HukukKöşeMeydanSinema

Para Mı Yoksa Adalet Mi Ayrımı Yapan Hukuk Filmleri

0

Vicdan Mı Cüzdan Mı Ayrımı Yapan Hukuk Filmleri

Sinema dünyasında hukuk filmleri ayrı bir yere sahiptir. İzleyenleri üzerinde derin etkiler bırakır.. Bu her insanın içinde bulunan vicdan ve adalet temalarına çokça vurgu yapmasındadır. Sizler de bu duygularınız depreşsin istiyorsanız buyrun birlikte bakalım.

1) Ve Herkes İçin Adalet   ( …And Justice For All (1979)    IMDb 7,4

Hukuk filmleri listemizde ilk sırada,  …Ve Herkes için Adalet var. Ya da özgün adıyla …And Justice for All , 1979 yapımı Norman Jewison’ın yönettiği filmdir. Başrollerinde Al Pacino, Jack Warden, John Forsyth ve Lee Strasberg’ın oynadığı film bir mahkeme, dava filmidir.
Genç bir kıza şiddet ve tacizle suçlanan bir hâkimin avukatlığını yapan Arthur gerçekte suçlu olduğunu bildiği müvekkilini savunmak zorundadır.  Mahkeme günü geldiğinde kariyeri ve vicdanı arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

2) 12 Öfkeli Adam    (12 Angry Men)    1957 IMDb: 8.9

Hukuk filmleri llistemizde ikinci sırada olan 12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet’in yönettiği 1957 ABD yapımı drama filmidir. Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır. Hukuk filmleri bakımından kült bir eserdir. Film neredeyse sadece bir set kullanılarak çekilmiş olma özelliği ile dikkate değerdir. Filmin başında ve sonundaki üç dakikalık gösterim süresi ve bitişikteki lavabo sahneleri dışında bütün filmde mekân olarak sadece jüri odası kullanılır.

Amerikan yasalarına göre jürinin kararı (suçlu ya da suçsuz) oybirliği ile alınmalıdır. Oybirliği ile alınmamış olan karar jürinin kendini feshetmesi ve davanın yeniden görülmesi anlamına gelir. Jürinin karara bağlaması gereken konu şehrin fakir bölgesinde yaşayan bir çocuk zanlının babasını öldürüp öldürmediğine karar vermektir. Jüri ayrıca sanığın suçlu bulunması halinde uygulanacak cezanın idam olacağı (elektrikli sandalye) konusunda bilgilendirilir. Sonrasında on iki jüri üyesi davayı tartışacakları ve birbirlerinin kişiliğini tanıyacakları jüri odasına girerler. Yoğun tartışma başlamıştır.

3) Nünberg Duruşması   (Judgment at Nuremberg)   1961 IMDb: 8.1

Hukuk filmleri listemizde üçüncü sırada  Nüremberg Duruşması (İngilizce özgün adıyla Judgment At Nuremberg), Stanley Kramer’in yönettiği 1961 ABD yapımı filmdir, gerçek olaylara dayanmaktadır. Mahkemede Nazi Partisi “insanlık suçu, savaş suçları, dünya barışına karşı işlenen suçlar ve savaşa sebep olmak” suçlarından yargılandı. Nüremberg Duruşması filmi de bu yargılamaları konu almaktadır.Filmin esas konusu hakim mevcut yasaları mı uygular, yoksa bunlardan bağımsız adaleti mi sağlar ikilemidir.Aslında bu konu mevcut hukuk sistemlerinin kurulmasından beri tartışılan bir konudur.Film de bu ikilemi çok ilgi çekici bir anlatımla açıklamaya çalışır.Hakim önüne gelen olayda uygulanacak olan mevcut hukuk kuralını doğal hukuk kurallarına aykırı bulsa bile uygulamalı mıdır?

4) Bir Cinayetin Tahlili   (Anatomy of a Murder)  1959 IMDb: 8.0

hukuk filmleri

Tecavüz karşısında cinayet meşru olabilir mi? Hukuk filmleri listemizde dördüncü süradaki Bir Cinayetin Tahlili, 1959 ABD yapımı dramatik mahkeme filmidir ve bu temayı ele almaktadır. Özgün adı Anatomy of a Murder olan bu siyah-beyaz film 1962 yılında Türkiye’de sinemalarda gösterime girmiştir. Amerikan sinemasının ürettiği en önemli hukuk ve yargılama filmlerinden biridirLaura Manion eve döndüğünde kocasına tecavüze uğradığını söylüyor. Kocası tecavüzcüyü öldürdükten sonra bu cinayetin meşru olduğunu savunuyor. Savunma avukatı Paul Biegler (James Stewart de mahkemede bu doğrultuda bir savunma yapıyor. Sonuçta film bu tip bir cinayet sebebinin haklı olup olmadığını tartışıyor. Tecavüz olayı, cinayete motivasyon sağlar mı ? Sonuçta film bu tip bir cinayet sebebinin haklı olup olmadığını tartışıyor.

5) Babam İçin   (In the Name of the Father) 1993 IMDb: 8.0

Hukuk filmleri listemizde beşinci sırada Babam İçin var. Basit kaygıları olan saf İrlandalı genç Gerry Conlon, 70’li yıllarda Londra’ya gelir. Kendini hayatın akışına kaptıran delikanlı burada bir işgal evinde serbest bir hayat yaşayan gençlerle birlikte zaman geçirmeye başlar. Bir polis baskınında hiç ilgisi olmadığı 1974 Gyildford bombalamasından sorumlu tutularak tutuklanır.

O dönemin İngiltere’sinde şimdikinden çok farklı olarak, terörle mücadele adına insan haklarının hiçe sayıldığı uygulamalar olmaktadır. Yoğun fiziksel ve manevi işkencelerin baskısı altındaki Gerry’nin ömrünün sonbaharındaki masum babası da, suç ortağı olarak hapse atılır. Kadın bir avukatın yıllar süren çabalarının da yardımıyla, Gerry maruz kaldığı adaletsizliğe direnmeye başlar.

You may also like

More in Hukuk

Hukuk

Mülteci Ve Sığınma Hakkının Hukuki Gelişimi

Sığınma Hakkı Ve Mülteci Bu konu başlığı altında sığınma hakkından ve mültecilik statüsü ile bunun Türkiye’de uygulanmasından bahsedeceğiz. İnsanların zorunlu olarak yaşadıkları yerleri ...
haciz nedir. icra takibi nedir
Hukuk

Haciz: Devlet Eliyle Yağmacılık

Çatkapı Gelen Misafir Haciz Ansızın kapımız çalar bir gün. Postacıdır kapıdaki. Bir tebligatımız olduğu söylenir. Üzerinde ödeme emri yazmaktadır ve haciz ile tehdit ...