MeydanSinema

Karantina Günlerinde Çerezlik 10 Dizi ve 10 Film

0

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkıp tüm dünyayı kasıp kavuran, pandemi olarak anılan covid-19 sebebiyle kendimizi evlerimizde izole ettiğimiz bu günlerde, izlemenizi tavsiye ettiğimiz 10 film ve 10 diziyi sizler için listeledik. (Açıklamalar, Netflix’in orjinal sitesi üzerinden film ve dizilerin açıklamalarından alınmıştır.)

Diziler

Stranger Things (Bilim Kurgu, IMDb 8.8)

Zaman olarak 80’li yılları baz alan bu dizide Will adında bir çocuğun esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasıyla başlayan olaylar silsilesi, devamında gizli deneyler, doğaüstü güçler ve Eleven adlı gizemli bir küçük  kızın ortaya çıkmasıyla daha da garip bir hal almaya başlar.

Dizi

Black Mirror (Bilim Kurgu, IMDb 8.8)

Bu dizinin ele alınacak en önemli özelliği, her bölümde farklı bir konunun işlenmesi desek yanlış bir bilgi vermiş olmayız. Yani bölümlerin birbirinden  bağımsız oluşu, olay akışını kaçırma derdini de bu sayede ortadan kaldırmış oluyor. Temel olarak ise insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor.

Dizi

Unorthodox (Dram, IMDb 8.2)

Brooklynli Hasidik Yahudi bir kadın, görücü usulü evliliğinden kaçıp Berlin’e gelir. Burada bir grup müzisyen ona evlerini açar. Ancak geçmişi onu burada da bulur.

Dizi

Vis a Vis (Polisiye – Gerilim, IMDb 8.3)

İspanyol yapımı olan ve 4 sezonu ile piyasada yerini almış bu dizi, erkek arkadaşı tarafından zimmetine para geçirmesi için kandırılan ve hapse giren naif bir genç kadını konu alıyor. 7 yıl hapis cezasına çarptırılan Macarena, zorlu bir hayatta kalma mücadelesi vermek zorundadır.

Dizi

Élite (Dram, IMDb 7.6)

Özellikle genç kesimin gönlünde bir taht kuran bu dizi, işçi sınıfından gelen üç gencin İspanya’daki seçkin bir özel okula kaydolunca, onlarla zengin öğrenciler arasında başlayan çatışmanın bir cinayete yol açmasını işliyor.

Dizi

Tepedeki Ev (Dram-Korku-Gerilim, IMDb 8.7)

Geçmiş ve günümüzden görüntülerle, dağılmış bir aile eski evlerinin akıldan çıkmayan anılarıyla ve onları o evden uzaklaştıran korkutucu olaylarla yüzleşir.

Dizi

You (Psikolojik Gerilim, IMDb 7.8)

Tehlikeli bir cazibeye sahip, ileri derecede obsesif genç bir adam, takıntı hâline getirdiği kişilerin yaşamlarına girmek için sınırları zorlar.

Dizi

Dead To Me (Komedi-Drama, IMDb 8.1)

Eşinin ölümüne neden olan vurkaç olayına karışan sürücüyü arayan öfkeli bir dul, pek de göründüğü gibi olmayan eksantrik bir iyimserle arkadaş olur.

Dizi

Locke & Key (Fantastik Drama, IMDb 7.4)

Locke & Key, babalarının öldürülmesinin ardından onlara kalan eve taşınan ve evde kendilerine güç ve yetenek kazandıracak olan sihirli anahtarı keşfeden üç kardeşin öyküsünü anlatıyor.

Dizi

Love, Death & Robots(Animasyon, IMDb 8.6)

Korkunç yaratıklar, uğursuz sürprizler ve kara komedinin bir arada olduğu bu animasyon dizide, Tim Miller ve David Fincher imzası bulunuyor.

Dizi

Filmler

Big Fish (Fantastik – Macera, IMDb 8.0)

Ölüm döşeğindeki babasına dair daha çok şey öğrenmek isteyen bir muhabir, onun hayatı boyunca anlattığı abartılı öyküler ve efsanelerin ardındaki gerçeği bulmaya çalışır.

Film

Bizim İçin Şampiyon (Dram – Romantik IMDb 8.4)

Bu Türk yapımı film ise 90’lı yıllarda jokey Halis Karataş ile bir at sahibinin kızının, yaklaşmakta olan trajediye karşın aşka ve umuda tutunmasını ele alır.

Film

Esaretin Bedeli (Dram – Cezaevi, IMDb 9.3)

Shawshank hapishanesinde cinayetle suçlanarak yeni bir hayata başlayan Andy Dufresne, yaşça büyük olan Red adlı mahkum ile yakın bir arkadaşlık kurar.

Film

Bird Box (Gerilim – Bilim Kurgu, IMDb 6.6)

Görünmeyen uğursuz bir varlığın toplumun büyük kısmını intihara sürüklemesinden beş yıl sonra, hayatta kalan bir kadın ve iki çocuğu güvenli bir yere ulaşmak için çaba sarf eder.

Film

The Platform (Gerilim – Bilim Kurgu, IMDb 7.0)

Çok katlı bir hapishanede, bir platform üzeri yemekle dolu şekilde üstten aşağı doğru inmeye başlar, üst kattakiler doyasıya yemesine rağmen alt kattakilerin aç kalması durumu isyana sürükler.

Film

Hush (Korku – Gerilim, IMDb 6.6)

Yalnız başına bir hayat yaşamak amacıyla ormana çekilen sağır yazar, penceresinden gördüğü maskeli katile karşı canını sessizlik içinde savunmalıdır.

Film

Lion (Dram, IMDb 8.0)

5 yaşındayken annesinden alınan ve Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilen Hintli bir adam, biyolojik ailesini bulmaya kararlı bir şekilde memleketine geri döner.

Film

Good Luck Chuck (Romantik Komedi, IMDb 5.6)

Chuck’ın ayrıldığı tüm kızlar, ondan sonra tanıştıkları ilk erkekle evlilik kararı alıyor. Doğru erkeği bulmak isteyen tüm kadınlar, Chuck’la çıkmak için sırada bekliyor!

Film

Kara Bela (Komedi, IMDb 6.9)

Orta yaşlı Kudret’in sakin yaşamı, peşlerindeki katillerden kurtulup hayatta kalma mücadelesine dönüşen bir yolculuk yüzünden altüst olur.

Film

Marriage Story (Drama, IMDb 8.0)

Dağılan bir evliliğin ve birlikte kalan bir ailenin dokunaklı ve şefkatli bir şekilde işlendiği bu filmi Oscar’a aday gösterilen film yapımcısı Noah Baumbach yönetti.

Film

 

 

You may also like

More in Meydan

Meydan

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir?

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir? Nepal hala tanrının yaşadığına inanılan tek ülke olmaya devam ediyor. Bereket ve iyi şans getirdiğine inanılan ‘Kumari’, Budist ailelerin ...
Meydan

Batıl İnançlar

Batıl İnanç Nedir Batıl inanç, mantığa dayalı bir temeli olmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler ...
Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...