Gezi SeyahatMeydan

Sağlıklı  ve Uzun Yaşam Sırrı Buralarda

0

Sağlıklı  ve Uzun Yaşam Sırrı Buralarda

İnsanoğlu  doğduğu günden itibaren uzun yaşam yada ölümsüzlük iksiri için bir arayış içinde. Umut verici olan şey ise  bu imkansız denebilecek rüyanın  aslında gerçekleştirilebilir olduğunu gösteren birçok örneğin olması..  Dünyanın farklı kıtalarındaki farklı şehirlerin  ölümsüzlük sırına ermiş  gayet sağlıklı bir şekilde 100 yaşını geçen sakinleri  var.

 

Fakat bu yerleri uzun ve sağlıklı  yaşam merkezi yapan nedir? Bu yerlerin ortak noktası ne ve bundan kendi yaşamımızı sağlıklı bir şekilde uzatmak için neler öğrenebiliriz?

Literatürde bu yerler  mavi noktalar olarak isimlendiriliyor.  Mavi noktalar İnsanların büyük bir çoğunluğunun 100’lü yaşlara ulaştığı  ortalama yaşam beklentisinin normalin olağanüstü üzerinde olduğu ve orta yaş ölüm oranlarının çok düşük olduğu yerler için kullanılan bir tanımlama. Bu yerler sanıldığı gibi tekbir kıtada ya da birbirine yakın Cennet denebilecek yeryüzü köşeleri değil. Aslında bu yerler dünyanın hemen her kıtasında mevcut.

National Geographic’in Araştırması

National Geographic ekibinden  Dan Buettner bu  sıra dışı şekilde sağlıklı yerleri ilk defa araştırmaya başladığında  hepsini birbirine bağlayan büyük benzerlikler olduğunu fark etmiş. Buettnerin ilk dikkatini çeken yer Tunus’un hemen kuzeyindeki büyük İtalyan Adası Sardunya olmuş.  bu ada  dünya  çapında 100 yaşın üzerinde erkek nüfusu en fazla olan ada. Dünyanın geri kalan kısımlarında 100 yaşın üzerindeki her 5 kadına karşılık sadece bir erkek düşerken burada oran birebir.

İkinci ada Japonya’nın Okinawa Adası. Burası başlı başına mavi bir nokta. Öyle ki Okinawalı kadınlar tüm dünya üzerindeki en uzun yaşam beklentisi oranına sahip.

Yine Akdeniz Bölgesi’indeki İkarya da yaşayan  yaşlı yunanlar  dengi olan  kişilerden 8 yıl daha uzun bir hayat beklentisine sahip.  Bu yerlerde uzun yaşam tek başına bir anlam içermiyor.  Uzun ve sağlıklı yaşam bir arada. Mavi noktalarda  yaşayan insanların bunama oranları diğer yerlere göre çok çok daha düşük.

Amerika kıtasına geçildiğinde ise Kosta Rika’nın Nikoya yarımadası yüzlü yaşlara sahip büyük bir nüfusla karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde Kuzey Amerika kıtasında ise nüfusu Amerika Birleşik Devletleri içindeki  her yerden daha uzun yaşayan Loma Linda  dikkatinizi çekecektir.

Tüm bu yerler içerisinde akla hemen gelen  hepsinin denize ne kadar yakın olduğu.  Bu yüzden araştırmayı yapan Buettnerin uzun yaşam sırrını deniz ürünleri ağırlıklı bir yemek kültürü ile ilişkilendirilmesi çok da sürpriz değil. Fakat asıl mesele buraların sakinlerinin balık yemesi değil.Bu insanlar garip bir şekilde birbirine çok benzer yeme alışkanlıklarına sahip. Örneğin gayet yüksek oranlarda baklagiller tüketimi hepsinde ortak.

Uzun Yaşam

Fakat yeme alışkanlığı uzun yaşamın sırrı ya da ölümsüzlük iksirine dair tek şey değil. Araştırmayı yapan Buettner  ve arkadaşları bu insanların yaşam  sırlarına dair 5 noktayı  tanımlamışlar.

Uzun Yaşam İçin 5 Önemli Etken

1-Doğal hareketlilik:  Bu alanlardaki insanlar spor yapmıyorlar ama tüm yaşamları boyunca yaptıkları şeyleri yapmaya devam ederek fiziksel açıdan aktif kalıyorlar.

 

2-Yaşama amacı:  Neredeyse bütün  bu mavi noktalarda  yaşlılar çalışmaya ve aktif halde kalmaya teşvik ediliyor ve  emekliliğin çok da iyi bir şey olmadığı  toplum tarafından  insanların zihnine yerleştiriliyor.

 

3-Hırssız Yaşam: Dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın stres hayatın bir parçası olsa da mavi alanlarda yaşayan insanlar stres seviyelerini azaltan  ve az ile mutlu olmayı öğütleyen kültürel değerlere  sahipler.

 

4- Yüzde seksen kuralı:  Özellikle Okinawalı  sakinler bu kuralı harfi harfine uyguluyor. “ Midenin yüzde 80’i dolduğunda yemeyi kes.” Bu oran “çok yedim” ile “yeterli” arasındaki ideal nokta.

 

5-Vejeteryan yeme alışkanlıkları:  Bu alanlardaki insanlar net bir şekilde vejeteryan olmasalar da yeme alışkanlıkları vejeteryan diyetlere daha yakın duruyor.

You may also like

More in Gezi Seyahat

In2White
Gezi Seyahat

365 Gigapixel En Büyük Panoramik Fotoğraf

365 Gigapixel En Büyük Panoramik Fotoğraf Fotoğrafçı Filippo Blengini önderliğindeki uluslararası bir ekip, Avrupa’nın en yüksek dağı olan MontBlanc’ın zirvesine dağın devasa boyuttaki panoromik ...
Gezi Seyahat

Mega Yapılardan Palmiye Adalar

Palmiye Adaları, Birleşik Arap Emirlikler Dubai’de Basra Körfezinin hemen kıyısında insan eli ile yapılanmış olan adalar topluluğudur. Bu yapay adalar Palm Deyra, Palm ...