Editörün SeçimiMeydan

Adolph Hitler’e Son Suikastin Bedeli

0

Hitler’e Yönelik Suikastlerin  Bilinmeyenleri

Genelde 2. dünya savaşı dönemine damgasını vuran Nazi Partisi başkanı Adolph Hitler’in ulaştığı gücü  ve yaptıklarını duymuşuzdur. Lakin Hitler’in düşmanlarında pek bahsedilmez. Çok defa Hitler’e suikast gerçekleştirilmiş olup başarılı olunamamıştır.

BU suikast girişimlerinin en bilineni Almanya’daki muhaliflerin 20 Temmuz 1944 günü Hitler’e  karşı düzenledikleri suikast ve darbe girişimidir. Bir süre yolunda giden plan, suikastın gerçekleştirilmesine rağmen  Hitler’in şans eseri kurtulması sonrası yaşadığının duyulmasıyla başarısızlıkla sonuçlandı.

Nazi yönetimindeki Almanya’da Hitler’e düzenlenen bu suikast girişimi muhalefetin ne ilk organize olma çabası ne de ilk suikast girişimiydi. Ordu içindeki ve bürokrasideki muhalefet daha ilk günden Hitler’e karşı çıkmaya çalıştılar fakat seçimle işbaşına gelen Hitler’in, henüz ikinci senesi dolmadan ülkenin tartışılamaz diktatörü haline gelmesi üzerine yeraltına çekildiler. 1938-39 yıllarında Hitler’in çıkaracağı yeni bir dünya savaşını engellemeye çalışan ordu içindeki ve dışındaki muhalifler, generallerin tereddüt etmesi ve dünya ülkelerinin Hitler’in saldırgan politikalarına kayıtsız kalmaları yüzünden başarılı olamadılar.

Savaşın ilk yıllarında alınan başarılı sonuçlar, özellikle de Fransa’nın bu kadar kolay teslim alınması ve Hitler’in Alman halkı üzerindeki popülaritesinin gitgide artması üzerine muhalifler beklemeye başladı. 1943 senesinde rüzgârın tersine esmeye başlaması üzerine Mart 1943, Kasım 1943, Şubat 1944, Mart 1944 ve en son da 20 Temmuz 1944’te art arda suikast girişimleri yapıldı fakat güvenlik önlemlerinin artması ve Hitler’in artık halk arasına çıkmaması yüzünden suikast girişimleri başarılı olamadı.

Suikast

Operasyonun Kontrolü

Hakkında başrolünde Tom Cruise’un oynadığı 2008 yapımı bir Hollywood filminde bu konu anlatılmaktadır. Filmde konu olan Valkyrie operasyonu işte böyle bir ortamda gerçekleştirilmeye çalışıldı. Operasyon ana hatlarıyla iki aşamadan oluşuyordu. İlk aşamada Hitler, yapılacak bombalı bir suikastla öldürülecekti. İkinci aşama da ise rezerv askerler devreye sokularaktı. Ve Hitler’e karşı bir darbe yapılıyor bahanesiyle SS’ler ve üst düzey ordu mensupları devre dışı bırakılacaktı. Planın başarılı olmasındaki en büyük sorumluluk rezerv askerlerin başında olduğu için Hitler ile birlikte toplantıya katılacak ve bombayı ayarlayacak, daha sonra da rezerv askerlerine emir verecek olan Yarbay Stauffenberg’e aitti.

 

Stauffenberg planda öngörüldüğü gibi içinde zaman ayarlı bomba bulunan çantayı toplantıya sokmayı ve kendi dışarıdayken bombayı patlatmayı daha sonra ise Berlin’e gelerek rezerv askerleri harekete geçirmeyi başardı. Her şey yolunda gibi gözükürken planın en hayati kısmı olan Hitler’in öldürülmesinde başarısız olunduğu haberi geldi. Bomba patlatılmıştı. fakat şansın da yardımıyla Adolf Hitler patlamadan ufak yaralarla kurtulmayı başarmıştı. Akşam saatlerine doğru çatışmaların yoğunlaştığı anda darbe başarıya ulaşacakken Hitler’in yaşadığı anlaşıldı. Bunun üzerine darbe yanlısı olmayan fakat sesini de çıkarmayan komutanların hepsi canlarını kurtarmak için darbecilere karşı savaşmaya başladılar. Böylece Hitler’e karşı yapılan bir suikast ve darbe girişimi daha başarısızlıkla sona ermiş oldu.

Yaklaşık 5 bin idam

Yarbay Stauffenberg hemen o gece yakalandığı yerde kurşuna dizildi. Başarısız darbe girişimi sonrası her yerde insan avı başlatıldı. Darbeciler arasında bulunan birçok general yakalandı. Birçoğu intihar ederken diğerleri ise idam edildi. Darbe sonrası 7.000 kişi yakalandı ve bunların 4.980’i idam edildi.

1921 ile Hitler’in intihar ettiği 1945 yılına kadar tarihin gördüğü en kanlı diktatörlerden biri olan Hitler’e 32 adet suikast girişimi olmuştur. Bazı kaynaklara göre ise  bu sayı  40’tan fazladır. İlginç olan şey ise Hitler’e karşı suikast düzenleyenlerin, Nazi Partisi’nin ırkçı politikalarından veya 6 milyon Yahudi’nin katili olmasından çok, Hitler’in Almanya’yı savaşta bir felakete sürüklediğini düşündükleri için bu operasyonu düzenlemiş olduklarıdır.

 

 

You may also like

Editörün Seçimi

Altın Oran Nedir?

Mükemmeliyet ölçüsü olarak kullanılan altın oran Antik Yunan döneminden beri kullanılıyor. Peki, altın oran nedir? Altın oran, özellikle matematik ve sanatta, bir bütünün ...
Editörün Seçimi

İmaj her şey midir? Halo Etkisi

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği sıralarda Amerikalı araştırmacı ve psikolog Edward Thorndike, komutanların kendilerine bağlı olan askerleri ile ilgili bir araştırma yaptı. Ve ...