KöşeMeydanSinema

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Ünlü Dedektifi: Sherlock Holmes

0

Sherlock Holmes, Sir Arthur Jonan Doyle tarafından yaratılan hayali karakterdir. Biz bu yazımızda kitaptan ziyade modernize edilerek günümüze uyarlanan televizyon dizisi üzerinden bazı noktaları ele alacağız. Dizi hakkında spoiler vermeden daha çok yüzeysel ve genel bir tanıtım yapacağız ve karakterlerini inceleyeceğiz.

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi dedektiflerinden...

Sherlock

Dizi Hakkında

BBC yapımı bir Britanya dizisi olan Sherlock Holmes’un senaryosunu Steven Moffat 4 roman 56 hikayeden hareketle ortaya koymuştur. Mark Gatis tarafından ise televizyon için uyarlanmıştır. Dizi 4 sezon ve her sezon 3 bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin süresi neredeyse bir sinema filmi uzunluğundadır(90 dk). 2010’dan bu yana büyük bir ilgi ile yayın hayatına devam eden dizi 2017 yılında ise final yaptı.

Sherlock Holmes gümüzde yaşasaydı?

Dizi bu soruyu temel alarak senaryoyu ilerletmiştir. Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü dedektiflerinden olan Holmes,19. yy da değil de 21. yy da yaşasaydı, cinayet dosyalarını nasıl çözerdi? Bu yapıma göre Sherlock, modern teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanırdı. Faytonlar yerine otobüsler, Watson’un günlüğü yerine internet üzerinden bir blog, telefon, navigasyon, bilgisayar ve daha pek çok şey… Nefes kesen, soluksuz izlemek isteyeceğiniz, farklı ve çarpıcı olayların yaşandığı, her bölümde sizi daha çok şaşırtacak  bir hikaye bulacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Dedektiflik hikayeleri sevmem, demeyin! Sherlock, drama, aşk, dostluk, sadakat gibi hayata dair pek çok şeyi içerisinde barındıran bir dizi…

 

Dr.John Watson

John Watson

Martin Freeman’ın hayat verdiği Watson ise eski asker ve doktordur. Sherlock ile yaşadıklarını bloğunda yazarak davalardan ve maceralarından söz ederek onun ününe ün katar. Ek olarak en yakın arkadaşı olarak, onun dedektiflik yöntemlerine hayranlık duyar. Dizi de tanıştıkları sahne oldukça etkileyicidir.

Profesör James Moriarty

Moriarty

Moriarty ‘yi canlandıran Andrew Scott’un rolünün hakkını verdiğini görüyoruz. Moriarty, Sherlock’un belkide onu alt edebilecek tek düşmanıdır. En az Holmes kadar garip davranışlar sergileyen farklı bir karakterdir. İzlediğinizde yahut izlediyseniz göreceksiniz ki ”Did you miss me?” repliği ile akıllarda yer edinmiştir.

Irene Adler

Irene Adler

Irene Adler, Sherlock Holmes’un zekasını aşan kadın olarak bilinir. Holmes, “Irene Adler”den “The Woman” olarak bahseder. Aralarında aşk olup olmadığı ise tam bir muammadır.

Mary Watson

Amanda Abbington’un canlandırdığı John Watson’ın karısıdır. Sempatik bir havası aynı zamanda eski ajan olması itibariyle çekici bir tavrı vardır. Son bölümlerde oldukça yankı uyandıracak!

Sherlock Holmes…

Benedict Cumberbatch tarafından canlandırılan, Baker Street 221B’de oturan ünlü dedektiftir. Bohem bir yaşam tarzı, ilginç hatta absürt alışkanlıkları ve sıradışı becerileri ile öne çıkar. En yakın arkadaşı olan Watson ile davadan davaya koşarak çeşitli maceralara atılırlar. Keman çalmak en sevdiği hobilerinden biridir.Zaman zaman pipo içerken gördüğümüz olur. Kendine özgü bir palto ve şapka ile göz kamaştıran bir dedektif profili çizer. Farklı çalışan bir beyine sahiptir. Oldukça zekidir. Holmes’a göre küçük ayrıntılar her zaman önemli şeylerdir. İmkansızı çıkardığında ise geriye gerçekler kalır. Çoğu zaman basit düşünerek, tümdengelim metodu ile olayları çözmeyi başarır.Tümden gelim metodu ise kısaca genelden özele yapılan bir uslamlama yöntemidir. Holmes olayları çözmek için “Hafıza Sarayı”(Mind Palace) diye adlandırdığı bir bellek tekniği de kullanmaktadır. Bu teknik, senaristlerin icadı değil, oldukça eskiye dayanan bir yöntemdir.

Ayrıca Sherlock kendi deyimiyle yükşek işlevli bir sosyopattır.

 

                      

 

 

 

You may also like

More in Köşe

Köşe

Türk Mitolojisi’nde Kut

Özellikle de içinde bulunduğumuz bayram günlerinde ve gündelik hayatımızda çok kullandığımız kut- kelimesinden türemiş sözcükler bulunmaktadır. Peki ne demek kut? Dilimizdeki ve tarihimizdeki ...
Köşe

Ahlâk ve özgürlük ilişkisi üzerine

    Ahlak kelime anlamından da anlaşılacağı gibi insan doğasına atıf yapan bir kavramdır. Insanın doğasına, yaratılışına uygun yaşamasıdır. Ahlak insanın, değerler sisteminin ...
Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...