Editörün SeçimiMeydan

Kırık Kalplerin Derdi : Filofobi (Sevmekten Korkma Hastalığı)

0

Filofobi Nedir?

Filofobi, aşık olmaktan korkan insanların duyduğu rahatsızlığa verilen addır. Bu rahatsızlığa sahip olan insanların aşk dünyalarının berbat bir halde olduğu, karşı cinsle iyi anlaşamadıkları için de belli bir ilişki kuramadıkları saptanmıştır. Karşı cinsten gelen flört, sevgi vb. gibi rahatsızlığı tetikleyen durumlarda kaygı krizine girdikleri gözlenir.

Eğer bu kaygı durumu uzun süre devam ederse, kişinin kendini içine kapatabileceği ve duygusal bağlantısı olan herhangi bir kişiyle de araya mesafe koyup uzaklaşabileceği olağan durumlar arasında. Her ne kadar bu korkunun sebebi tam olarak bilinmese de, uzmanlar ve psikologlar tarafından verilen bilgilere göre kişi, geçmiş ilişkilerinden birisinde şiddetli bir ayrılık yaşamış, bunalıma veya depresyona girmiş ve atlatması uzun süreyi almıştır. Bu uzun ve acı verici süreçte sebebi ne olursa olsun kişi duygularını yenip birisini sevebilir ve aşık olup normal bir ilişki hayatı sürdürebilir.

Filofobi

Bu fobiye sahip bireyler başlangıçta bir araya gelme konusunda ciddi sıkıntılar çekebilir. Bu durum kalbinin daha hızlı ve düzensiz atmasına, midesinin bozulmasına sebep olabilir. Durumdan kaçma dürtüsü hissedebilir ve bazı vakalarda, karşı cinsten biriyle tanışma ihtimali olan durumlardan da kaçabilir.

Filofobiye neyin sebep olduğu bilinmezken kişinin aşık olmaktan veya duygusal bağlılık kurmaktan neden korktuğuna dair teoriler vardır. Bir teori, bu korkuya sahip kişinin kötü biten bir ilişki yaşadığını ve hayatına devam edemediğini söyler. O kişiye göre, bütün ilişkiler acı veya reddedilme içerir. O acı hissinden kendini korumak için kişi ilişkilerden kaçmaya çalışabilir. Ama bu teori tıbbi olarak kanıtlanmamıştır ve bu fobinin gerçek nedeni gizem olarak kalır.

Filofobi

Filofobiyi Atlatmak Mümkün Mü?

Filofobisi olan bir kişinin bu korkunun üstesinden gelmesi mümkündür. Kişiye bunun üstesinden gelmesine yardım etmek için kullanılabilecek iki tedavi vardır. Duyarsızlaştırma terapisi ve bilişsel davranış terapisidir. Bu iki terapi genelde birlikte kullanıldığında en fazla etkiyi gösterir. Sistemli duyarsızlaştırma terapisi filofobik kişiyi, o kişi buna hassassızlaşana kadar insanla etkileşime sokar. Terapist, bu etkileşimin benzerini yapmak için bilgisayar kullanır ve kişinin gerçek yaşam durumuna hazırlanmasına yardımcı olur.

Bilişsel davranış terapisiyle terapist, filofobik kişinin düşünce dizisini anlayıp fark etmesine yardımcı olur. Sonra, olumsuz düşünceleri zihnine doluşmaya başladığında hasta bunları durdurabilir. Bilişsel davranış terapisinin ardındaki fikir kişinin düşüncelerinin davranışını etkileyebileceğidir. Kişi düşüncelerini takip ederek davranışını ve korktuğu nesneye tepkisini değiştirmeyi öğrenebilir.

You may also like

Editörün Seçimi

Altın Oran Nedir?

Mükemmeliyet ölçüsü olarak kullanılan altın oran Antik Yunan döneminden beri kullanılıyor. Peki, altın oran nedir? Altın oran, özellikle matematik ve sanatta, bir bütünün ...
Editörün Seçimi

İmaj her şey midir? Halo Etkisi

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği sıralarda Amerikalı araştırmacı ve psikolog Edward Thorndike, komutanların kendilerine bağlı olan askerleri ile ilgili bir araştırma yaptı. Ve ...