MeydanSağlık

Lucid (Yönlendirilebilen) Rüya Görme Yeteneği

0

Kendi Rüyalarınızın Hakimi Olmak

Lucid  Rüya nedir? Hepimiz rüya görüp uyandıktan sonra şöyle düşünmüşüzdür: “Acaba rüyamı kontrol edebilsem neler yapardım?” Peki rüyayı kontrol etmek mümkün müdür? Gerçekten rüyalarınızı kontrol edebilseniz, neler hayal etmek isterdiniz? Bilim dünyasında bu olayın adı nedir?

Lucid Rüya dediğimiz olay, gördüğümüz rüyayı kontrol edebilme yetisine sahip olunan durumlara verilen isimdir. Lucid Rüya , yani rüyamızı kontrol etmenin nasıl bir duygu olacağını hiç düşündünüz mü? Bir çoğumuz rüyalarımızı kontrol etmek ister fakat bunu başaramaz. Ama hepimiz mutlaka şöyle hayaller kurmuşuzdur: “Uçabilseydim kuşlar gibi süzülür, balıklar gibi gezerdim okyanus açıklarında.”

Real dream

Her insan bir gecede birden fazla rüya görür fakat uyandığında bunların %50’sini, uyandıktan 10 dakika sonra ise %90’ına yakınını unutur. Bunun sebebi uyku sırasında beynimizin de dinlenme sürecinde olmasıdır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre insanların gördükleri kötü ve gerçekleşmesi pek de olağan olmayan rüyaların çok kısa bir sürede unutulduğu, alışılagelmiş veya olması muhtemel rüyaların ise daha da akılda kalıcı olup hafızada tutulduğu gözlemlenmiş.

Lucid Dream

Lucid Rüya Nasıl Uygulanır?

Lucid Dream, uyku esnasında rüyada olduğunuzun farkında olmanıza denir. Eğer uyku sırasında gördüğünüz rüyayı kontrol edip edebildiğinizi anlamak istiyorsanız günlük olarak nefes egzersizleri yapmanız size yardımcı olabilir. Ve eğer rüyada olduğunuzun farkındaysanız etrafınıza bir bakın ve derin bir nefes alın. Sonra susup sessiz bir şekilde tüm ses tonlarını ayırt etmeye çalışın. Kısacası beş duyu organlarınızı bilinçli olarak kullanabiliyorsanız artık rüyanızı da kontrol edebilirsiniz demektir. Böyle olası bir durumda rüyanızı istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Lucid Rüya

Birçok insanın aklında bir soru var: “Körler rüyalarını kontrol edebilirse rüyada da kör olarak mı geziyorlar?” Bilim adamları henüz bu konuya bir açıklık getirememiş olsa da tahminler rüyanın olduğu gibi görüldüğü yönünde. Rüyalarınızı kontrol etme esnasında da kendiniz yeni yüzler oluşturamazsınız. Rüyada gördüğümüz yüzler hayatımızda karşılaştığımız ama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımız boyunca binlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımızda da limitsiz yüz görme yeteneğine sahibiz.

Lucid Rüya Zararları

Lucid Dream olayını yaşayan bir insanın anlattığı ve uzmanların doğruladığı bir bilgiye göre, rüyanın gerçekleştiği sırada vücudunuza herhangi bir zararı olacak bir şey yapmak uyandığınızda da bazı bölgelerinizde morluklara sebep olabiliyor.

Kısacası lucid rüya, fazla pratik gerektiren ve duyu organlarının etkin kullanılmasıyla gerçekleşen bir olaydır. Ancak bu olay gerçekleştirirken oldukça dikkatli olmalısınız. Kendinizi birden ilginç rüyalarda bulabilirsiniz ve uyandığınızda beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz…

You may also like

More in Meydan

Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...
Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...