Sağlık

Alternatif Tıp Nedir

0

Tamamlayıcı Tıp olarak da tanımlanan alternatif tıp genellikle bitkisel ürünlerle yapılmaktadır. Tamamlayıcı tıp; Geleneksel metotlarla tedavi aslında bize atalarımızdan kalan en değerli miraslardan biridir. Topraklarımız pek çok alanda olduğu gibi tıp alanında da Orta Asya, Bizans, Roma, Anadolu, Ortadoğu ve Arap yarımadasının tüm miraslarını bir kısımda biriktirmiştir.

Çoğu insan modern tıbbın başarısız olduğu durumda alternatif tıbba başvurmuştur.
Alternatif tıp tedavileri çoğu zaman modern tıp tarafından reddedilir. Çünkü alternatif tıp adı altında sunulan tedavilerin kesin sonuç vereceği kanıtlı değildir. Ayrıca modern tıpta uygulanan tedavinin yan etkileri biliniyorken alternatif tıpta yan etkileri tedaviyi uygulamadan görme olanağı bulamıyoruz.

Alternatif Tıp Yöntemleri Nelerdir?

Alternatif şifa yöntemleri uygulanma şekilleri bakımından çeşitlilik gösterir. Doğal şifa yöntemi olan alternatif tıp Transterapi, reiki, bioenerji, biomanyetizma, scio kuantum, nefes terapisi, masaj terapisi, meditasyon, yoga vb. tedavileri de kapsar.

Bilimsel Alternatif Tıp / İntegratif Tıp / Tamamlayıcı Tıp Yaygın Yöntemlerinin Bazıları

* Biyofrekans
* Biyorezonans
* Tıbbi Ozon Tedavisi
* Nöral Terapi
* Akupunktur
* Homeopati
* Manyetik Alan Tedavisi
* Aile Dizimi
* Psikoterapi
* Hipnoz
* Mezoterapi – Proloterapi
* Manuel Terapi, Osteopati, Chiroterapi
* Kinezioloji, O-Ring Test
* Fitoterapi

Peki Alternatif Tıp Yöntemleri Etkili Midir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alternatif tıp, geleneksel Batı tıbbı dışında bir semptom ya da hastalığın tedavisi için kullanılan bir araçtır. Genellikle doğal yöntemler kullanılarak uygulanan bu yöntemler, binlerce yıldır kullanılır. Doğal bir iyileşme süreci olan alternatif tıp, ruhsal, duygusal, zihinsel ve fiziksel birçok problemin azalmasında oldukça etkilidir. Hiçbir yan etkisi olmadığı için günümüzde de yaygınlığı gittikçe artmıştır.
Bu yöntemler hakkında şu detayı belirtmekte yarar vardır: Birçok rahatsızlığın tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilen alternatif tıp yöntemlerinden mucizevi sonuçlar beklememek gerekir.

You may also like

More in Sağlık

çikolata
Köşe

Çikolata İnsanı Kendine Nasıl Aşık Ediyor?

Yediden yetmişe herkesin severek yediği fakat çocukken dişlerimizi çürütür diye, büyüdüğümüzde kilo alırız korkusu ile sakınmak zorunda kaldığımız çikolata insan vücudunda nasıl bir ...
Meydan

Lucid (Yönlendirilebilen) Rüya Görme Yeteneği

Kendi Rüyalarınızın Hakimi Olmak Lucid  Rüya nedir? Hepimiz rüya görüp uyandıktan sonra şöyle düşünmüşüzdür: “Acaba rüyamı kontrol edebilsem neler yapardım?” Peki rüyayı kontrol ...
Meydan

Saf Su İçmek Neden Tehlikeli?

İnsanı en çok canlandıran şey soğuk, lekesiz, tertemiz ve en saf halinde bir bardak su olarak düşünülür. Hayal edilebilecek  en saf su. 2 ...