Meydan

Tüm Dünyayı Sarsan Büyük Buhran

0

Büyük Buhran Başlangıcı

24 Ekim 1929 günü Amerika Birleşik Devletleri Kara Perşembe olarak adlandırdıkları güne uyanmıştı. İşte bu gün tam da dünyanın en büyük ekonomik krizlerinden olan Büyük Buhran olarak adlandırdığımız krizin başlangıcıydı. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Amerika Birleşik Devletleri öyle bir hale geldi ki, bugünlerde onu Süper Güç olarak tanımlamamıza sebep oldu.

Büyük Buhran

Amerika dış ülkelere ve Avrupa’ya o kadar çok kredi verdi ki artık dünyanın en büyük alacaklısıydı. Kapitalizm artık öylesine önemseniyordu ki hisse senetleri sürekli artıştaydı ve ekonomi müthiş bir hızla büyüyordu. Tam da bu sırada Ford araba firmasının yaptığı büyük devrim, seri otomobil üretimini geçilip işçilerin ücretlerini çok fazla artırdı. İşçi sınıfı artık öylesine bir hale geldi ki, kiradan çıkanlar kendi evlerinde oturmaya ve de tatilden tatile gitmeye başladı. Bu sebepten ötürü gayrimenkul ve arazi alımı fazlalaştı. Bu durum herkesi sevindirmiş olsa da fiyatlar olması gerektiğinden kat ve kat fazla fiyatlarda artış yaptı. Durumların böyle devam edeceğine inanılırken bir şeyler ters gitmeye başladı ve artık arazi ile gayrimenkul alım satımı durdu. Binlerce banka ve şirket uzun bi süre bayram ederken bir anda iflas edip kapanmaya başladı. İnsanlar da artık büyükçe bir miktar parayla ya da altınla aldıkları evleri satmaya başladı. Fakat işler tamamı ile tersine dönmüş ve normal fiyatların bile onlarca katı altından satış yapılmaya başlandı.

Büyük Buhran

Büyük Buhran Neden Oldu?

O dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı olan Herbert Hoover  ekonomi hakkında çok tecrübesiz ve bilgisiz kaldığı için krizin başlıca sebeplerinden birisi olarak gösterildi. Herbert, Liberal Ekonomi Sistemini savunmasından ötürü bankaların rezervlerini ve kredi oranlarını kontrol eden bi kuruluş da bulunmamaktaydı. Amerika’da yüzlerce şirket ülkenin neredeyse %50 gibi büyük bir oranına sahipti. Her ne kadar sıkıntısız gibi gözükse de bunlardan herhangi bir şirketin iflas etmesi ülkeyi ekonomik krize sürükleyecekti. Amerika savaştan kalan tazminatı altın ile almak istediğinden ötürü Almanya ve İngiltere borçlarını ödeyemedi. Çünkü altın rezervi çok azdı, olan rezervi de zaten Amerika yönetiyordu. Amerika neredeyse tüm dünyaya umarsızca kredi dağıttı ve bunları da geri toplayamadı. Artık kağıt paralar yok denecek kadar az kullanılıyordu. Bu da borsanın çökmesi ve de binlerce banka ve şirketin iflası anlamına gelmekteydi. Tüm dünyayı sarsan bu olay sadece Amerika’nın değil, dünyanın da bir ekonomik bunalımı haline gelmişti. Türkiye’de de İzmir başta olmak üzere liman kentlerinde çöküşler ve iflaslar olmuştu. Ve tüm dünyayı sarsmaya devam eden bu kriz 1939 da son buldu.

Satılık Çocuklar

You may also like

More in Meydan

Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...