Gezi SeyahatMeydan

Doğanın Görkemli Işık Gösterisi Kuzey Işıkları

0

Doğanın Görkemli Işık Gösterisi Kuzey Işıkları

Gündelik hayatın koşuşturması arasında farkına varamıyoruz ama doğa insanoğlunun önüne muhteşem güzellikler sergiliyor ve bunlardan birinin izlenmesi görsel bir şölen olan Kuzey Işıkları olduğunu söyleyebiliriz.

Çoğumuzun bilgisayar ve telefon ekranlarını süsleyen bu doğal güzellik, kimileri için gerçeklikle uzaktan yakından alakası olmayan photoshop ürünleri sanılsada bizler bilim ve fizik sayesinde bu görsel şölenin gerçek oldduğunu biliyor ve  kolayca açıklayabiliyoruz.

Kuzey Işıkları Nerelerden Daha Güzel İzlenir ?

Kuzey Işıkları

Aurora diğer bir adı ile Kuzey Işıkları kutuplarda görülen ışıklardır. Dünyada sadece kuzey kutbu olmadığı için güney ışıkları da denebilir.  Kuzey ışıkları şeklinde dilimize yerleşmesinin nedeni Kuzey Kutbunda daha çok kara parçasının oluşu ve yakından görme imkanının daha fazla olmasından kaynaklanır.

Güney kutup ışıkları kuzeydekinden daha az ünlü ancak daha az etkileyici değil. Sadece Güney Kutbu ve çevresinde daha az yaşam alanı var. Bu da daha az görüntüleme noktası anlamına geliyor.

Ne yazık ki kutup ışıklarını nereden izleyebileceğimizin bir garantisi yok. Doğru hava koşulları ve biraz da şansa ihtiyacınız var. Gökyüzünün bulutsuz ve karanlık da olması önemli güzel bir görüntü için. Fakat bir yer belirtmemiz gerekirse kutup ışıklarını görmek için en iyi yerin Kuzey Grönland’daki jeomanyetik kutup boyunca uzanan “Aurora oval” olarak adlandırılan bölge olduğu da söyleniyor.

Peki Nasıl Oluşuyor Bu Işıklar ?

Kuzey Işıkları

 

Kuzey Işıkları güneş içindeki hidrojenlerin nükleer fizyonla helyuma dönüşürken enerji açığa çıkartmasından dolayı oluşur. Bu enerji güneş patlamaları ile dışarı atılır yani elektromanyetik radyasyon plazma halinde uzaya yayılmış olur.

Bu patlamalar o kadar büyüktür ki patlama alanına onlarca hatta yüzlerce dünya sığabilecek büyüklükte gerçekleşir. Bu patlamanın ardından güneşten çıkan bu enerji bulutuna güneş fırtınası adı verilir. Güneş fırtınası 18-24 saat arasında dünyaya ulaşır.

Herkesin aklına şöyle bir soru gelmesi çok normal. Bu kadar güçlü enerji ve radyasyonun canlıları öldürmesi veya ölümcül radyasyonlara neden olması gerekmez mi? İşte bu noktada magnetosfer devreye girip tüm bunların oluşumuna engel oluyor.

Bu görünmez manyetik alanı tasvir ederken dünyanın ortasında bir çubuk varmış gibi hayal edebiliriz. Güneş fırtınası ilk etapta magnetosfer tarafından ekarte edilir ve dünyanın güneşten uzak kısımlarına yönlendirilir. Fırtına bu kısımda dağılarak alan kutuplarımıza yönelir. İşte bu noktada atmosfere giren plazma havadaki gaza göre etkileşime girer ve aurora ışıklarını oluşturur.

Kuzey Işıkları

Eğer bu gazlar oksijen ile etkileşirse kırmızı veya yeşil azot ile etkileşirse mavi bir ışık ortaya çıkar. Tıpkı rengini gazla belirlediğimiz floresanlar gibi.

Kuzey ışıklarının izlendiği yerler genellikle soğuk ve kısıtlı yerler olsa da Aurora turizmi insanların ilgisini fazlasıyla çekmekte. Özellikle lüks ve konforlu oteller yapıldıktan sonra bu bölgeler daha çok rağbet görmeye başladı.

 

You may also like

More in Gezi Seyahat

In2White
Gezi Seyahat

365 Gigapixel En Büyük Panoramik Fotoğraf

365 Gigapixel En Büyük Panoramik Fotoğraf Fotoğrafçı Filippo Blengini önderliğindeki uluslararası bir ekip, Avrupa’nın en yüksek dağı olan MontBlanc’ın zirvesine dağın devasa boyuttaki panoromik ...
Gezi Seyahat

Mega Yapılardan Palmiye Adalar

Palmiye Adaları, Birleşik Arap Emirlikler Dubai’de Basra Körfezinin hemen kıyısında insan eli ile yapılanmış olan adalar topluluğudur. Bu yapay adalar Palm Deyra, Palm ...