MeydanSinema

Dizi Piyasasını Sallayan İngiliz Yapımı Gangster Dizisi Peaky Blinders

0

Sherlock’tan sonra piyasaları sallayan, gitgide popülaritesi artan bir diğer İngiliz BBC yapımı dizi Peaky Blinders izleyicileri büyülemeyi sürdürüyor. Dizi 1.Dünya Savaşı sonrası İngiltere’nin Birmingham şehrini kasıp kavuran Peaky Blinders çetesinin maceralarını anlatıyor. Dizinin oyuncuları arasında Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Tom Hardy gibi isimler yer alıyor. 2013 yılında başlayan dizinin şu ana kadar 4 sezonu çekildi ve 5.sezon çekimleri sürüyor.

Dönem dizisi olması sebebiyle kendine has kostümleri, dekorları ve mekanları görsel bir şölen havası estiriyor. Peaky Blinders çetesinin üyeleri, kendine has saç traşları, kasketlerinde taşıdıkları jiletleri ile  farklı bir tarz oluşturuyorlar.

Diziye konu olan Peaky Blinders çetesi ise tam anlamıyla bir kurgu değil. Gerçek bir hikayeye dayanıyor. Dizinin ilk sezonlarında savaşın halk üzerinde etkilerini bariz bir şekilde hissedebiliyoruz. Senarist bununla beraber  Avrupa’da yayılan komünist hareketleri de işliyor. 5.sezonla beraber 1930’lu yıllara geçildiği için Faşist hareketleri göreceğiz. Tüm bunlarla dizinin, dönemin zihniyetini de bizlere yaşattığını söyleyebiliriz.

Dizideki ana karakterlerin iç dünyası ve gelişimleri çok iyi işleniyor. Karakterlerin iyi tanıtılmış olması, davranışların anlamlı kılınmasını sağlıyor. Dizide sürpriz gelişmeler de sıkça yaşanıyor. Bu güzel senaryonun mimarı ise Steven Knight. Kafasındaki hikayeyi anlatabilmek için yedi sezona ihtiyacı olduğunu söyleyen Knight, dizinin, İkinci Dünya Savaşı’nda çalan ilk saldırı sireniyle bitmesini planlıyormuş. Dizinin 6. ve 7. sezonunun da çekilebilmesi için BBC ile görüşmeler devam ediyor.

Gangster dizisi izlemenin doğal sonucu olarak dizide bolca uyuşturucu, alkol, sigara görebilirsiniz. Hele ana karakter Thomas Shelby’nin neredeyse her sahnesinde, kendine özgü  sigara tüttürmesi hiç sigara içmeyen insanı bile sigaraya başlatacak cinsten.

Şimdiden klasikler arasında yer alan dizinin gelecek sezonlarını da merakla bekliyoruz. Siz de dizi hakkındaki yorum ve görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

#peakyblinders #thomasshelby

You may also like

More in Meydan

Meydan

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir?

Nepal’in Tanrıçası Kumari Nedir? Nepal hala tanrının yaşadığına inanılan tek ülke olmaya devam ediyor. Bereket ve iyi şans getirdiğine inanılan ‘Kumari’, Budist ailelerin ...
Meydan

Batıl İnançlar

Batıl İnanç Nedir Batıl inanç, mantığa dayalı bir temeli olmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler ...
Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...