Meydan

Blitzkrieg (Yıldırım Savaşı) : Bir Alman Savaş Doktrini

0

Blitzkrieg:Alman Savaş Taktiği

Yıldırım savaşı, II. Dünya Savaşı’nda Almanların savaş doktrinidir. Bunun amacı hızlı ve ani saldırılarla düşmanın düzenli bir savunma kurması engellemek, sonra da hızlı bir şekilde yok etmektedir.Birinci dünya savaşında uygulanan siper savaş yöntemine karşı geliştirilmiştir.
Blitzkrieg, aslen İngilizler’in öncülük ettiği, General Fuller tarafından ortaya sürülmüş olan “zırhın kuvvetli ve etkili bir biçimde piyade destekçisi olarak kullanılması” prensibinden doğmuştur. Her ne kadar öncüleri İngiliz olsa da, geliştiricileri Almanlar olmuş, General Heinz Guderian sayesinde yeni bir kimliğe kavuşarak piyade destekçisi sıfatından kurtularak bağımsız zırhlı birlikler prensibine göre kullanılmış ve bütün savaş konseptini değiştirmiştir. Doktrin, düşmanın yüzlerce-binlerce tankın sel gibi üstlerine geldiğinde ki dayanılmaz panik ve korku öğelerinden alabildiğince faydalanır. Dünya Savaşı’nda uygulanan siper savaşı yöntemine karşı geliştirilmiştir. Tankların, uçakların ve zehirli gazların gelişmesiyle siper savaşları terk edilmeye başlanmış daha çok hareketli savunmaya geçilmiştir. Almanlar’ın bütün savaş araçları, bu doktrin üzerine üretilmiştir.

Bu Yöntemin Aşamaları Nelerdir?

Blitzkrieg
1) İlk önce hava kuvvetleri, düşmanın belirlenen ana direniş noktalarına, gerideki topçu mevzilerine, anayollara havaalanlarına ve haberleşme merkezlerine saldırır. Piyade, cephe boyunca duman bombaları yardımıyla bir sis perdesi kurar ve birçok noktadan ufak-tefek taarruzlarda bulunur. Bu, düşmanın saldırının ağırlık merkezinin neresi olacağını anlamaması içindir. 2) Tek noktada yoğunlaştırılmış tanklar ileri atılır ve o noktadan ilk yarmayı yaparlar. Piyade ise, bu aşamada düşmanı yanıltmak için hâlâ küçük saldırılar yapmayı  sürdürür. 3) Piyade, düşmanın kanatlarına saldırır ve açılan yarıktan ilerleyerek kalan direnişi temizler. 4) Panzerler, daha da ileri giderler. Düşman topçusunu susturup kanatlara yönelerek düşmanı kuşatırlar. Kanatlardan saldıran piyade ile tanklar arasında sıkışan düşman felç olur. 5) Kuşatılan düşman, piyade tarafından yok edilirken, ordunun diğer birimleri ve saldırıyı sürdürecek taze kuvvetler açılan yarıktan içeri girerler.

Blitzkrieg Sonuçları Nelerdir?

Blitzkrieg

 

Alman birlikleri, Fransa’ya savaş açtıktan 3 hafta sonra Fransız topraklarının 2/3’ünü işgal etmişti. Bunu da blitzkrieg stratejisine borçluydu. Polonya’ya savaş açıldıktan yaklaşık iki hafta sonra Alman birlikleri Polonya başkenti Varşova’ya girmişti. Bu saldırılar sırasında bazı Alman komutanlar dahi endişelenmiştir. Zira savaş sırasında durmadan ilerleyen panzerlerle piyade birlikleri arasındaki mesafe 200 kilometreyi bile bulmuştur.

Peki bu taktik niye Rusya’da işe yaramadı? Panzerlere yakıt yetersizliği, ikmal yetersizliği ve hava desteği yetersizliği…

Bir diğer nedeni ise, Hava desteği kesilmiş olan Alman tanklarına karşı Rus komutanların yaptığı muazzam savunmaydı. Öyle ki, yıldırım stratejisinin uygulanacağı cepheleri -hava keşifleriyle- çözümleyerek, o cepheleri -toprak kaybını önemsemeksizin- geriye çekiyor ve hem askerlerinin ölmesini engelliyor, hem de alman tanklarının savaş sırasında ortalığa çıkıp Rus tanksavarlarının hedefi olmasını sağlıyorlardı. Bu sürede de hem zaman kazanıp hem de tekrar düzen kurabiliyorlardı.

Özellikle bu savaş yöntemi sadece bu savaşta uygulanmakla kalmamıştır. Daha sonra başka ülkeler tarafından başka savaşlarda da denenmiştir. İsrail’in 6 gün savaşı da bu taktiğin kullanıldığı örneklerdendir.

You may also like

More in Meydan

Meydan

Zodyak Nedir?

Zodyak, ekliptiğin (ekliptik, Yer’in Güneş çevresinde izlediği yörüngenin içinde bulunduğu düzlemdir.) sağ ve solunda 9 derecelik bir alanın ve Ay ile diğer ana ...
Meydan

Termodinamik Yasaları Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek için gerekli olan enerji açığa çıkarma ve çıkarılan enerji ile istediğimiz hareketleri yapabilme amacı Termodinamik Bilimi’nin konusunu ...
Meydan

Yeniden Doğuş Fikri: Reenkarnasyon

Reenkarnasyon (tekrardoğuş, yine bedenlenme) psikolojik ilkenin yeni bir tensel kabuğa (et bedene) geri dönüşüdür. Bir insan varlığı için bu kabuk (dış zar) daima ...