MeydanSpor

Hiçbiri Yokken Sheffield Futbol Kulübü Vardı

0

Günümüz dünyasının en popüler kavramı olan futbol, kitleleri peşinden koşturan en önemli spor dalıdır. Dünyanın ilk futbol kulübü unvanını ise  İngiltere’nin kuzeyindeki Sheffield kentinde kurulan Sheffield Futbol Kulübü almıştır.

Sheffield Futbol Kulübünün Kuruluşu

Sheffield Futbol Kulübü

24 Ekim 1857’de kulübün ilk sekreteri ve takım kaptanı olan William Prest ve Nathaniel Creswick tarafından kurulan Sheffield Futbol Kulübü aynı zamanda dünyanın en eski kulübü olma özelliğini taşıyor.

Sheffield takımı kurulmadan önce İngiltere’de kolejlerin ve üniversitelerin kendi bünyesinde okul takımları bulunuyordu.

Ayrıca bu takımların her biri, kendi okullarına veya bölgelerine özgü kurallarla futbol oynanıyordu.

Sheffield kenti de kurallar birliğinin bulunmadığı dönemin bir kısmını Cambridge kurallarını benimseyerek geçirmiş; ancak daha sonra Sheffield takımı günümüze kadar ulaşan bazı kuralların temelini atmış.

İkinci Kulübü Hallam’ın Kurulmasıyla Sheffield’a İlk Rakip Geliyor

Sheffield Futbol Kulübünün üyeleri herhangi bir rakip olmadığı için ilk zamanlar kendi aralarında maç yapmışlardır. Ta ki 1860 yılında dünyanın ikinci futbol kulübü “Hallam Futbol Kulübü” kurulana kadar. Yine Sheffield kentinde kurulan Hallam Futbol Kulübünün kurucusu ve ilk kaptanı John Charles Shaw’dır.

Kazananı Rouge Belirler

Sheffield Futbol Kulübü

Rouge, dönemin futbol müsabakalarında beraberlik halinde kazananı belirlemek için kullanılan bir kuraldı. Normal kalenin her iki yanından dörder yard genişliğindeki bir alana isabet eden her şut bir rouge olarak hesaplanır ve bahsi geçen bölgeye daha fazla şut isabet ettiren takım maçı kazanırdı.

Hallam Futbol Kulübü, kurulduğu günden bu yana maçlarını 1804 yılında inşa edilen ve dünyanın en eski stadı olan “Sandygate”de oynuyor.

Kulübün kurucuları Prest ve Creswick, kendi kurallarını belirlemek için kafa yormaya başlarlar. Ofsaytın olmayışı ya da hücum eden oyuncunun itilmesinin serbestliği gibi denemelerde bulunmasıyla Rugby sporunun temellerini atan Sheffield Futbol Kulübü ; zamanla ilk üst direk kullanımına, ilk kornere, ilk serbest vuruşa ve hatta projektör ışıklandırmasıyla oynanan ilk gece maçına imza atar.

Tarihin İlk Futbol Turnuvası

1867 yılında ise, yerel bir tiyatro sahibi olan Thomas Youdan tarafından tarihin ilk futbol turnuvası olan “Youdan Cup” düzenlenmiştir. Sheffield kentinde düzenlenen turnuvayı, finalde Norfolk’u normal süresi 0-0 biten maçta 2 rouge farkla yenen Hallam takımı kazanmış ve tarihin ilk kupasının sahibi olmuştur.

İngiltere Milli Takımı İle Maç

Sheffield Futbol Kulübü

 

1957 yılında, kuruluşunun 100. yılı şerefine Hillsborough’da İngiltere milli takımı ile özel bir maç yapan Sheffield Futbol Kulübü, 2004 yılında da FIFA’nın verdiği en büyük onur ödülü olan “Order of Merit” ile ödüllendirildi.

Şu An Sheffield Futbol Kulübü

Sheffield Futbol Kulübü

İngiltere’de 8.lig seviyesinde olan İngiltere Kuzey Premier Ligi Güney 1.Ligi ‘nde mücadele etmektedir.

 

You may also like

More in Meydan

Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...
Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...