederek inanılması güç bir sayıya erişti. Derbilere de damgasını vuran Baba Hakkı, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe’ye 30’ar gol atarak tarihe geçti. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle A Milli Takım çok az sayıda maç yaptığından Hakkı Yeten de yalnızca 3 kez ay-yıldızlı formayı giyebildi. 27 Eylül 1931’de Bulgaristan’a 5-1 yenildiğimiz maçta tek golümüzü Baba Hakkı atmıştı. Futbolu bıraktıktan sonra Futbol Federasyonu’nda Asbaşkanlık yaptı. Beşiktaş’ta 3 dönem başkanlık yaptı. Daha sonra yönetimi kurulu tarafından şeref başkanı seçildi. Hakkı Yeten, 16 Nisan 1989 tarihinde yaşama veda etti. Beşiktaş Belediyesi, Fulya Stadı’nın bulunduğu caddeye O’nun ismini verdi.

Hakemleri Kendisi Korudu

Baba Hakkı

Karambolde çekilen şut ağın yırtık yerinden dışarı çıkıyor. Hakem autu gösteriyor, tribün ayaklanıyor, ne var ne yok sahaya atıyorlar. Hakeme çok fazla küfür edilmeye başlanınca Baba Hakkı tribüne dönüyor ve “susun” işareti yapıyor. Taraftar kızgın, aynen devam ediyor. Baba tribüne doğru yürürken sesler kısılmaya başlıyor. Taraftara bağırıyor “Çıkın dışarı, susmayacaksanız boşaltın hemen”.  Beşiktaş maçı alır ancak çıkışta hakemin işi zordur. Hakemler Baba Hakkı’nın eşliğinde sahayı terk eder ve hiç sıkıntı çıkmaz…

Dönüş Biletlerinizi Yırtarım Diye Tehdit Etti

Harp okulu ile oynanan maçın ilk yarısı 3-0 yenik biter. Soyunma odasına gidip takım arkadaşlarına ;

“Dönüş biletlerinizi yırtarım, yürüyerek İstanbul’a dönersiniz”

demesi ile sahaya giren Beşiktaşlı oyuncular ikinci yarıda 6 gol atarak 6-3 kazanır.

Rakip Takımın da Oynamasını İsterdi

Fenerbahçe maçına 2-0 galip devam ederken Beşiktaş ardı ardına ataklara devam ederken Fenerbahçe kaptanın yanına giden Hakkı Baba “arkadaşlarına söyle biraz maça asılsınlar, bu maçın keyfi böyle çıkmaz. O kadar insan güzel bir maç izlemeye gelmişler siz dökülüyorsunuz. Bir an evvel kendinize çeki düzen verin” der…

Futbolcular Onun Duruşundan Etkilenirdi

Baba Hakkı

Efsane futbolcu Lefter Fenerbahçe’ye transfer olacağı zaman, Fenerbahçeli yöneticiler Lefter’e Beşiktaşlı yöneticiler burada Beşiktaş’ı kabul etme, Fenerbahçe’ye gel diye söylerler. Lefter ise cevap olarak “merak etmeyin efendim .Zaten ben Beşiktaş’a gidemem Çünkü orada Baba Hakkı var. O korktuğumuz saygı duyduğumuz biri. O varken benim elim ayağım dolaşır” şeklinde Fenerbahçeli yöneticilere iletir. Bu futbolcuların Baba Hakkı’ya olan saygısını göstermekteydi.

Kırmızı Kart Olayı

Bir maçta kırmızı kart yiyen takım arkadaşı Baba Hakkı’ya dönüp “çıkayım mı Baba?” der ve baba “çık” deyince sahayı terk eder.

Futbolu Bırakması Bile Güçlü Bir Karakter Göstergesiydi

1948 yılında bir müsabakada taraftar Baba Hakkı’yı ıslıklayınca

“Bu formayı bana taraftar giydirdi. Şimdi onlar isteyince de çıkarırım” der ve o maçta (38 yaşında) futbolu bırakır.

Baba Hakkı maç sırasında bir haksızlık olduğunda hakemin onun yanına gidip ne dersin Hakkı diye soracağı kadar dürüst, trübünden yapılan küfürlü tezahüratı tek eliyle susturacak kadar lider bir insandı. Aynı zamanda Siyah Beyazlı kulübe uzun yıllar hizmet edecek kadar Beşiktaşlıydı.

2012 yılında Beşiktaş’ın olağanüstü kongresinde oy zarflarının birinin içerisinde Baba Hakkı’nın Süleyman Seba’nın alnını öperken çekilmiş fotoğrafının altında “bana çocukluğumun Beşiktaş’ını geri verin” diye yazılı bir kağıt çıktıysa Hakkı Yeten’in babalığındandır.

You may also like

More in Meydan

Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...
Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...