MeydanSpor

Monaco Kulubünün Gizli Gücü : Başkan Dmitry Rybolovlev

0

Uzun yıllardır yetiştirdikleri futbolcuları astronomik hatta ‘fahiş’ rakamlara satmalarıyla ünlü Porto, Benfica ve Ajax bile Monaco’nun başarısı karşısında diz çökmüş durumda. Bu mucizenin mimarı ise Rus işadamı Dmitry Rybolovlev.

2011’de Fransa 2. Ligi’nde son sırada yer alan Monaco’yu satın alan Rybolovlev’in kurduğu sistem sayesinde kulüp inanılmaz bir başarı yakaladı. Hemen bir yıl sonra 2. Lig şampiyonu olan kulüp, sonraki her sezon 1. Lig’de ilk 3’te yer aldı.

Monaco mucizesinin başrolündeki Dmitry Rybolovlev, Monaco’yu devraldıktan sonra yaptığı harcamalar ve kazandıklarını karşılaştırınca ortada ciddi bir kâr olduğu görülüyor.

Kim Bu Dmitry Rybolovlev?

Dmitry Rybolovlev

Dmitry Rybolovlev

Forbes dergisine göre kişisel serveti 7.4 milyar dolara ulaşan Dmitry Rybolovlev, doktor bir ailenin çocuğu olarak 1966’da Rusya’nın Perm şehrinde dünyaya geldi. Aile mesleğini seçip tıp okuyan Dmitry Rybolovlev, 1990’da kardiyolog olarak çalışmaya başladı. Daha sonra ticarete atılarak alternatif tıp ürünleri ve ilaç yapımında kullanılan maddeleri sattı. Ardından, bankacılık eğitimi alarak 1994’te kendi bankasını kurdu. Bir yıl sonra tüm hisselerini satıp gübre yapımında kullanılan potasyuma yatırım yaptı. Potasyum fiyatları kısa sürede 5 kat artınca Uralkali adlı gübre şirketinin değeri 35 milyar dolara çıktı. 2010’da Uralkali’deki yüzde 53 hissesini  sattı.

Onun Başkanlığında Bu Yıl Transferde Gelenler Ve Gidenler

Dmitry Rybolovlev

Gelenler: Keita Balde (30 Milyon euro), Youri Tielemans (25 Milyon euro), Terence Kongolo (15 Milyon Euro), Stevan Jovetic (11 Milyon euro), Adama Diakhaby (10 Milyon euro) , Soualiho Meite (8 Milyon euro), Jordi Mboula (3 Milyon Euro), Diego Benaglio (Bonservissiz), Rachid Ghezzal (Bonservissiz), Jordy Gaspar (bonservissiz şu an başka takımda kiralık)

Gidenler: Benjamin Mendy (57,50 Milyon Euro),  Bernardo Silva (50 Milyon Euro),Bakayoko (40 Milyon Euro),Alan Saint-Maximin (10 Milyon Euro),Valere Germain (8 Milyon Euro),Abdou Diallo (5 Milyon Euro),Nabil Dirar(3.5 Milyon Euro), Corentin Jean (3.5 Milyon Euro),Mbappe(Kiralık),Jordy Gaspar(Kiralık),Jonathan Mexique(Kiralık),Elderson (Kiralık),Lacina Traore(Kiralık)

Bu yıl ki bonservis gelir ve gideri bakımından kulübün net kârı :75.5 Milyon Euro

Dmitry Rybolovlev Başkanlığında Şampiyonlar Ligi Yarı Finali

Dmitry Rybolovlev

Kulüp, 2016-2017 sezonu şampiyonlar liginde 2.turda Manchester City, çeyrek finalde Borussia Dortmund’u eleyerek yarı finale çıkma başarısı gösterdi. Yarı finalde ise Juventus’a kaybederek kupaya veda etti.

Kızı İçin 117 Milyon Euro’ya Ada Satın Aldı.

Dmitry Rybolovlev

Kızı Ekaterina’ya doğum günü hediyesi olarak Yunan armatör Aristotelis Onasis’in dillere destan adası Skorpios’u 117 milyon Euro’ya satın aldı.

Ve En Pahalı Boşanma Davasıda Kendisine Ait

Rusya’nın en popüler isimleri arasında yer alan Dmitry Rbyolovlev, tarihin pahalı boşanma davasının da kahramanı. Cenevre mahkemesi 2014’te, 6 yıl süren dava sonunda Rus işadamının, boşandığı eşi Elena’ya 4.5 milyar dolar tazminat ödemesi kararlaştırdı. Rybolovlev’in servetinin yarısına denk gelecek şekilde hesaplanan karar gereğince Elena, New York’taki 88 milyon dolar değerindeki dairenin de sahibi oldu.

You may also like

More in Meydan

Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...
Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...