Meydan

Oyun Dünyasına Yeni Renk Katan Oyun: PUBG

0

PUBG: Playerunknown’s Battlegrounds

Oyunun ismi biraz uzun olmasından kaynaklı olarak oyun dünyasında PUBG olarak geçer. Bluehole adlı şirket tarafından yayınlanmış olup hala her geçen gün geliştirilmekte olan online bir video oyunudur. Oyun, tarihler 23 Mart 2017‘yi gösterirken Steam isimli platformda erken erişime açılmıştır. İlk başta sadece Microsoft Windows için çıkış yapan bu oyun sonraki dönemlerinde de geliştiricileri tarafından mobil ve Xbox One‘da çıkarılmıştır. Çıktıktan çok kısa bir süre sonra hala erken erişimde iken 5 milyon oyuncu kitlesine ulaşan bu oyunun ilk ana sürümü 20 Aralık 2017 tarihinde piyasaya sürüldü. Çıkış fiyatı 70 Türk Lirası olarak belirlenen bu oyun çok kısa sürede dev bir oyuncu kitlesine hitap etmeye başladı.

pubg oyun

 

PUBG Nasıl Oynanır

Maç başlamadan önce oyuncu sayısı en fazla 100 olmak şartı ile oyuncular 2 dakika gibi kısa bir süre tüm oyuncuların hazır olmasını bekler. Daha sonra rotası belli olan bir uçak ile, Erangel, Miramar ve bu hafta yeni güncelleme ile eklenen Sanhok haritası üzerinde gitmeye başlarlar. Oyuncular varsayılan M tuşu ile haritayı açıp gitmek istedikleri yeri farenin sağ tıkını kullanarak seçerler. En uygun zaman geldiğinde ise varsayılan F tuşu ile uçaktan atlayıp tekrar varsayılan F tuşu ile paraşütlerini açarlar. İşaretledikleri yere indikten sonra ise ilk işleri silah bulmaktır. Bulduğunuz silahı otomatik atış moduna almayı unutmayın. Bunun için varsayılan B tuşunu kullanmanız yeterli olacaktır. Haritaların çeşitli yerlerinde köy, şehir gibi yerleşkeler olup buradaki binalardan çatışma sonrası kullanabilecekleri ilk yardım kiti, enerji içeceği, ağrı kesici ve bandaj toplarlar.

pubg oyun

Buldukları silahların eklentilerini de girdikleri binalardan toplayarak çatışmaya hazır olan bu oyuncuları bir yandan da güvenli alan olarak adlandırılan beyaz çember takip edecektir. Bu güvenli alan sürekli kısa aralıklarla küçülecek, bu da sizin çatışmaya daha da yaklaştığınızın habercisi olacak. Haritayı açarak nerede olduğunuzu ve o beyaz çemberin içinde bulunmanız gerektiğini unutmayın, çünkü alanın dışındaysanız, alan her küçüldüğünde size saniyede verdiği hasar daha da artacak. Haritanın çeşitli yerlerinde bulduğunuz araçlar ile eğer güvenli alana uzaksanız yetişmekte sıkıntınız olmayacaktır. Tabii ki araçların da ihtiyacı olan benzin bidonlarını toplamayı unutmayın. Çantanızın kapasitesi sınırlı olduğu için hangi ekipmanlara ve ne kadar sahip olduğunuzu iyice kontrol edin. Bu sizin için büyük bir sıkıntı olabilir.

pubg oyun

 

Oyun İçi Silah, Eklentiler ve Ek Bilgi

Taarruz Tüfekleri

AK-47: Hasarı yüksek olan bu taarruz tüfeği ile geri tepme kontrolünüz iyi ise düşmanlarınızı rahatça avlayabilirsiniz. Mermi olarak 7.62 kullanıyor.

M16A4: Tam otomatik modu bulunmayan ama üçlü atış modu ile düşmanlarınıza meydan okuyabileceğiniz güçlü bir silah. Mermi olarak 5.56 kullanıyor.

