Meydan

Dünyanın En Büyük Yırtıcısı: Liger

0

Size dünyanın en büyük yırtıcısını sorsalar muhtemelen aslan ya da kaplan derdiniz. Bugün size karada yaşayan en büyük yırtıcıyı tanıtacağız. Liger…

Liger (kaslan) erkek aslanla dişi kaplanın çiftleşmesinden ortaya çıkan yavruya verilen isim. Bu isim İngilizcedeki aslan (lion) ve kaplan (tiger) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir.

Dünya üzerinde 300 kadar beyaz aslan ve 1200 civarında beyaz kaplan yaşamaktadır. Kaplan ve aslan melezi ligerların bir çoğu hayvanat bahçesi ve safari parklarında yaşamaktadırlar.

Özellikleri

Bu melez canlı kedigiller familyasının en dev üyesidir. Ortalama bir erkek aslan 320, erkek kaplan 370 kg olarak yaşamlarını sürdürürken, aslan baba ile kaplan anneden doğan bu melez canlılar ölene kadar büyürler. Ayrıca kaplan baba ile aslan anadan olan tigonlardan daha iridirler. Üreme özellikleri vardır. Rusya’daki Novosibirsk hayvanat bahçesinde 8 yaşında Zita adındaki dişi bir liger ile Samson adındaki erkek afrika aslanının çiftleşmesi sonucu ilk liger Eylül 2012’de dünyaya gelmiştir. Ağırlıkları ortalama olarak yoktur. Ama yarım tona ulaşabilir hatta geçebilirler. Ayağa kalkınca 4.0 m’yi geçebilirler. Genellikle hayvanlar dünyasındaki melez canlıların kısır olmasına karşılık, ligerler genelde üretkendirler. Ligerlerin dişileri çoğu doğurgan olabilirken, erkeklerin %62’si kısır değildir.

Bu canlılar karadaki en güçlü yırtıcılardır ama doğada tek başına yaşayamazlar. Çünkü bu hayvanlar ağırlıkları sebebiyle hızlı koşamazlar.

Ortaya Çıkışları

Ligerler insanların laboratuvarlarda özellikle ürettikleri bir canlı olmamasına rağmen hayata gelmelerinde insan payı da yok değildir.

Ligerler kaza eseri oluşan durumlar sonucu ortaya çıkmışlardır. Normal şartlar altında aslanların ana vatanının Afrika kaplanlarınkinin ise Asya olduğu düşünüldüğünde ligerlerın hayata gelmeleri imkânsız gibi görünür. Fakat 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana hayvanların doğal bulundukları yerlerden ayırılıp hayvanat bahçeleri ya da sirk gibi merkezlerde bir arada tutulmalarının sonucunda ligerler dünyaya gelmişlerdir.

liger

2014 yılında Güney Carolina Eyaleti’ndeki Myrtle Beach Safari Parkı’nda doğan dört yavru, dünyanın ilk beyaz kaplan-aslan melezleridir. Yavruların babası bir beyaz Afrika aslanı, anneleri ise beyaz Bengal kaplanıdır.

Bu hayvan hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

You may also like

More in Meydan

Meydan

Psikoloji Dünyasını Sarsan Deney: Rosenhan

Rosenhan Deneyi Nedir? Rosenhan’ın ünlü makalesi şöyle başlar: “Pek çok cinayet davasında, savunma tarafındaki ünlü psikiyatrlar, sanığın akıl sağlığı yerinde olmadığından ceza sorumluluğunun ...
Meydan

Azerbaycan’ın Ulu Önderi Haydar Aliyev

Haydar Aliyev Azeri siyasetçi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üçüncü cumhurbaşkanıdır. Azerbaycan’ın görevdeki cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babası. İşte liderin yaşam öyküsü… Haydar Aliyev Kimdir Neler Yapmıştır ...