Köşe

Müzik Ruh Halimizi Nasıl Değiştirebiliyor?

0

Hayatımızda Müzik Nerede ?

Melodiler ve ritimler insanoğlu var olduğundan beri varlığını sürdüren kitle iletişim araçlarıdır. Özellikle müzik ile tedavinin binlerce yıllık bir geçmişi vardır ve günümüzde dünyaca kabul görmüş ayrı bir uzmanlık alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Müzik dinlemek insan davranışları arasında belki de en gizemli olanıdır. Çok uzun yıllara dayanan temeli ile müzik farklı dillerden ve kültürlerden insanlar için uluslararası bir iletişim dili. Fakat her davranışımıza bir neden uydurabiliyorken neden müzik dinlediğimizi kesin bir şekilde açıklayamıyoruz.

Müzik

Duygularımıza Dokunmayı Nasıl Başarıyor ?

Melodiler duygularımızı olağanüstü derecede etkiliyor. Hüzünlü ya da mutlu olmamızı sağlıyor. Peki bunu nasıl yapıyor ?

Ses dalgaları ritimler halinde kulağa ulaştığında farklı türde sinir hücrelerinin uyarılmasına sebep olur. Müzik dinlerken vücudumuzdaki değişikliklerin ve ritim tutma isteğinin nedeni bu şekilde açıklanıyor. Araştırmalar gösteriyor ki melodiler beyinde duyguların ortaya çıktığı bölgelerin etkinleşmesine neden oluyor. Ayrıca müzik beyinde hafıza ve ödül mekanizmalarından sorumlu bölgelerin uyarılmasını da sağlıyor.

Bazı araştırmalara göre de bizi etkileyen melodiler değil duyduğumuz ezginin veya ritmin bize çağrıştırdığı şeyler. Hepimizin bildiği üzere beynimiz duyduğumuz ve gördüğümüz şeyleri daha kolay hatırlar. Mesela eski sevgilinizle olan şarkınızı düşünün. O şarkıyı duyduğunuzda beyniniz size eski sevgilinizi anımsatır çünkü bir kere ikisi bağdaşmıştır beyninizde veya çok mutlu olduğunuz bir anda bulunduğunuz ortamda bir şarkı çalıyor diyelim. İlerleyen dönemlerde o şarkıyı duyduğunuzda o mutluluğu bir kez daha hissetmeniz dahi mümkün.

Müzik

Peki Tüm Sesler İçinde Sadece Müziğe Mi Duyarlıyız ?

Gündelik hayatımızda birçok ses ile karşılaşıyoruz. Bunları da gürültü olarak adlandırıyoruz ve eşlik ettiğimiz tekrar tekrar dinlediğimiz müziğin aksine gürültü olarak adlandırdığımız bu sesleri bastırmaya çalışıyor veya ondan olabildiğince uzaklaşıyoruz. Her sesin bizi olumlu etkilemediğine bir örnek  gibi görünüyor bu durum.

Bazı araştırmalar gösteriyor ki sürekli bir konuşmanın olduğu ortamlarda çalışmak sessiz ortamlarda çalışmaya göre verimi 3 kat düşürüyor. Uzmanlar ise bu tarz ortamlarda okyanus veya kuş sesleri içeren müziklerin dinlenmesinin performansı daha verimli hale getireceğine inanıyor.

Okyanus sesinin frekansı nefes alış verişimiz ile aynıdır. Dolayısıyla insanlara yaşamı hatırlatıyor, kuş sesleri ise çoğu kimse için güven veren bir sestir. Çünkü insanlık yaşadığı uzun yıllarda şunu öğrendi ki kuşlar ötüyorsa her şey güvendedir. Asıl sustukları zaman endişelenmek gerekir.

You may also like

More in Köşe

Köşe

Ahlâk ve özgürlük ilişkisi üzerine

    Ahlak kelime anlamından da anlaşılacağı gibi insan doğasına atıf yapan bir kavramdır. Insanın doğasına, yaratılışına uygun yaşamasıdır. Ahlak insanın, değerler sisteminin ...
Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...
çikolata
Köşe

Çikolata İnsanı Kendine Nasıl Aşık Ediyor?

Yediden yetmişe herkesin severek yediği fakat çocukken dişlerimizi çürütür diye, büyüdüğümüzde kilo alırız korkusu ile sakınmak zorunda kaldığımız çikolata insan vücudunda nasıl bir ...