KöşeMizah

Pembe Panterin Şekillendirdiği Gençlik

0

Benim bu kadar uzun bir yazıyı okuyacak vaktim yok!

“Zaten bildiğimiz şeyleri anlatacak!” gibisinden önyargıları olanlara özellikle sesleniyorum:

Bugün, burada belki de kendi hayatınızın ve kendi kişiliğinizin gerçekleriyle yüzleşeceksiniz.

Nam-ı diğer pink panther, İspanyolca ismiyle La Pantera, hayatımızdaki tek pembe panter. Hep aynıdır, kolay kolay değişmez. Ortalıkta avare dolanır. Oyalanır, boş vakit doldurmaya çalışır. Başı sıkıntılardan bir türlü kurtulmaz. Tam rahat ederim dese anında sıkıntı patlak verir.  Ne zaman başı derde girse arka fonda hep aynı müzik duyulur: dınım-dınım-dınım-dınım-dınım-dınınınım bir köşede dursun yavaştan anlatmaya başlayalım:

(Ek bilgi olarak ilk defa 1960 lı yıllarda bir beyaz eşyanın afiş reklamları için çizilen kahramanımız Pembe Panter bu reklamlarda çok beğenilmiş ve animasyona aktarılarak çizgi dizileri üretilmiş ve dünya üzerinde en çok izlenen bir çizgi karakter olmuştur.)

İlk derbisinde 9 gol yiyen Rüştü’ye bu lakap verildiğini unutmayalım.

Yıllar 1963 Aralık ayını gösterirken yönetmen, yeni bir çizgi karakter oluşumunda en önemli sorulardan birini yardımcı direktöre sorar. ”Hangi renk olmalı? Mavi mi Pembe mi?”. Uzun konuşmalar sonucu pembe olmasına karar verilir ve aynı sene Çizgi Akademi ödülü kazanılır. Kısa animasyon serisi olarak başlatılan bu proje konusu ise şaşırtıcı derece de aynı başlar çünkü karakterimiz pembe panter ise evini boyatmak istemekte ve mavi mi yoksa pembe mi olmasına karar verememektedir. The Little Man ile sürekli Mavi- Pembe dalaşı yapan ve her eşyayı, neredeyse bütün dünyayı pembe boyamak istercesine eline kovayı almış olan pembe panter beklediği ilgiyi kısa sürede görür ve  devam serisi olarak Pink Pijamas ortaya çıkar.

Pink Pijamas konusu ise; Pembe Panter bir gün çok içer ve evin yolunu unutur. Bu süreçte ise yine  ev sahibi tarafından başına geleceklerden habersizdir. Belki de pembe panther in kaderini değiştiren filmler serisi bu animasyon filmi ile başlar ve bu kısa animasyon serisi biter bitmez film çekimleri ve diğer serilerin çekimi hızlanır ve pembe panter serisi tam gaz devam eder.

Pembe Panter çizgi karakteri alaycı, rahat tavırlı, asaletini hep koruyan bir karakterdi, karşılaştığı kişilere bu özelliğiyle kök söktürüyordu. Bazen de tam tersi yaşanıyor; zor durumlara düştüğü, bir türlü amacına ulaşamadığı maceralar yaşıyordu.

–Pembe Panter’imiz başına ne sıkıntı gelirse gelsin her zaman mutludur, derdi tasası pek yoktu, dert edilmesi gerekenleri bile dert etmez. Normalde kurnaz ve sofistike tipler pek sevilmemesine karşın kahramanımız çok sevilir, herkes içselleştirir.-

Zaman zaman gerçek çekim stok görüntüler de çizgi filmin içine yerleştirilebiliyordu. Ateş edildiğinde yanmış gibi tüten karakterler ve hemen ardından eski hallerini almaları gibi çizgi film dünyasına ait anlatımların en yaratıcı kullanımları Pembe Panter çizgi filmindeydi. Son derece basit çizgilere sahip olan yapımda arka planlar bazen tamamen boş oluyor, yalnızca öykünün gerektirdiği cisimler çiziliyordu. Bu basitlik çizgi filmin önemini azaltmak yerine sade ve yalnızca amaca yönelik vuruculuğuyla daha da değer kazandırıyordu. İlerleyen zamanlarda çizgi kalitesi giderek arttı ve son bölümlerinde artık bu basitlik yerine tam teşekküllü bir çizgi film haline gelmişti.

Çizgi filmler o yılların gençlerine hitaben yapılmış.

Çocukların o yıllardaki kişilik özellikleri kimseye minnet duymama, bağımsız yaşama ve hesap vermeme psikolojisine yönelik.

Şu an benim bildiğim sadece çocuklara özgü 5 tv kanalı var. Sabahtan akşama kadar sadece çocuklara yayın yapan çocuk kanalları. Söyleyebilir misiniz bana hangisi masum? Herhangi bir  kanalı lütfen açın ve çocuklarınızın yerine kendinizi koyarak izleyin. Yani biraz da siz görün lütfen!…

Bilinçaltımızı başkaları değil; biz yönetelim…

 

Aykut Güner

You may also like

More in Köşe

Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...
çikolata
Köşe

Çikolata İnsanı Kendine Nasıl Aşık Ediyor?

Yediden yetmişe herkesin severek yediği fakat çocukken dişlerimizi çürütür diye, büyüdüğümüzde kilo alırız korkusu ile sakınmak zorunda kaldığımız çikolata insan vücudunda nasıl bir ...