Meydan

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir?

0

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir?

Nepal hala tanrının yaşadığına inanılan tek ülke olmaya devam ediyor. Bereket ve iyi şans getirdiğine inanılan ‘Kumari’, Budist ailelerin küçük kız çocukları arasından seçiliyor. Mükemmeliyetini kanıtlayan birçok testten geçen kız çocuğu, ergenliğe girene kadar (adet görene kadar) tanrıça olarak kalıyor ve başkent Katmandu’daki 2 katlı ahşap evinden yılda sadece birkaç kez dışarı çıkıyor. Binlerce Hindu’nun yanı sıra çok sayıda turist, her gün evinin balkonundan sadece 1 kez kendilerini selamlayan Kumari’yi görmek için eve akın ediyor.

Kumari Nasıl Seçiliyor?

Kız çocuklarının kumari adı verilen tanrıça mertebesine erişebilmesi için 32 tane güzellik kuralını başarıyla geçebilmesi gerekiyor. Kirpiklerinin inek kirpiği gibi uzun olması, baldırlarının inek baldırı gibi güçlü olması, dişlerinin temiz olması ve kırık olmaması, vücudunda ben olmaması, derisinin yumuşak ve kılsız olması, kast sistemindeki sınıfının buda ile aynı olması, 3-6 yaş aralığında olması bahsettiğimiz güzellik kurallarından bazılarıdır. Ayrıca kız çocuğunun tanrıça olabilmesi için tüm ailesinin Budist olması gerekmektedir.

Bütün bu aşamaları geçtiğinde ise en son iki aşamayı geçmesi gerekiyor. Kumari adayı olan çocuk bir odaya koyuluyor ve bir önceki kumarinin yani adet gördükten sonra tanrıçalıktan çıkan çocuğun oyuncaklarıyla beraber bir de ona ait olmayan oyuncaklar konuluyor. Yeni kumari adayının da eski kumarinin oyuncaklarını hissedip seçmesi gerekiyor.

Bu aşamayı da geçtikten sonra kumarinin ölmüş inek, domuz, tavuk kafası bulunan karanlık bir odada bir geceyi soğukkanlılıkla geçirmesi gerekiyor.

Henüz 5 yaşında olan kız çocukları tanrıça olarak seçildiğinde 2 katlı ahşap bir evde yaşamaya başlıyor ve günde 2 kez olmak üzere camda gözükerek turistlere veya onu görmek isteyenlere kendini gösteriyor. Ayrıca kumarinin yılda yalnızca 13 kez dışarı çıkma izni var. Dışarı çıkarıldığı zaman da ayaklarını yere basması yasak olan kumariyi taşıyacak birileri bulunuyor.

Bir kumari ile evlenen erkeklerin kısa ömürlü olacağına inanıldığından kimse onlara yaklaşmıyor. Onlar da Kumari dönemlerini anlatmıyorlar. Yaşamları boyunca maaşla hayatlarını sürdüren Kumariler aslında dışarıdan görüldüğü gibi mutlu değiller. Arkadaşlarıyla oynama yaşlarında saray duvarlarında ziyaretçileri selamlıyorlar. Yani 13-14 yaşından sonra farklı bir kimlikle farklı bir hayata başlıyorlar. Kumariler yalnızlık ve yoksulluk içinde ölüyorlar.

You may also like

More in Meydan

Meydan

Batıl İnançlar

Batıl İnanç Nedir Batıl inanç, mantığa dayalı bir temeli olmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler ...
Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...