MeydanSağlık

Misophonia: Ağız Şapırdatma Hastalığı

0

Ağız Şapırdatma Sesine Katlanamama Hastalığı                                     Misophonia

Misophonia, bazı seslerden aşırı derecede rahatsız olma halidir. Restoranda çorbasını höpürdeterek içen birine öfkeleniyorsanız ya da sinemadayken yanınızda oturan kişi nefesini sesli bir şekilde alıp verdiğinde kan beyninize sıçrıyorsa yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Pek çok insanın muzdarip olduğu bu durum misophonia yani sesten nefret etme olarak açıklanıyor. Bazı araştırmalar misophonia’nın insanların yaklaşık %20 sinde görülebileceğini belirtmektedir.

 Kişilerin Beyinlerinin Ön Lobunda Farklılık Var

Time’da yer alan habere göre; misophonia, kişilerin yemek yeme, çiğneme, yüksek sesle nefes alma ya da tekrarlayan kalem tıkırtısı gibi seslerden nefret etmesi anlamına gelen bir bozukluk olarak 2001 yılında adlandırıldı.

Bilim insanları, yıllar geçtikçe misophonianın gerçek bir tıbbi rahatsızlık olup olmadığı konusunda şüpheye düştüler ancak İngiltere’nin Newcastle Üniversitesi‘ndeki bir ekibin liderliğini yaptığı yeni araştırmalar, misophonialı olanların beyninin frontal lobunda farklılık olduğunu kanıtladı.

Current Biology dergisinde yayımlanan rapora göre; bilim insanları, misophonia hastalarının taramalarında tetikleyici bir ses duyulduğunda beyin aktivitesinde değişiklikler olduğunu buldu.

Nabız Artışı, Terleme Gibi Şikayetler Olabilir

Beyin görüntülemeleri, insanların misophoniayı tetikleyen sesleri duyduğunda beyinlerinin hızlı çalışmasına neden olan duygusal kontrol mekanizmalarında anormallik olduğunu gösterdi. Araştırmacılar aynı zamanda, tetikleyici seslerin nabız artışı ve terlemenin yanı sıra fizyolojik tepkiyi de artırdığını ortaya koydu.

Ekip, araştırmada misophonialı olan ve olmayan insanların beyin aktivitesini ölçmek için MR kullandı. Sesler, nötr sesler (yağmur, yoğun bir kafe, su kaynama); tatsız sesler (bebek ağlaması, çığlık atan insan sesi) ve tetik sesler (nefes alma veya yemek yeme sesleri) olarak sınıflandırıldı. Tetik sesleri sunulduğunda, misophonia hastaları, misophoniası olmayanlara göre farklı tepkiler verdi.

misophonia

Hasta Şikayetleri Birbirine Benziyor

Newcastle Üniversitesi ve UCL’da Bilişsel Nöroloji Profesörü Tim Griffiths, “Klinikte hastaları görene dek ve özelliklerin ne kadar çarpıcı bir biçimde benzer olduğunu anlayana kadar şüpheci topluluğun bir parçasıydım” dedi.

“Misophonialı insanların beyin yapısı ve işlevinde bir değişiklik olduğunu ilk kez belirtiyoruz” diyen New York Sinir Bilimleri Enstitüsü’nden Dr. Sukhbinder Kumar, “Bu çalışma, kuşkulu bir tıp topluluğunu bunun gerçek bir hastalık olduğuna ikna etmek için eleştirel beyin değişikliklerini gösteren ilave kanıtlar taşıyor” açıklamasında bulundu.

Misophonia Tedavi Edilebilir Mi?

Misophonia İçin Belirli Bir Tedavi Yöntemi Veya yöntemler bulunmamaktadır. Tedavi için kontrolllü araştırmalar bulunmasa da işe yarayan birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi kiiye kişiye acı veren olumsuz düşüncelerin değiştirilmesini içerir. Bir diğer tedavi yöntemi ise  kişiyi rahatsız eden  tetikleyici hareket ve seslerin duyulmaması için kişinin çevresine farklı seslerin eklenmesini içerir

Misophonia tedavisinde depresyon ve anksiyete tedavileri de dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar denenmeye çalışılmıştır. Vitaminler mineraller ve balık yagı gibi destekleyiciler de kullanılmaktadır. Ancak ilaç tedavisi hastalığı ortadan kaldırmak için kullanılmamaktadır. Umuyoruz ki bu hastalık yada rahatsızlık önümüzdeki yıllarda daha çok gündeme gelecek ve bilinecektir.

You may also like

More in Meydan

Büyük Buhran
Meydan

Tüm Dünyayı Sarsan Büyük Buhran

Büyük Buhran Başlangıcı 24 Ekim 1929 günü Amerika Birleşik Devletleri Kara Perşembe olarak adlandırdıkları güne uyanmıştı. İşte bu gün tam da dünyanın en ...
Meydan

Psikoloji Dünyasını Sarsan Deney: Rosenhan

Rosenhan Deneyi Nedir? Rosenhan’ın ünlü makalesi şöyle başlar: “Pek çok cinayet davasında, savunma tarafındaki ünlü psikiyatrlar, sanığın akıl sağlığı yerinde olmadığından ceza sorumluluğunun ...
Meydan

Azerbaycan’ın Ulu Önderi Haydar Aliyev

Haydar Aliyev Azeri siyasetçi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üçüncü cumhurbaşkanıdır. Azerbaycan’ın görevdeki cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babası. İşte liderin yaşam öyküsü… Haydar Aliyev Kimdir Neler Yapmıştır ...