M416: Geri tepme kontrolünü eklentiler ile azalttıktan sonra tam otomatik modu ile düşmanlarınıza kabus yaşatın. Mermi olarak 5.56 kullanıyor.

Scar-L: Seri atış modu olan bir taarruz tüfeği. Mermi olarak 5.56 kullanıyor.

Groza: Seri atış modu ve yüksek hasara sahip taarruz tüfeği. Mermi olarak 7.62 kullanıyor.

AUG: Seri atış modu, yüksek hasar ile geri tepme kontrolü iyi olan oyuncuların gözdesi olan silah. Sadece airdroptan çıkıyor. Mermi olarak 5.56 kullanıyor.

Hafif Makineli Silahlar

UMP9: Otomatik ve üçlü atış modu bulunan hafif makineli silah. Mermi olarak 9 milimetre kullanıyor.

Mikro Uzi: Çok hızlı mermi sıkması dolayısıyla yakın çatışmalar için çok ideal bir hafif makineli. Mermi olarak 9 milimetre kullanıyor.

Tomson Tüfeği: Dürbün takılmayan ama genişletilince 50 mermi kapasitesine sahip olan tüfek. Mermi olarak .45ACP kullanıyor.

Vector: Geri tepmesi çok az olup kontrol etmesi çok kolay olan hafif makineli silah. Mermi olarak .45ACP kullanıyor.

Seçilmiş Nişancı Tüfekleri

SKS: Otomatik atış modu bulunmayan bir seri nişancı tüfeği. Mermi olarak 7.62 kullanıyor.

Mini14: SKS ile tamamen aynı fakat hasarı biraz daha düşük. Mermi olarak 5.56 kullanıyor.

VSS: Otomatik modu bulunan fakat hasarı çok az olan nişancı tüfeği. Mermi olarak 9 milimetre kullanıyor.

Pompalı Tüfekler

S1897: 5 mermi kapasitesi olan pompalı tüfek. Mermi olarak 12Gauge kullanıyor.

S686: 2 mermi kapasitesi ile yakın çatışmada hasarı çok yüksek olan pompalı tüfek. Mermi olarak 12Gauge kullanıyor.

S12K: Taarruz tüfeği misali mermi kapasitesi arttırılabiliyor fakat yine de neticede pompalı tüfek. Mermi olarak 12Gauge kullanıyor.

Keskin Nişancı Tüfekleri

Kar98K: Bu keskin nişancı tüfeğini kullanarak kafasında 3. seviye kask bulunmayan oyuncular sizi görmeden tek atabilirsiniz. Mermi olarak 7.62 kullanıyor.

M24: Kar98K ile aynı fakat önceleri sadece airdroptan çıkan ama sonraki güncellemeler ile normal yerleşkelerde spawn olan hasarı biraz daha yüksek keskin nişancı tüfeği.

MK14: Seri atış modu olup, hasarı yüksek olan bu keskin nişancı tüfeği sadece airdroptan çıkıyor. Mermi olarak 7.62 kullanıyor.

AWM: 3. seviye kask bile tanımayan bu keskin nişancı tüfeği ile rakip tanımaz hale gelin! Mermi olarak 300 Magnum kullanıyor ve mermisi de kendisi gibi sadece airdropta bulunabiliyor.

Diğer

M249: Seri atışa sahip, 100 mermi kapasiteli, sadece airdroptan çıkan silah. Mermi olarak 5.56 kullanıyor.

Arbalet: Ok kullanan yaylı tüfek olarak adlandırılıyor.

Oyunda ayrıca 8 ayrı dürbün bulunmakta. Bunlar:

Kırmızı lazer görüşü, Holo görüşü, 2X, 3X, 4X, 6X, 8X ve sadece airdroptan çıkan 15X.

AirDrop: Oyun içinde belirli süreler ile gelip haritada belirlenen herhangi bir yere özel ekipmanlar bırakan uçağın getirdiği erzakların tümüne verilen ad.

Kasklar, çantalar ve zırhlar 3 seviyeye sahip. Tahmin ettiğiniz üzere seviye yükseldikçe avantajınız artıyor.

pubg oyun

 

You may also like

More in Meydan

Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...