MeydanSinema

Dizi Piyasasını Sallayan İngiliz Yapımı Gangster Dizisi Peaky Blinders

0

Sherlock’tan sonra piyasaları sallayan, gitgide popülaritesi artan bir diğer İngiliz BBC yapımı dizi Peaky Blinders izleyicileri büyülemeyi sürdürüyor. Dizi 1.Dünya Savaşı sonrası İngiltere’nin Birmingham şehrini kasıp kavuran Peaky Blinders çetesinin maceralarını anlatıyor. Dizinin oyuncuları arasında Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Tom Hardy gibi isimler yer alıyor. 2013 yılında başlayan dizinin şu ana kadar 4 sezonu çekildi ve 5.sezon çekimleri sürüyor.

Dönem dizisi olması sebebiyle kendine has kostümleri, dekorları ve mekanları görsel bir şölen havası estiriyor. Peaky Blinders çetesinin üyeleri, kendine has saç traşları, kasketlerinde taşıdıkları jiletleri ile  farklı bir tarz oluşturuyorlar.

Diziye konu olan Peaky Blinders çetesi ise tam anlamıyla bir kurgu değil. Gerçek bir hikayeye dayanıyor. Dizinin ilk sezonlarında savaşın halk üzerinde etkilerini bariz bir şekilde hissedebiliyoruz. Senarist bununla beraber  Avrupa’da yayılan komünist hareketleri de işliyor. 5.sezonla beraber 1930’lu yıllara geçildiği için Faşist hareketleri göreceğiz. Tüm bunlarla dizinin, dönemin zihniyetini de bizlere yaşattığını söyleyebiliriz.

Dizideki ana karakterlerin iç dünyası ve gelişimleri çok iyi işleniyor. Karakterlerin iyi tanıtılmış olması, davranışların anlamlı kılınmasını sağlıyor. Dizide sürpriz gelişmeler de sıkça yaşanıyor. Bu güzel senaryonun mimarı ise Steven Knight. Kafasındaki hikayeyi anlatabilmek için yedi sezona ihtiyacı olduğunu söyleyen Knight, dizinin, İkinci Dünya Savaşı’nda çalan ilk saldırı sireniyle bitmesini planlıyormuş. Dizinin 6. ve 7. sezonunun da çekilebilmesi için BBC ile görüşmeler devam ediyor.

Gangster dizisi izlemenin doğal sonucu olarak dizide bolca uyuşturucu, alkol, sigara görebilirsiniz. Hele ana karakter Thomas Shelby’nin neredeyse her sahnesinde, kendine özgü  sigara tüttürmesi hiç sigara içmeyen insanı bile sigaraya başlatacak cinsten.

Şimdiden klasikler arasında yer alan dizinin gelecek sezonlarını da merakla bekliyoruz. Siz de dizi hakkındaki yorum ve görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

#peakyblinders #thomasshelby

You may also like

More in Meydan

Büyük Buhran
Meydan

Tüm Dünyayı Sarsan Büyük Buhran

Büyük Buhran Başlangıcı 24 Ekim 1929 günü Amerika Birleşik Devletleri Kara Perşembe olarak adlandırdıkları güne uyanmıştı. İşte bu gün tam da dünyanın en ...
Meydan

Psikoloji Dünyasını Sarsan Deney: Rosenhan

Rosenhan Deneyi Nedir? Rosenhan’ın ünlü makalesi şöyle başlar: “Pek çok cinayet davasında, savunma tarafındaki ünlü psikiyatrlar, sanığın akıl sağlığı yerinde olmadığından ceza sorumluluğunun ...
Meydan

Azerbaycan’ın Ulu Önderi Haydar Aliyev

Haydar Aliyev Azeri siyasetçi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üçüncü cumhurbaşkanıdır. Azerbaycan’ın görevdeki cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babası. İşte liderin yaşam öyküsü… Haydar Aliyev Kimdir Neler Yapmıştır ...