Editörün SeçimiMeydan

Süper Hafıza Şans Mı Lanet Mi?

0

2 yıl önce bugün ne yapıyordunuz?  Eğer siz de sıradan normal bir insansanız  bu konu hakkında en ufak bir fikir sahibi  olmamanız gayet normal bir durum. Fakat eğer siz de süper otobiyografik hafıza sahibi insanlardan biriyseniz o gün hakkında  neredeyse her şeyi nasıl hissettiğinize kadar  bütün detaylarıyla hatırlayacaktınız. Bilim adamları insanlara bu süper kabiliyeti veren şeyin ne olduğuna dair henüz kesin bir bilgiye  erişebilmiş değiller.

Aynı Anda Hem Bir Şans Hem Bir Lanet

Süper otobiyografik hafızayı konu alan  ilk  vaka  2006 yılında yayınlandı. Bu makale kimliğini açıklamaya  karar veren  Jilll Price  adında bir kadının  hafızasının  sıra dışı  çalışma şeklini  konu alıyordu. Bu çalışmada Price’ın sıra dışı durumunu ilk defa bir araştırmacıya anlatmak için ona gönderdiği elektronik postadaki şu ifadeler  yer almıştı.

“1974 ile bugün arasında bir tarihi seçebilirim. Ve bu  tarihin hangi güne denk geldiğini,  o gün ne yaptığımı ve  o tarihte  önemli bir şey  yaşanıp yaşanmadığını ( örneğin Challenger  uzay roketinin patlaması,  Ocak 28,  1986,  salı)  ayrıntılarıyla anlatabilirim. Ne zaman televizyonda  ya da başka bir yerde bir tarihin göründüğüne şahit olsam  otomatik olarak nerede olduğumu, ne yaptığımı, haftanın hangi günü olduğunu ve bunun gibi  bir sürü şeyi hatırlıyorum. Bu durmayan  kontrol edilemeyen ve insanı tüketen bir şey.”

Tüm Dünyada Yok Denecek Kadar Az İnsan Bu Özelliğe Sahip

O tarihten bu yana az sayıda insanın aynı semptomları gösterdiği araştırmacılar tarafından tespit edildi. Bu rakam tüm dünyada sadece ve sadece 60 kişi civarında. Araştırmacılar büyük bir gayretle insanların bu muhteşem kabiliyetlerinin  nereden geldiğini  bulmaya çalışıyor.  Bu çalışmaların  aynı anda normal insanların  hafızalarının  çalışma prensibini de çözeceğini umuyorlar.

Bu kişilerin beyinlerinin otobiyografik hafıza ile ilgili kısımlarına ait  tıbbi taramalar normal insanlarınkine  göre yapısal farklılıklar gösteriyor. Aynı zamanda  bu özelliğe sahip  insanlarla normal  kişilerden aynı olayı hatırlamaları istendiğinde  insanların  neredeyse tamamı  1 hafta sonra  olayı unuturken  süper otobiyografik hafıza sahibi  denekler  aynı  olayı  10  yıl ya da daha uzun bir süre hatırlıyor.

Anılar, Anılar

Bu insanların süper hafızası ilk başta her insanı ulaşmak isteyebileceği bir hayal gibi görünse de duygular ve anılar işin içine girince her şey değişiyor. Sevdiği birini kaybettiğiniz günün acısını eskimeden kalbinizde durması herhalde hiç kimsenin istemeyeceği bir şans olurdu. Çünkü bu kişiler olayları mekanik bir bilgisayar diski gibi hafızalarına kaydetmiyorlar. O anıyı ve hissettirdiği her şeyi adeta ruhlarına kazıyorlar.

Unutabilmenin büyük bir nimet olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Bizce bir düşünün !!!

You may also like

Editörün Seçimi

Altın Oran Nedir?

Mükemmeliyet ölçüsü olarak kullanılan altın oran Antik Yunan döneminden beri kullanılıyor. Peki, altın oran nedir? Altın oran, özellikle matematik ve sanatta, bir bütünün ...
Editörün Seçimi

İmaj her şey midir? Halo Etkisi

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği sıralarda Amerikalı araştırmacı ve psikolog Edward Thorndike, komutanların kendilerine bağlı olan askerleri ile ilgili bir araştırma yaptı. Ve ...