Meydan

Azerbaycan’ın Ulu Önderi Haydar Aliyev

0

Haydar Aliyev Azeri siyasetçi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üçüncü cumhurbaşkanıdır. Azerbaycan’ın görevdeki cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babası. İşte liderin yaşam öyküsü…

Haydar Aliyev Kimdir Neler Yapmıştır

Haydar Aliyev

Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1950’de Azerbaycan KGB’nin önde gelen komite üyelerinden biri oldu, 1964-1967 arasında aynı kuruluşun başkan yardımcılığı, 1967-1969 arasında da tuğgeneral rütbesiyle başkanlığını yaptı. 1969’da Azerbaycan Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi olarak politbüro aday üyeliğine seçildi.

1971’de Parti Merkez Komitesi birinci sekreteri oldu, aynı yıl SSCB Komünist Parti komite üyeliğine getirildi. 1976’da SSCB Meclis başkan yardımcılarından biri oldu. 1982’de SSCB Bakanlar Konseyi başkan birinci yardımcısı görevine getirildi. SSCB’nin dağılmasından sonra Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı seçildi (1991). Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey’e karşı düzenlenen darbenin ardından yapılan seçimler sonucunda bu kez Azerbaycan cumhurbaşkanı seçildi (1993).

15 Ekim 2003 tarihinde yapılacak olan bir sonraki genel seçimlerde de halk Haydar Aliyev’in aday olmasını istese de sağlık durumunun kötüye gitmesi sebebiyle bunu kabul etmedi.

Halk tarafından iktidarda olması istenen Haydar Aliyev, yaklaşık 30 sene kadar politikanın içinde aktif rol oynadı. İktidarda olduğu dönem boyunca ülkenin sosyal, kültüre, ekonomik zorluğa  girdiği durumlarda bile halkın ısrarla Haydar Aliyev’i iktidarda istemesi onun Azerbaycan tarafından ne kadar çok sevildiğinin göstergesidir.

Haydar Aliyev, sağlık problemlerinin artması nedeniyle seçimlere katılamamış olsa da, seçimlerde oğlu İlham Aliyev‘e desteğini sürdürdü. Babasından aldığı mirası en iyi şekilde koruyacağına inanan halk oğlu İlham Aliyev’i 2003 seçimlerinde cumhurbaşkanı olarak seçti. Seçimlerden kısa bir süre sonra Haydar Aliyev’in rahatsızlığı ciddi boyutlara ulaştı ve tedavi için gittiği ABD’de 12 Aralık 2003 tarihinde vefat etti.

24 Haziran 1993 – 31 Ekim 2003 tarihleri arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur. Yerine oğlu ve Yeni Azerbaycan Partisi başkanı İlham Aliyev gelmiştir.

 

“Bir Devlet İki Millet” Sözünü O da Davranışlarıyla Göstermiştir

Haydar Aliyev

993 yılında cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Haydar Aliyev’in “Biz bir millet, iki devletiz” sözleri Türk-Azeri ilişkilerine egemen oldu. 2003 yılında Haydar Aliyev’in yerine cumhurbaşkanı seçilen İlham Aliyev döneminde de iyi ilişkiler devam etti.

Haydar Aliyev

Haydar Aliyev birçok ödül, nişan ve yine birçok ülkenin fahri doktora ünvanına sahip oldu. 4 kez Sovyetlerin Lenin Nişanı’nı alan Aliyev, Kırmızı Nişan gibi Sovyetlere ait birçok nişan daha kazandı ve iki defa Sosyalist Kahraman ilan edildi. 13 Nisan 1999‘da Türkiye Cumhuriyeti’nin o zamanki cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kendisine “Atatürk Barış Nişanı” layık görüldü. Bunlar dışında 1997‘de Ukrayna’da “Yaroslav Nişanı”, 2001’de Moskova Devlet Üniversitesi tarafından “Fahri Profesörlüğü” ve 2003 yılında Rusya’nın en büyük ödüllerinden olan “Mukaddes Apostol Andrey Pervozvannı Nişanı”nı aldı

Süleyman Demirel İle Unutulmaz Komedi Pezevenk Anısı

Haydar Aliyev’in   Türkiye ye her gelişinde  uçaktan iner inmez kendi aksanıyla o meşhur ve klasik haline gelen karşılaşmalarında sık kullandığı bir söz vardı iki ülkeyi kardeş gören bir görüştü,”iki devlet tek millet” diye övgüler dizer; Süleyman gardaşımla Nazmiye bacımla bir arada olmaktan gurur duyuyorum, ikinci vatanımdayım,  diyerek sarılır kardeşlik işaretleri verirdi.

Yine böyle bir iki devlet adamının Azerbaycan da karşılaşmasında Süleyman Demirel’in onuruna Bakü’ de gece görkemli bir yemek veren Haydar Aliyev, Demirel için ne kadar övgüye değer söz varsa hepsini söyler.

Bu övgü dolu sözlerinin içinde “pezevenk” sözcüğünü çok sık vurgular Demirel için,Haydar Aliyev.

Azeri dilinde  pezevenk sözcüğünün kelime anlamı “başarılı yetenekli anlamındadır”.

Böylesi görkemli yemekte Haydar Aliyev Süleyman gardaşım dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı siyasi pezevenği, der,kadehimi de değerli pezevenk  gardaşımın ve heyetinin onuruna kaldırıyorum,diye yudumlar. Bu sözler Demirel ve  heyetinde bulunan siyasiler , gazeteciler arasında Türk heyetinde büyük gülüşmelere neden olur.

Haydar Aliyev den sonra konuşma sırası Demirel’e gelir, Demirel de devlet erkanına yakışır diplomasi bir dille konuşmasını yapar. Fakat aklı Haydar Aliyev’in kendisini dünyanın gelmiş geçmiş en yetenekli büyük pezevenklerinden sözüne takılır. Sonra Demirel kendine münhasır espri yeteneğiyle  Haydar Aliyev’e döner “sende az pezevenk değilsin” diyerek işi kotarır.

 

You may also like

More in Meydan

Büyük Buhran
Meydan

Tüm Dünyayı Sarsan Büyük Buhran

Büyük Buhran Başlangıcı 24 Ekim 1929 günü Amerika Birleşik Devletleri Kara Perşembe olarak adlandırdıkları güne uyanmıştı. İşte bu gün tam da dünyanın en ...
Meydan

Psikoloji Dünyasını Sarsan Deney: Rosenhan

Rosenhan Deneyi Nedir? Rosenhan’ın ünlü makalesi şöyle başlar: “Pek çok cinayet davasında, savunma tarafındaki ünlü psikiyatrlar, sanığın akıl sağlığı yerinde olmadığından ceza sorumluluğunun ...