MeydanSağlıkTeknoloji

Nomofobi : Yaygınlaşan Telefon Bağımlılığı Hastalığı

0

ÇAĞIMIZIN EN TEHLİKELİ HASTALIĞI NOMOFOBİ

Teknolojinin getirdiği birçok hastalık ve psikolojik sorunlara bir yenisi daha eklendi. Nomofobi; cep telefonundan uzak kalma korkusu, özellikle genç bireylerde etkili .” No Mobile Phobia” diye de adlandırılan fobi, her gün artış gösteriyor.

Nomofobi Nedir Ve Kimlerde Görülür?

Hayatlarında vazgeçilmez bir parça olarak gördükleri bu cihazdan bir an bile ayrılamayan kişiler, iletişim kopukluğu yaşamaktan endişeleniyorlar. Asansör, uçak, yükseklik, yılan, fare, yalnızlık, karanlık gibi fobilerin yanında nomofobi de kendine yer bulmaya başladı.

Özellikle de lise çağındaki gençleri tetikleyen bu korku, hem sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor hem de psikolojik sorunlara davetiye çıkartıyor. Yaşamı olumsuz etkileyen bu durum, teknolojiye olan bağımlılığı gözler önüne seriyor. İngiltere’de 1200 kişide yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bu olumsuz durum, cep telefonu kullanan kişilerin acı durumunu ortaya koymuş. Sürekli SMS atanlarında nomofobi sorunu yaşadığını ortaya koyan uzmanlar, bu tür kişileri “Başparmak nesli” olarak adlandırmakta.

Nomofobi Hangi Sorunlara Sebep Olur?

Nomofobi kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Şarjı biten, kontörü biten, telefonunu kaybeden ya da uzak kalan kişilerin yaşadıkları bu fobi, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor ve bu tür cihazlara daha çok bağlanmalarına ve hayattan koptukları gerçeğini gün yüzüne çıkartıyor. Bu durum,uyuşturucu gibi kişiyi bağımlı kılan, ulaşamama korkusunu, iletişim kopukluğu ve internete girememe korkusu yaşayan kişilerin ortak rahatsızlığı.

Akıllı telefonların üretilmesi ile daha çok artış gösteren bu fobi, panik atak, depresyon, çarpıntı gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilliyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, baş dönmesi, ani duygu değişimi, bulantı, kusma, titreme, göğüs ağrısı, nefes darlığı, heyecanlanma, kalp atışında hızlanma gibi durumlara maruz kalmakta.

Bu tür kişiler asla telefonlarını kapatamazlar, yanlarından uyurken bile ayıramazlar, yola çıktıklarında ilk bakacakları şey telefonlarının var olup olmadığıdır. İstatistiklere göre cep telefonu kullanan kişilerin %53’ü nomofobi mağdurudur. Bu oranın büyük bir yüzdesi erkeklerden oluşmaktadır.

Nomofobi

Eğer sizler de telefonunuz yanınızda olsa dahi sürekli kontrol ediyorsanız, telefonun yokluğu sizde fiziksel sorunlara yol açıyor ise, sinyal olmadığında ya da şarj bittiğinde aşırı öfke duyguları yaşıyorsanız, yarım saatliğine de olsa telefonunuzu kapatamıyorsanız, bu cihaz olmadığında kendinizi eksik hissediyorsanız ve telefondan ayrı kaldığınızda hayattan kopuyorsanız sizde nomofobi adaylarından birisiniz.

 

 

You may also like

More in Meydan

Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...
Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...