KöşeMeydan

Giyotinin İcadı ve Giyotin ile Yapılan İdamlar

0

Giyotin İdamları ve İcadı

Giyotin adını dünyaya “Fransız Devrimi” ile birlikte duyuran idam makinesidir. “Giyotin” Ortaçağ boyunca Avrupa’da değişik adlarla daha çok soyluların öldürülmesinde kullanıldı. Başta Fransa olmak üzere İngiltere, İskoçya, Almanya ve İtalya’da ağır suçluların en çok korktukları ceza şekli giyotinle kafalarının kesilmesiydi. Zaman içerisinde infazlarda kullanımı azalmıştır.

Bu makine, Fransız Devrimi’nin karışıklıklarla dolu yıllarında, Fransız Milli Meclisi üyelerinden olan Doktor Joseph-Ignace Guillotin tarafından yeniden tasarlandı. Ve onun önerisiyle 20 Mart 1792’de kabul edilen bir yasa ile Fransa’nın standart ve resmi idam aleti haline geldi. Amaç, devrimci mantığıyla soylu-soysuz ayrımı yapmadan herkesi aynı sistemle öldürmekti. Ayrıca idam cezasını eski rejimden daha modern, hızlı ve acısız bir şekle dönüşmüştü.

giyotin

Caydırıcılık açısından etkisi büyük olan bu makineye hemen tasarımcısının soyadı olan “Guillotin-Giyotin”  adı verildi. “Madam Giyotin” ve “Ulusal Jilet” olarak da isimlendirilen bu makine ilk kez Nicholas Jacques Pelletier adında bir eşkıyanın idamında kullanıldı. Ardından aynı akıbete Fransız Kralı XVI. Louis ve eşi Kraliçe Marie Antoinette’de uğradı. Böylece önde gelen devlet adamları ve politikacıların da idamlarında kullanılmış oldu. Giyotin o dönemde dokunulmazlara da dokunulabilen bir hareketin siyasi simgesi haline geldi.

Giyotin Nasıl Öldürüyor

Giyotinle idama mahkûm edilen kişiyi yüzüstü olarak, kafasını sabit tutan daire şeklindeki düzeneğe sokan cellâtlar, iki tahta direk arasında asılı duran çapraz açılı keskin bıçağı serbest bırakırlardı. Hızla aşağı inen bu kesici bıçak kafayı vücuttan bir anda ayırırdı. Mahkûmun düşen kafası da hemen önüne konulmuş bir sepete düşerdi.

Giyotinli idamlar, büyük kalabalıklar önünde ve meydanlarda seramonik bir törenle yapılırdı. Halka açık olarak gerçekleştirilen idamların amacı, suçluları cezalandırmak yanında, insanların o korkunç sahneyi görerek ibret almalarını ve hareketlerine dikkat ederek kendilerine de bu şekilde bir son hazırlamamalarını sağlamaktı.

Fransız Devrimi sırasında, günde bazen yüz kişinin giyotinle idam edildiği günler olmuştur. Halk sokaklara dökülüp kadın-erkek, genç-ihtiyar bunları seyretmek için adeta yarışırdı. Meraklarını tatmin etmek için toplanan kalabalık üzerinde, kafanın kanlar saçarak yüz ifadesi değişmiş şekilde sepet içine düşmesi günlerce rüyalardan çıkmayan bir etkiye sebep olurdu. Fransa’da giyotin ile idamlara 1939 yılında son verilerek kullanımı durduruldu.

You may also like

More in Köşe

çikolata
Köşe

Çikolata İnsanı Kendine Nasıl Aşık Ediyor?

Yediden yetmişe herkesin severek yediği fakat çocukken dişlerimizi çürütür diye, büyüdüğümüzde kilo alırız korkusu ile sakınmak zorunda kaldığımız çikolata insan vücudunda nasıl bir ...
Müzik
Köşe

Müzik Ruh Halimizi Nasıl Değiştirebiliyor?

Hayatımızda Müzik Nerede ? Melodiler ve ritimler insanoğlu var olduğundan beri varlığını sürdüren kitle iletişim araçlarıdır. Özellikle müzik ile tedavinin binlerce yıllık bir ...