Health

İngiltere’den 90 Yaşındaki Bir Kadın Pfizer’ın COVID-19 Aşısını Alan İlk Kişi Oldu

0

Salı günü Kuzey İrlanda’dan 90 yaşındaki bir kadın olan Margaret Keenan, klinik denemeler dışında Pfizer / BioNTech aşısını alan ilk kişi oldu ve geçen hafta açıklanan Birleşik Krallık’ın toplu aşılama programının başlangıcı oldu.

90 yaşındaki Margaret Keenan, Birleşik Krallık'ta Pfizer / BioNtech COVID-19 aşısını alan ilk kişi olduktan sonra koğuşuna döndüğünde personel tarafından alkışlandı.

Önümüzdeki hafta 91 yaşına giren Keenan, “COVID-19’a karşı aşılanan ilk kişi olduğum için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum. Bu, isteyebileceğim en iyi erken doğum günü hediyesi çünkü bu, yılın büyük bir bölümünde kendi başıma kaldıktan sonra, Yeni Yıl’da ailem ve arkadaşlarımla zaman geçirmeyi dört gözle bekleyebileceğim anlamına geliyor.” Cümlelerini kullandı.

“May’a ve bana muazzam bir şekilde bakan NHS personeline ne kadar teşekkür etsem azdır ve aşıyı soran herkese tavsiyem aşıyı yaptırmalarıdır. Ben 90 yaşında başardıysam eğer sende başarabilirsin!” Aşı Keenan’a uygulandıktan kısa bir süre sonra ikinci bir hasta olan Coventry’den 81 yaşındaki William Shakespeare de dozajını aldı.

Dünya genelinde 1,54 milyon kişinin ölümüne neden olan virüse karşı korunmalarını sağlamak için aşı alan kişilerin 21 gün içinde takviye aşısı almaları bekleniyor.

Geçen ay Pfizer, ilacın güvenli olduğunu ve COVID-19’u bloke etmede% 95 etkili olduğunu öne süren koronavirüs aşı denemesinden umut verici erken sonuçları açıkladı. Şirket, ciddi yan etkilerin gözlemlenmediğini söyledi.
1,7 milyondan fazla doğrulanmış virüs vakasıyla, aşının piyasaya sürülmesi 70 hastane ile başladı ve İngiltere’nin ilacı onaylayan ilk Batı ülkesi olmasından sadece bir hafta sonra geldi. Ulusal televizyonda görünen İngiltere’nin sağlık bakanı Matt Hancock, ana ulaşma yolculuğunu kabul ederken gözü yaşlıydı.
Hancock Britain’deki ev sahiplerine “Pek çok insan için çok zor bir yıl oldu ve William Shakespeare bunu herkes için öyle basit bir şekilde koyuyor ki hayatlarımıza devam edebiliyoruz” dedi.
ABD’nin bu hafta Pfizer aşısına izin vermesi bekleniyor. Salı günü FDA , Pfizer’in klinik araştırma verilerinin kendi analizini yayınlayarak, aşının katılımcının ırkına, kilosuna veya yaşına bakılmaksızın etkili olduğunu gösterdi. Perşembe günü, FDA’nın danışma komitesi verileri tartışmak için toplanacak ve ABD’deki aşıya acil durum yetkisi vermek için oy kullanabilecek.
Enes almacı

You may also like