Health

Birleşik Krallık Artık Koronavirüs Aşısını Onaylayan İlk Batı Ülkesi

0

Birleşik Krallık’ta aşılama önümüzdeki hafta başlayacak ve sağlık çalışanları muhtemelen ilk sırada yer alacak.

ilac

Birleşik Krallık, önümüzdeki hafta halkın üyelerini koronavirüse karşı aşılamaya başlayacak – dünya çapında 1,5 milyon insanı öldüren bir pandemiyle mücadele yarışında önemli bir ilerleme.

AŞI ETKİLİ Mİ?

Çarşamba günü İngiltere hükümeti , pandemi başladığından beri geliştirilmekte olan düzinelerce aşıdan birini resmi olarak yetkilendiren ilk Batı ülkesi oldu . “Aylarca süren titiz klinik deneyler ve verilerin kapsamlı bir analizinden” alıntılanan Birleşik Krallık, Pfizer ve BioNTech’in aşısının güvenli olduğunu ve COVID-19’u bloke etmede% 95 etkili olduğunu gösterdi .

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Matt Hancock, bir televizyon röportajında ​​hükümetinin düzenleyicilerinin hızına övgüde bulundu, ancak “Aşı klinik olarak güvenli olmasaydı onaylanmazdı” dedi.

AŞI GÜVENLİ Mİ?

Pfizer aşısı, şimdiye kadar son aşama deneme verilerinin açıklandığı üç aşamadan biridir. Moderna tarafından yapılan ikinci deneme sonuçları ,% 94 etkili olduğunu gösterdi. Üçüncüsünün yapımcıları, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca, denemenin tasarımı hakkında sorular sorulmasına rağmen, genel olarak % 70 etkililiği gösteren verileri yayınladılar . Tüm aşıların çalışması için iki atış gerekir. Birleşik Krallık, Moderna veya Oxford Üniversitesi / AstraZeneca aşısını henüz onaylamadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hem Pfizer aşısı hem de Moderna aşısı , Gıda ve İlaç İdaresi’nden acil durum onayı bekliyor . 10 Aralık’ta bir FDA paneli, Pfizer aşısının yetkilendirilmesini değerlendirmek için toplanacak.

corona

AŞILAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK

İlk aşılamaların bu ay başlaması muhtemel olsa da, pandemiyi kontrol altına almak için yeterli sayıda insanın aşılar almasını sağlamak, aylara yayılan büyük bir lojistik zorluk olacaktır. Onaylı aşılar üreten şirketlerin milyonlarca doz üretmesi gerekecek ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin bunları satın alması, depolaması ve bunları insanlara mümkün olduğunca çabuk ulaştırması gerekecek.

Pfizer’in aşısının son derece soğuk -70 santigrat derecede depolanması gerekiyor ve bu da onu kolay ve eşit bir şekilde dağıtmak için ekstra zorluklar yaratıyor .

AŞI İLK KİMLERE YAPILACAK?

İlk uygun aşıları kimin yaptırması gerektiği yoğun bir tartışma konusudur. Birleşik Krallık’ın ilk dozları , virüse aşırı derecede maruz kaldıkları ve aynı zamanda Pfizer aşısının hastanelerde yapılması daha kolay olan aşırı soğuk sıcaklıklarda saklanması gerektiğinden sağlık çalışanlarına verilecek. Sırada huzurevlerinde yaşayan yaşlılar ve onlara bakan insanlar gelecek.

ABD’de, Salı günü bir CDC paneli, sağlık çalışanlarının ve huzurevlerinde yaşayanların herkesten önce aşılanmasını önermek için oy kullandı. Panelin tavsiyeleri eyalet valilerinin kimin en yüksek önceliğe sahip olacağına karar vermesine yardımcı olacaktır.

corona

Enes almacı

You may also like