KöşeMeydan

Ateşin Halk Çeçenlerin Bitmeyen Mücadelesi

0

Çeçen Coğrafyası

Çeçenlerin Mücadelesi

Çeçenistan Kuzeyde Rusya Federasyonu’nun Stavropol Eyaleti , kuzeydoğu ve doğuda Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, güneyde Gürcistan Cumhuriyeti ile çevrilmiştir. Yüzölçümü 19.300 km2, nüfusu bugün itibariyle 1.300.000 civarındadır. Sınırları içinde 3 şehir ve 3 şehir tipinde yerleşim merkezi vardır. Başkenti Grozni’dir.

Yer altı servetleri bakımından Çeçenistan Cumhuriyeti oldukça zengindir. Petrol ve yer altı gazlarına hemen hemen her yerde rastlanır. Maden suyu kaynakları çoktur. Yapı gereçleri de boldur.

İklim bakımından Çeçenistan Cumhuriyeti büyük bir değişiklik gösterir. Kuzey bölümünde kara iklimi hakimdir. Yazlar sıcak olup uzun surer.  Kışlar ılık olup fazla kar yağmaz.

Çeçenlerin Bitmeyen Mücadelesi

Çecenlerin Mücadelesi

 

Kafkas Dağlarının güney yamaçlarında yaşayan Çeçenler tarihleri boyunca bağımsızlıkları uğruna kendilerinden üstün Rus işgâl ordularını çetin muharebelerle defalarca bozguna uğratan savaşçı bir kavim olarak bilinmektedir. Ondokuzuncu yüzyıldaki Rus işgaline karşı 30 yıl savaştıktan sonra yenik düşen Çeçenler, hiçbir zaman Rusların gerçek anlamda denetimi altına girmediler.

İkinci Dünya Savaşından sonra Stalin tarafından Nazilerle işbirliği yaptıkları gerekçesiyle hainlikle suçlanan Çeçenler, Sibirya çöllerine sürüldüler ve onlarca yıl süren sürgün hayatında yok edilmeye çalışıldı. Stalin’in ölümünden birkaç yıl sonra yurtlarına dönmelerine izin verilenler ise topraklarının başka halklara peş keş çekildiğini gördüler.

SSCB’nin dağılma süreci devam ederken, Rusya Federasyonunun otonom bölgelerinden biri olan Çeçen-İnguş Özerk Cumhuriyetinde yaşayan Çeçenler de, Çeçen Ulusal Kongresi çatısı altında örgütlenmişti. Kongre’nin 1990 yılının Kasım ayındaki birinci toplantısında bağımsızlık kararı alındı ve Cahar Dudayev bağımsızlık mücadelesinin lideri olarak seçildi.

Yaklaşık bir yıl sonra yapılan seçimlerde, Cahar Dudayev ezici çoğunlukla Devlet Başkanı seçildi ve yeni Meclis, 1 Kasım 1991’de İçkerya Cumhuriyeti adıyla ülkenin bağımsızlığını ilan etti.

Ve Birinci Çeçen Savaşı

Çeçenlerin Mücadelesi

 

Bu gelişme, Birinci Çeçen Savaşı’nı tetikledi. Ağustos 1996’daki Grozni Savaşı’nın ardından Rus federal güçleri Çeçenlerin kontrolündeki dağlık bölgeleri kontrol altına almak istedi ancak ezici üstünlüklerine rağmen gerillalar tarafından geri püskürtüldü. Çeçenlerin mücadelesi ilk savaşta sonuç verdi.

Resmi rakamlara göre Rus ordusu 5 bin 500 kayıp verdi ancak kimi tahminlere göre bu rakamın 3 bin 500 ile 7 bin arasında olduğu hatta zaman zaman 14 bine çıktığı ifade ediliyor. Çeçenlerin ne kadar kayıp verdiyle ilgili net bir bilgi yok. Rakamlar 3 bin ile 15 bin arasında değişiyor.

İkinci Çeçen Savaşı

İkinci Çeçen Savaşı ya da Kuzey Kafkasya Savaşı ise 26 Ağustos 1999’da, Dağıstan’ın işgaline cevap olarak Rusya Federasyonu tarafından başlatıldı. Çeçenlerin mücadelesi sonuç verdi diye düşünülüyorken Rusya’dan hamle ikinci çeçen savaşı ile birlikte geldi.

1 Ekim tarihinde Ruslar Çeçenlerin kontrolündeki topraklara girdi ve bölgede kontrol sağladı. Bu olay Rusya toprakları içinde yaşanan bir iç savaş olarak görülse de, dünyanın pek çok yerinden ülkeye savaşçılar geldi. Ayrıca Rusya’nın insan hakları ihlalleri uluslararası alanda tepki topladı.

