MeydanSağlık

Mutluluk Patlamalarından Depresyona: Bipolar

0

Bipolar Nedir?

Önceleri manik depresif bozukluk veya manik depresyon adıyla bilinen,Türkçe karşılığı duygulanım bozukluğu olan, bipolar afektif bozukluk, riskli davranışlar nedeniyle ilişkilere ve kariyere zarar veren, tedavi edilmediği zaman intihara bile yol açan ciddi ruhsal bir hastalıktır. Bipolar bozukluk, “maniden depresyona kadar uzanan, ruh halindeki aşırı değişiklikler” olarak tanımlanır.

bipolar manik depresif

Concept of bipolar disorder

“Manik” terimi aşırı hareketli, enerjik, konuşkan, umursamaz, güçlü, öforik bir dönemi tanımlar. Mani döneminde hastalarda enerji yükselmeleri meydana gelir. Bu enerji yükselmelerinde birey kendisinden beklenmeyecek davranışlarda bulunur. Mani, ciddi problemlere ve utançlara yol açan şekilde sosyal davranışı, düşünceyi ve sağduyuyu etkiler. Hasta çok fazla para harcamaya başlar. Eğer hasta kontrol altında tutulmazsa bankadan kredi bile çekebilir. Hasta çok hızlı ve durmadan konuşur ve genellikle konuştuklarından pek bir şey anlaşılmaz. Kişi belli bir süre bu şekilde hayatına devam ederken bu enerjik insan gider ve yerine depresyon geçiren bir insan gelir. Yükseklerde uçan ruh hali karanlık bir ruh haline dönüşür, örneğin; sinirlilik, kafa karışıklığı, öfke, kapana kısılma hissi ortaya çıkar. Bireyin dışarıda ilgisini çeken hiçbir şey yoktur. Üzüntü, ağlama, değersizlik hissi, enerji kaybı, haz kaybı, uyku problemleri ortaya çıkar. Hasta belli bir süre depresyon geçirdikten sonra mani dönemine tekrardan geçiş yapar. Bu olaylar sürekli bir döngü halinde devam eder.

Bipoların dereceleri vardır. Hastalık hangi derecede olursa olsun ilaç tedavisi gerekir çünkü derecesi ağırlaşabilir ve şizofren hastalığına geçiş yapabilir.

bipolar-manik depresif

Two faces – smiling and serious

 Bipolar Bozuklukta Aileye Düşen Görevler

  • Hasta Olan Yakınınızın Limitlerini Kabul Edin: Depresyon sürecinden birden çıkamazlar ya da manik epizoda girmeyi kontrol edemeyebilirler. Bu süreçleri kişinin kendi kendine ya da sizin tavsiyelerinizle atlatması mümkün değildir. Özellikle, ‘deli gibi davranmayı kes’ ya da ‘olaylara olumlu tarafından bak’ gibi cümleleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Kendi Limitlerinizi Kabul Edin: Bipolar bozukluk tanısı almış bir kişiyi, tek başımıza bu hastalıktan kurtarmanız mümkün değildir. Siz ancak destek verebilirsiniz.
  • Stresi azaltmak: Stres bipolar bozukluk yaşayan hastanın sıkıntılarının daha da artmasına yol açar. Bu yüzden kişinin hayatından strese sebep olacak faktörleri çıkarmasına ya da uzak durmasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Hastaya ona nasıl yardım edebileceğinizi sorun. Hastanın üzerindeki sorumlulukları paylaşmayı teklif edin. Düzenli bir yaşam oluşturmasına yardım edin. ( sabah belli saatte kalkış, belli saatte yemek yeme, belli saatte yatma gibi.)
  • Açık ve Dürüst Bir Şekilde İletişim Kurun: Hastaya karşı her zaman açık ve dürüst olun. Endişelerinizi paylaşın, ona nasıl hissettiğini sorun, aynı fikirde olmasanız bile onu sabır ve saygı ile dinleyin.

 

 

You may also like

More in Meydan

Büyük Buhran
Meydan

Tüm Dünyayı Sarsan Büyük Buhran

Büyük Buhran Başlangıcı 24 Ekim 1929 günü Amerika Birleşik Devletleri Kara Perşembe olarak adlandırdıkları güne uyanmıştı. İşte bu gün tam da dünyanın en ...
Meydan

Psikoloji Dünyasını Sarsan Deney: Rosenhan

Rosenhan Deneyi Nedir? Rosenhan’ın ünlü makalesi şöyle başlar: “Pek çok cinayet davasında, savunma tarafındaki ünlü psikiyatrlar, sanığın akıl sağlığı yerinde olmadığından ceza sorumluluğunun ...
Meydan

Azerbaycan’ın Ulu Önderi Haydar Aliyev

Haydar Aliyev Azeri siyasetçi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üçüncü cumhurbaşkanıdır. Azerbaycan’ın görevdeki cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babası. İşte liderin yaşam öyküsü… Haydar Aliyev Kimdir Neler Yapmıştır ...