KöşeMeydan

Mısır Piramitleri Hakkında Bilmediğiniz Gerçek

0

Mısır Piramitleri Hakkında Bilmediğiniz Gerçek

Mısır piramitleri hakkında pek çok gizemli ve ilginç bilgi duymuşuzdur. Bu bilgilerin bir kısmına açıklama getirilmiş olmakla birlikte yine de hayretimizi gizleyememekteyiz. Bir de Mısır piramitlerinin günümüzde hala çözülemeyen, aklımızı kurcalayan gizemleri mevcut. En bariz olanıysa Mısır piramitleri nasıl inşaa edildi. bir mühendislik ve bilim harikası olan bu yapıtlar eski Mısır dönemi teknolojisine göre nasıl meydana geldi. Halihazırda bilim adamları tarafından gizemler için yeni fikirler ortaya atıldı. Mısır piramitleri anlatılırken, insanlara bu piramitlerin ne kadar olağanüstü şeyler olduğundan bahsedilir. Hatta Msır piramitleri’ni uzaylıların inşa ettiği söyleyenler bile ortaya çıkmıştır. Gelin Mısır piramitleri hakkındaki güncel gelişmelere birlikte göz atalım.

Mısır Piramitleri

Genel Olarak Pramitler

Mısır piramitleri yaklaşık M.Ö. 2500’lü yıllarda inşa edildikleri tahmin edilmektedir.  Yükseklikleri çeşitlilik göstermekteydi. Örneğin Giza Piramitleri içerisinde bulunan Firavun Khufu’nun piramidi yaklaşık 140 metredir. Her gelen firavun, kendisinden önce yapılandan daha büyük ve daha ihtişamlı bir piramit inşa ettirmek istiyordu. Çünkü firavunlar için bıraktıkları en büyük eser bu piramitlerdi.

Mısır Piramitleri Yapılma Amacı

Üst üste konulan, tanesi birkaç tonu bulan milyonlarca kireç taşı parçasından oluşan bu yapılar, firavunlara mezar olarak yapılıyordu. Esasında piramitlere benzer bir mezar biçimi asırlar evvel Anadolu’da da mevcuttu. Frigler’in ölülerini huzura kavuşturmak için yaptıkları tümülüsler, piramitlerden hiç de farklı değildi. Fakat piramitler gibi bir mimari ürünü değillerdi. Sadece toprak altında yapılan bir mezar odasının üzeri taş ve toprak yığılarak piramit gibi bir tepe biçimine getiriliyordu.

2.5 Tonluk Taşlar Nasıl Taşındı?

Khufu Piramidi için kullanılan kaya blokların tanesi yaklaşık 2.5 ton ağırlığındaydı. Fakat piramidin yeri şans eseri belirlenmemişti, hemen yakınında bir kireç taşı kaynağı mevcuttu. İşçiler, buradan dikdörtgen biçiminde, yekpare olarak kestikleri taş blokları doğrudan kızağın üstüne yüklüyor ve piramidin yanına çekerek yerine yerleştiriyorlardı. Tabii olarak bu işlem sırasında birçok kazanın yaşandığını ve işçilerin zarar gördüklerini, mezarlardan çıkan kemiklerdeki izlerden öğrenmekteyiz.

İnşaat İçin 10 Binden Fazla İnsan Çalıştı

Piramitler hakkında yıllarca birçok tahmin yürütüldü. Bunlar, inşaatta 10 bin insanın çalıştığını ortaya sürüyordu. Fakat bilim insanları, ellerinde bir kanıt bulunmadığı için bu iddialar karşısında sessiz kaldılar. Arkeolojik bulguların aydınlatılmasıyla konuya daha doğru açıklamalar getirildi. Buna göre taşları yerinden çıkartmak için 1200 adam gerekliydi. Taşların her birini yaklaşık 20 kişi çekebiliyordu. Bu işi yapan insan sayısının da 700 olduğu tahmin edilmektedir. Yine bulunan kanıtlara göre bu insanlar köle değillerdi, parayla çalışan işçilerdi. Bazıları ise devlete vergi ödemek yerine işçilik yapmayı kabul ediyordu.