Ağustos 2009’da tamamen sona eren savaştaki can kaybı rakamları net değil. Ancak resmi olmayan tahminler çoğunluğu sivil olmak üzere 25 bin ile 50 bin Çeçen’in öldüğüne ya da kaybolduğuna işaret ediyor. Öte yandan Rusların resmi rakamlara göre kaybı 5 bin 200 iken “Asker Anneleri Komitesi” bu sayının 11 bin olduğu görüşünde.

Çeçenistan’ın Şimdiki Devlet Başkanı Ramazan Kadirov Kimdir?

Çeçenlerin Mücadelesi

 Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenya Cumhuriyeti’nin üçüncü devlet başkanı.
Çeçenya Cumhuriyeti’nin ikinci devlet başkanı Alu Alkhanov’un ölümünden sonra Vladimir Putin’in desteği ile Çeçenya Cumhuriyeti devlet başkanı olmuştur. Devlet başkanı olmadan önce başbakanlık görevini de yapmıştır. Birinci Rus – Çeçen Savaşı’nda babası Ahmet Kadirov ile ruslara karşı direnmiş, İkinci Rus – Çeçen Savaşı’nda ise Rusların yanında yer almıştır. Bu ve bu tür davranışlarından dolayı ona, 2004 yılında Vladimir Putin tarafından Rusya Federasyonu Kahramanlığı Madalyası verilmiştir. Kadirov evli ve beş çocuk babasıdır.

Çeçen Rus Savaşıyla İlgili İzlenebilecek Güzel Film: Arayış

Çeçenlerin Mücadelesi

Çeçenlerin mücadelesi ile ilgili İkinci Çeçen Savaşı’nın yaşandığı 1999 yılında geçen filmde, birbirlerine dokunan dört farklı hayatın hikayesi ela alınıyor. Küçük Hadji savaş sırasında Çeçen köyünde yaşayan bir çocuktur. Gözleri önünde anne ve babası öldürüldükten ve ablasını kaybettikten sonra Hadji de köydeki bir grup insanla birlikte yollara düşer. Mülteciler hep birlikte köyden kaçarken küçük çocuk kendini şehir merkezinde bulur. Carol ise Avrupa Birliği’nin Heyet Başkanı olan başarılı bir kadındır. Bölgede görevli olan Carol, küçük Hadji ile kaçtığı yerde karşılaşır ve onu koruma altına alır. Bu sırada Hadji’nin ablası Raissa da tüm imkanlarıyla kardeşini aramaktadır. Hikayenin bir diğer kahramanı olan Kolia ise 20 yaşındaki bir Rus gencidir. Kolia esrar taşırken yakalanıp orduya asker olarak gönderilince dünyanın daha önce hiç görmediği bir yanıyla tanışacaktır. Oscar ödüllü yönetmen Michel Hazanavicius’ın yönettiği filmin başlıca rollerinde Bérénice Bejo, Annette Bening ve Maksim Emelyanov yer alıyor.

Çeçenlerin Mücadelesi İle İlgili Çeçen Komutanların Sözleri

Çeçenlerin Mücadelesi

“Kendi vatanımı savundum. Biz Rusları çağırmadık. Onlar gelip bizim vatanımızı işgal ettiler. Biz savaş istemedik, onlar gelip bizimle savaşmak istediler. Askerlerimizle savaşmak yerine çocuk, kadın ve yaşlı insanları öldürdüler. Sizin, benim hakkımdaki hükmünüz ceza değil mükafattır. Allah’ın bana verdiği ömrü, Onun yolunda ve kendi vatanıma harcadım. Her şey, Allah’ın elinde. O istediği zaman ben buradan çıkarım. Ben, önce Allah’ın sonra komutanım Cevher Dudayev’in askeriyim. Savaştığım için asla pişman değilim.”
Salman Raduyev

“Yüz Yıl Köle Olarak Yaşamaktansa Birgün Şerefli Ve Başı Dik Durmayi Tercih Ederim…”
Cevher Dudayev

 

You may also like

More in Köşe

Köşe

Türk Mitolojisi’nde Kut

Özellikle de içinde bulunduğumuz bayram günlerinde ve gündelik hayatımızda çok kullandığımız kut- kelimesinden türemiş sözcükler bulunmaktadır. Peki ne demek kut? Dilimizdeki ve tarihimizdeki ...
Köşe

Ahlâk ve özgürlük ilişkisi üzerine

    Ahlak kelime anlamından da anlaşılacağı gibi insan doğasına atıf yapan bir kavramdır. Insanın doğasına, yaratılışına uygun yaşamasıdır. Ahlak insanın, değerler sisteminin ...
Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...