Editörün SeçimiMizahSağlık

Küfür Etmek Çekilen Acıyı Azaltıyor Mu?

0

”Rezil Nobeller Ödülü”ne Layık Görülen Küfür Etmek

İngiltere’de bulunan Keele Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı küfür etmenin rahatlama sağladığını bilimsel olarak da bunun kanıtlandığını açıkladı.

Araştırmanın sonucuna göre, bu rahatlama ayağınıza bir çekiç düşürdüğünüzde bile acınızı  azaltabiliyor. Yapılan araştırmada, gönüllülerin küfür ettiklerinde acıya daha çok dayandıkları görüldü.  Keele Üniversitesi’nden Psikolog Dr. Richard Stephens vücutta küfür etme esnasında rahatlatan bir salgının salgılanmaya başladığını belirtiyor.

küfür

Araştırmaya başkanlık eden Dr. Richard Stephens, bulguların küfür etmenin tüm dünya dillerinde niye aynı olduğunu açıklayabileceğini belirterek, “Küfür etmek dilin duygusal bir biçimi ve insan dil olgusunda evrensel bir yeri var” dedi. Üniversitenin psikoloji fakültesinde yapılan araştırmaya başkanlık yapan Dr. Richards Stephens araştırma sonucunun aynı zamanda tüm dünyada kullanılan değişik dillerde hala yaygın bir şekilde küfrün olmasına da bir açıklama getirdiğini söyledi.

Küfürbazlara kötü haber

Ancak bu durum tabir-i caizse “küfürbaz” olmayanlarda geçerli. Yapılan deneyde insanlar küfür edenler ve etmeyenler olarak iki gruba ayrılarak elleri buzlu suya sokuluyor. Normalde etmeyen insanlar, bu durumda küfrettiğinde acılarının azaldığı görülürken, günde ortalama 60 kez bu fiili gerçekleştiren insanların acısında ise bir azalma olmadı. Bilim adamları bu durumu “suyu ısıtma etkisi” olarak açıkladı.

Ebelerin kadınların doğum sırasında küfür ettiklerini ve bu durumun kendisini düşündürdüğünü belirten Dr. Stephens, eşinin de kızlarını dünyaya getirirken küfür ettiğini ve sonrasında bundan utanç duyduğunu anlattı.

Dr. Stephens küfretmenin evrim geçirerek saldırganlık düzeyini arttırmak ve hissedilen acıyı azaltmaya yönelik bir araç haline gelmiş olabileceğine işaret etti.

Stephens, “Yırtıcı hayvanların saldırısına uğrayan atalarımız kaçmak ya da kalıp savaşmak zorunda kaldıklarında küfürü saldırganlık düzeyini artıran ya da hissedilen acıyı azaltan bir araç olarak kullanmış ve böylece bir evrim geçirmiş olabilir. Küfreden gönüllülerde kalp atışlarının hızlandığını ve böylece saldırganlık düzeylerinin arttığını gözlemledik. Saldırganlık duygusunda meydana gelen artış insanlarda acıya karşı hassasiyeti azaltıyor ve küfürün de bu sürece katkısı oluyor” dedi. Stephens, “Araştırmamız, küfürün neden ortaya çıktığını ve kalıcı olduğunun nedenlerini göstermesi açısından önemli” şeklinde konuştu.

Rezil Nobeller Ödülü

Bulgularını NeuroReport dergisinde yayınlayan araştırmacılar, deneklerden kendi seçtikleri küfürleri ederken ellerini buzlu suyun içinde mümkün olduğunca uzun süre tutmalarını istediler. Bilim adamları, deneklerden daha sonra aynı işi bu fiili gerçekleştirmeden bir masayı tarif ederek yapmalarını talep ettiler. Araştırmada, gönüllülerin küfrederken ellerini buzlu suyun içinde masayı tarif edenlere göre ortalama 40 saniye daha uzun süre tutabildikleri görülürken, daha az acı çektikleri belirlendi.

ABD’de Harvard Üniversitesi’nin düzenlediği “Rezil Nobeller” ödüllerinden biri olan ”Barış Ödülü” “Küfretmek acıyı azaltıyor” tezini savunan bilimsel çalışmaya verildi.

You may also like

Editörün Seçimi

İmaj her şey midir? Halo Etkisi

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği sıralarda Amerikalı araştırmacı ve psikolog Edward Thorndike, komutanların kendilerine bağlı olan askerleri ile ilgili bir araştırma yaptı. Ve ...