Piramidin Dikiliş Süreci

Bugün Mısır piramitleri’nin yapımında Pi sayısının kullanıldığı bilinmektedir. Diğer medeniyetlerde çok sonraları farkedilen Pi sayısının Mısırlılar tarafından çok daha önce geometride kullanmış olmaları başka medeniyetlerden destek almış olma ihtimallerini gündeme getirmektedir.  Piramidin inşasında en önemli kısım, yerin ve temelin belirlenmesiydi. Temele ilk taşlar koyulduktan sonra ise, piramit yükseldikçe inşaat da zorlaşıyordu. Mısırlılar 2.5 tonluk taş blokları 140 metre yükseğe kaldıracak bir alet icat etmediler. Sadece aklın, bilimin ve zekanın sınırlarını kullanarak basit bir yöntem buldular.

Dikiliş Aşaması İlkel Bir Yöntemle Mi Gerçekleşti

2.5 tonluk taş blokları yerinden kaldırmak neredeyse imkansızdı. Bu 2.5 tonluk taşları taşımak için çok güçlü ve ustaca tasarlanmış kaldıraç sistemi kullanılmalıydı. Mühendisler ve mimarlar buna mucizevi bir çözüm buldular. Çözüm tamamen farklıydı duyanları gülümsetecek cinstendi. Eğer taş bloklar kaldırılamıyorsa, onların bulundukları toprak yükseltilmeliydi. Böylece Mısır piramitleri etrafına tümsekler yapmaya başladılar. Piramit yükseldikçe, onu etrafını saran bir yol şeklinde topraktan yükseltilerle çevrelediler. Böylece kireç taşı blokları sadece meyilli yollardan çıkartılmakta zorlanılıyordu. Çok sayıda insanın ortak çalışmasıyla bu iş de çabucak halledilmiş oluyordu.

Şaşırtıcı Biçimde Piramidin Tamamlanması

Bu şekilde sürüp giden inşaat yaklaşık 15-20 sene sürüyordu.  Firavunlar gençken Mısır piramitleri yapımına başlanması için emir veriyorlardı. Öldükten sonra piramidin içine gömülüyorlardı.  Zirveye son taşlar konulduktan sonra, artık inşaat için yapılan toprak yolun temizlenmesiyle piramitler son halini alıyordu. Bu toprak yolların temizlenmesi bile en az birkaç yıl sürüyordu.

Akılda Kalan Sorular?

Her nekadar Mısır piramitleri’nin yapımı safhasındaki tonlarca taşların nasıl taşınacağı konusunda basit ve kabul edilebilir bir fikir ortaya atılmış olsa da hala eski Mısır medeniyetinin Pi sayısını kullanacak teknolojiye nasıl eriştiği, piramitlerin orantılı şekilde tepede nasıl birleştiğini ve Mısır piramitleri’nin içindeki olağandışı olaylara net açıklama getirememişlerdir. Birçok gizemi hala çözülemeyen Mısır piramitleri bizi daha çok hayrette bırakacak gibi duruyor.

 

You may also like

More in Köşe

Köşe

Türk Mitolojisi’nde Kut

Özellikle de içinde bulunduğumuz bayram günlerinde ve gündelik hayatımızda çok kullandığımız kut- kelimesinden türemiş sözcükler bulunmaktadır. Peki ne demek kut? Dilimizdeki ve tarihimizdeki ...
Köşe

Ahlâk ve özgürlük ilişkisi üzerine

    Ahlak kelime anlamından da anlaşılacağı gibi insan doğasına atıf yapan bir kavramdır. Insanın doğasına, yaratılışına uygun yaşamasıdır. Ahlak insanın, değerler sisteminin ...
Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...