Sinema

Yüzüklerin Efendisindeki Gollum’un Acıklı Hikayesi

0

Orta Dünya’dan Gollum Aslında Kimdir

Gollum, J. R. R. Tolkien’in kurgusal Orta Dünya evreninde geçen eski hobbitlerdendir.
1954 yılında piyasaya sürülen John Ronald Reuel Tolkien’in, Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik
romanında Anduin Vadileri’ndeki Gladden Düzlükleri’nde doğmuş olan Smeagol, Stoorish adlı bir Hobbit Irkına ait karakterlerden birisiydi.

Üçüncü Çağın 2463. yılında Smeagol kuzeni Deagol ile balık tutarken Deagol Tek Yüzük’ü buldu ve gözü kararan Smeagol kuzenini öldürüp yüzüğü ele geçirdi. Yüzük Smeagolun ömrünü uzatmasına rağmen onu lanetleyip, tanınamaz bir yaratık haline getirdi. Gollum ismini alması ise çıkardığı iğrenç ve midesinden gelen sesler yüzündendi.

Sonraki yaşamına ise çirkin cinayetler gerçekleştirip öldürdüğü hayvan yaratıkların pis etlerini
yiyerek devam etti. Derisi tüysüz, kara renkli ve nemli, bedeni ise zayıf ve kemikli bir hal aldı.
Başı bir kafatasına benzedi, gözleri ise bir balığınkiler gibi yuvalarından fırladı. Dişleri
Orklar’ınki gibi uzadı ve Hobbit ayakları düzleşerek perdeli hale geldi. Neredeyse beş yüz yıl
boyunca Smeagol, Dumanlı Dağlar’ın altındaki mağaralarda gizlenerek yaşadı.

Gollum (Smeagol)Hayatının Geri Kalanı Nasıl Geçti?

2941 yılında Smeagol’un mağarasına bir kader ziyareti yapan Bilbo Baggins, Tek Yüzük’ü ele geçirdi. 3019 yılında Smeagol uzun uğraşlar sonunda yüzük taşıyıcısı Frodo Baggins’i buldu ve alt etmeye çalıştı fakat bunu başaramadı.

Gollum eski Sméagol olmak için, Frodo Bagginsle  geçirdiği zamanda boyunca umutlandı. Zihnindeki Gollum’la sürekli iyilik ve kötülük adına yarıştı fakat zihnini yenemedi, ve yüzüğün lanetini taşıyarak korkunç bir görünüm taşıyan yaratık olmaya devam etti. Bir süre için Frodo Smeagol’u evcilleştirmiş gibi göründüyse de, Gollum ihanetlerinden vazgeçmedi. Sürekli zihni ile savaş içindeydi.

Böylece son dakikada, iyi Frodo bile Kıyamet Dağı’nda yüzüğün gücünün etkisine girdiği sırada Gollum, Kıyamet Yarıkları’nın kenarında yüzük taşıyıcısına saldırdı. Büyük bir güç sarfeden Gollum, taşıyıcı Frodo Baggins’in parmağını ısırıp kopardı. Sonrasında ise yüzüğü ele geçirdi. Tam da bu kazandığı rekabetin sonunda  dengesini kaybetti ve lavların içine düştü. Bu yüzden hem kendisi hem de kazandığı ganimet beraberinde yok oldu. Bu olaydan sonra ise Sauron’un Orta Dünyada ki tek varlığı olan gözü de yok olmuş oldu.

Yüzük

“Güç yozlaştırır , mutlak güç mutlaka yozlaştırır.”  Lord John Acton.

You may also like

More in Sinema