MeydanSpor

Refik Osman Top: Çalınan Topu Saklayan Çocuk

0

Futbolun Şiiri : Refik Osman Top

Refik Osman Top BJK Alt Yapısı’nda yetişti. Altınordu, Fenerbahçe, Galatasaray ve İttihatspor takımlarında oynayıp ününe ün kattıktan sonra Beşiktaş’a dönüp, doğduğu yuvasında noktaladı futbolculuk yaşamını. Teknik direktör olarak çalıştırdığı Beşiktaş’ı üst üte 5 yıl Şampiyon yaparak tarihe geçti.

Şimdi Refik Osman Top’un futbolla tanışması ve futbolda hayatı hakkında biraz bilgi verelim.

Hasköy Yangını Ve Refik Osman

Refik Osman Top

13 Mart 1908 Cuma günü, Yahudi bir bakkalın alışveriş esnasında yere düşürdüğü parayı kibrit çakarak araması sonucu, tarihe Hasköy Yangını diye geçen felaket başlar. İstanbul semaları alev topuna döner. O esnada Valdeçeşmesi Talimhane bahçesinde oynayan çocuklar merakla yangının olduğu tarafa doğru koşarlar. Taşkışla’nın önünde şortla  futbol oynayan İngiliz askerleri vardır. O çocuklardan “Yumurta Yaşar” topu alır ve kaçar.
Semtlerine döndüklerinde, topu, o gün 11 yaşında olan Refik Osman’nın evininin tavan arasında saklarlar. Fakat bu topun ne işe yaradığını pek anlamazlar. Daha sonra Macarların İstanbul’a geleceğini duyar ve oraya doğru koşar.

 

Macarlar İle Maç Olacağını Duyuyor

 

Refik Osman bunu duyar duymaz maça kaçıyor ve maçta 22 adamın top peşinde koştuğunu görür. Taraftarların heyecanı da onun dikkatini çeker. Bundan sonra artık o meşin yuvarlakla oynamaya kendini kaptırır. Daha sonra 13 yaşındayken 3 arkadaşıyla Beşiktaş Valdeçeşme’de Basiret adında kulüp kurar. Artık futbolun peşinden koşar.

 

İKİ KULÜP TEK ÇATIDA BİRLEŞİR

Refik Osman Top

Valdeçeşmesi ve Basiret bu iki futbol takımı zamanla Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü çatısı altında birleşir. Yıl 1911’dir. Birinci Dünya Savaşı’nın BJK’li futbolcular açısından sonucu çok acı olur… Takım Kaptanı Şair Kâzım ile Santrafor Asım, Çanakkale’de başları koparak şehit olurlar. Dr.Ali, Dr. Mehmet ve Rıdvan ise Kafkas Cephesi’nden bir daha dönemezler. Savaş sonrası Şeref Bey takımı tekrar toparlar. Yeni takımda o topu evinde saklayan Refik Osman da vardır.

Hem Yazar Hem Topçu

 

Refik Osman, futbol oynarken aynı zamanda da “GOL” ismiyle bir dergi de çıkarmaktadır.
Dergide futbol dünyasında gördüğü aksaklıkları, haksızlıkları yazıyordur. En çok da futbolu yönetenleri eleştiriyordur.
Eleştiri lafı az kalır, adeta bombalamaktadır. Milli takımın oyuncusu olarak gittiği Moskova dönüşü il ateşi açar. “Bir kurukafadır bizde teşkilat” diye başladığı yazı dizilerinin ismini “Yağma Hasan’ın Böreği” koymuştur.
Hem faal futbolcu olacaksın hem de “Kahrolsunlar” diye başlık atıp, “Yaşadığı müddetçe bir tek müspet spor bile göstermeyen bu teşkilatı ortadan kaldırmak milli bir vazifedir” diye yazacaksın!
Kimilerine göre artık fazla olmaktadır. Bu yazı sonrası Refik Osman’a futboldan müebbet boykot cezası verilir ve üstüne bir de ceza davası açılır.

 

Şeref Bey Devreye Girer

Neyse ki devreye Şeref Bey girer ve üç yıl sonra, 1927’de Refik Osman’ı affettirerek, yuvasına yani Beşiktaş’a transfer eder. Refik Osman bir yıl sonra da 31 yaşında futbolu bırakır. Ardından uzun süren antrenörlük ve futbol hakemliği başlar. Beşiktaş’ı, Turhal Alpullu Şeker’i, Elektrik’i çalıştırır ve İstanbul Bölgesi’nin futbol antrenörü olur. Bu arada hem dergi çıkarmaya hem de gazetelerde  yazmaya devam etmektedir. Eleştirel yaklaşımı da muhalifliği de sürmektedir. Bir takım maçı kazansa bile, skora değil oyuna bakan anlayışıyla eleştirmesi tepki çekmektedir.

 

REFİK’E BIÇAKLI 3 KİŞİ SALDIRDI


Benmerkezci kişiliğine en iyi örnek sanırım bir dönem çıkardığı derginin ismindedir: Refikspor… Aleyhte olan haberleri tekzip etmekte, mektuplar yollamakta ve demeçler vermektedir.
Ama çok da iyi hakemdir, bütün patırtı gürültü içinde hakemliği sorunsuz sürmektedir.
Bir gece kendisine bıçakla saldıran üç kişiden birisini ağır yaralayacak kadar da bileği kuvvetlidir.


1957’de Vefat Eder

26 Nisan 1957’de hayata gözlerini yuman Beşiktaş’ın efsane futbolcusu Refik Osman Top, Yahya Efendi Dergahı’na gömülür. Refik Osman, Şeref Stadı’nın karşısındaki Yahya Efendi Dergahı’na efsanevi futbolcular Şeref Bey, Hakkı Yeten, Şeref Görkey, Ahmet Fetgeri, Şükrü Gülesun’la birlikle yatmaktadır.

Neden Şiir

Türk Futbol Tarihi’ne “Şiir” lâkabıyla geçen Refik Osman efsanesinin doğuşu başlar. Efsane dedik, boşuna değil; 2 bin 264 maç, 18 yılda 9 kulüp, üç büyüklerde oynayan ilk futbolcu, attığı 92 penaltıda 91 gol ve ince tekniği, ayağa attığı paslarıyla şiir gibi bir futbol… .

You may also like

More in Meydan

Meydan

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir?

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir? Nepal hala tanrının yaşadığına inanılan tek ülke olmaya devam ediyor. Bereket ve iyi şans getirdiğine inanılan ‘Kumari’, Budist ailelerin ...
Meydan

Batıl İnançlar

Batıl İnanç Nedir Batıl inanç, mantığa dayalı bir temeli olmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler ...
Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...