MeydanTeknoloji

Panama Kanalı: Bir Mühendislik Harikası

0

Panama Kanalı: Bir Mühendislik Harikası

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’u birbirine bağlayan su yoludur.

İnşaat ABD tarafından tamamlanmış ve Kanal 15 Agustos 1914’te hizmete açılmıştır. 77 kilometre uzunluğundaki Kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 Kanal çalışanı bu süreçte can vermiştir. Bu Kanal Güney Amerika ve Kuzey Amerika’yı birbirinden ayırır. Aynı zamanda birbirine bağlar.

Bugün New York’tan San Francisco’ya giden bir geminin, Panama Kanalını kullanarak 9.500 km yol yapması, Horn Burnu‘nun dolaşılmasını zorunlu kılan eski günlerdeki 22.500 km yola oranla büyük bir kolaylıktır.  Bu durumda 13.000 km yol tasarrufu elde edilmiş olmaktadır.

Açılışından 2002 yılına dek, yaklaşık 800.000 geminin geçtiği tahmin edilmektedir. Panama Kanalı’ndan her yıl 14.000’den fazla gemi geçmekte olup taşınan yük miktarı 203 milyon tonu bulmaktadır.

panama kanalı

Kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürmektedir. Ayrıca kanalda bulunan indirgeçli kaldırgaç sayesinde aşılması zor olan noktalarda gemiler ilerleyebilmekte ve hareketlenme kazanabilmektedir. Yani gemi yükseklik farkı bulunan yere gelir. Kabinde bulunan su miktarı artırılır. Gemi yüksekliği dengelendiğinde ve su seviyesi eşitlendiğinde ileri doğru hareket etmektedir.

Panama Kanalı dünyanın mühendislik harikalarından biridir ve en pahalı kanaldır. Kanal, bölgenin sosyoekonomik koşullarını geliştirmiştir. Panama Kanalı ile Panama halkının refah seviyesi yükselmiştir. Kanal ülkenin gelişimine önemli katkılar sağlamıştır.

Panama Kanalı deniz seviyesinden 28 metre yukarıdadır. Sıvıların Dengesi Kanunu‘ndan faydalanılarak gemiler kanal içinde yavaş yavaş yükseltilir ve aynı metotla diğer tarafa doğru indirilir.

İnşaasında Karşılaşılan Zorluklar

Panama Kanalı için ilk girişim 1 Ocak 1881’de yapılır. Proje, Süveyş Kanalı’nın inşasını gerçekleştiren Ferdinand de Lesseps’in önderliğinde deniz seviyesi kanalı olarak tasarlanmış ama hayata geçirilmesi hiç te kolay olmamıştır.

Kanal yapımının ilk yıllarında organizasyon eksiklikleri ve kazım sonucunda ortaya çıkan atıkları nakledecek araç bulunmaması sonucu ilk ciddi sorunlar oluşmaya başlamıştır. Bütün bunların yanında ortaya çıkan toprak kaymaları ile büyük zorluklarla karşılaşılmıştır. Toprak kaymaları engellenmeye çalışılmıştır. kanalın belli bölgelerinde kazı derinliği azaltılmak zorunda kalınmıştır.

26 Haziran 2016 tarihinde Panama Kanalı genişletilerek  tekrar faliyete girmiştir

Çevre şartları, projenin zorluğu, maliyet vs. nedeniyle $287,000,000 para ve tahminen 22,000 insan (kaza ve hastalık sebebiyle) yapım esnasında kaybedilmiştir. İklim koşulları ve nem nedeniyle çoğu araç zarar görmüş ve paslanmıştı.

Yapımında ve inşaasında birçok zorlukla karşılaşılmasına rağmen Panama Kanalı yadsınmayacak şekilde bir öneme sahiptir ve olmaya da devam edecektir.

 

You may also like

More in Meydan

Meydan

MİNİMALİZM

MİNİMALİZM NEDİR? Minimalizm, Fransızca olan ‘minimum’ sözcüğünün türetilmesiyle ortaya çıkmıştır. Minimalizm, ABC sanatı ve minimal sanat olarak da adlandırılıyor. Minimalizm’in Türkçe karşılığı sadeleşmektir. ...
Meydan

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir?

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir? Nepal hala tanrının yaşadığına inanılan tek ülke olmaya devam ediyor. Bereket ve iyi şans getirdiğine inanılan ‘Kumari’, Budist ailelerin ...
Meydan

Batıl İnançlar

Batıl İnanç Nedir Batıl inanç, mantığa dayalı bir temeli olmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler ...
Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...