Köşe

Hafıza Sarayı Tekniğiyle Unutkanlığa Son Verin

0

Nedir Bu Hafıza Sarayı ?

Hiçbir şeyi doğru düzgün hatırlayamıyorum diyenlerdenseniz işte size göre bir yazı. Çünkü hafıza sarayı tekniği genelde hatırlamakta zorluk çektiğimiz soyut kavramların belli kodlamalar ile daha somutlaştırarak zihnimizde belirgin bir yer etmesini sağlayan bir tekniktir.

Eskiden dinlediğiniz bir şarkıyı yıllar sonra duyduğunuzda ona eşlik edebilir ya da eskiden tattığınız bir yemeği uzun süre sonra tattığınızda bile hatırlayabilirsiniz. Peki ya daha soyut kavramlar olan formüller, isimler, numaralar ve benzeri şeyler. Bunları hatırlamak diğerleri kadar kolay değildir. Çünkü bu tür kavramlar beynimizin binlerce yıldır topladığı görsel, dokunsal, tatsal ya da işitsel bilgilere göre çok daha yeni ve daha soyut kavramlar. İşte bu tarz soyut bilgiler için uzun yıllardır kullanılan bir teknik var “Hafıza Sarayı” tekniği.

Hafıza

Hafıza sarayı tekniği Sherlock Holmes ile birlikte çok daha aşina olduğumuz bir teknik ama tarihe baktığımızda  bu tekniği sadece Sherlock kullanmamış. Mesela 8 kez dünya şampiyonu olan Dominic O’Brien, bu tekniği kullanarak 2808 adet iskambil kağıdını sırasıyla saymayı başarmıştı ya da Thomas Harris’in Hannibal isimli romanında seri katil Hannibal Lecter, hasta kayıtlarını aklında tutabilmek için bu yöntemi kullanmıştı. Hafıza sarayı tekniklerini veya benzeri teknikleri kullanarak benzer başarılara imza atmış sayısız isim mevcut.

Aslında “Hafıza Sarayı” çok iyi bildiğimiz ve kolaylıkla görselleştirebileceğimiz bir yer konusunda metafor olarak kullanılır. Bu sizin eviniz, işinize giderken kullandığınız  yol, okulunuz kısacası aşina olduğunuz her yer olabilir. Sadece bilgiyi kaydedip gerekli gördüğünüzde çıkarmak için saklayacak bir yere ihtiyacınız var.

Peki Bu Sarayı Nasıl İnşa Edebiliriz ?

Hazfıza

  • 1-Sarayınızın Neresi Olacağını Seçin

Öncelikle çok iyi bildiğiniz bir mekan seçin. Mekanı ne kadar iyi tanıyorsanız ve mekanın içinde ne kadar rahat gezebiliyorsanız bu tekniğin etkisi o kadar kuvvetli olacaktır. Seçtiğiniz mekanın sadece durağan görüntüsünü değil, farklı açılardan ve persfektiflerden görünümünü, mekanı çeşitli rotalardan gezdiğinizde karşılaşabileceğiniz her şeyi gözünüzün önüne getirebiliyor olmalısınız.

Günlük hayatta işinize veya okulunuza giderken kullandığınız yol, odanız, eviniz heryer sizin hafıza sarayınız olabilir. Ama unutmayın hafıza sarayı olarak seçtiğiniz yer aynı zamanda sizin arşiviniz olacak. Bu yüzden bilgileri saklamanın kolay olacağı yerleri seçmeye dikkat edin.

  • 2-Ayırt Edici Özellikleri Listeleyin

Seçtiğiniz mekanın belirleyici özelliklerini seçin ve onlara odaklanın. Mesela salondan odanıza doğru bir yol seçtiniz iyice inceleyin koridoru, odanızı gözlemleyin. Dikkatinizi çeken şeyleri listeleyin. Zihninizde bu inceleme ile ilgili notlar tutun . Ayırt edici özelliklerin herbiri  zihninize sabitleyeceğiniz şeyler için birer çıpa olacak.

  • 3-Mekanı Zihninize Yerleştirin

Tekniğin etkili olabilmesi için mekanın olabildiğince her detayının zihninize kazınmış olması lazım. Bunun için mekanı, detayları sesli şekilde tekrarlayarak gezin. Önemli noktaları yazın ve bu noktaları gözünüzün önünde canlandırarak yüksek sesle tekrar edin. Aklınızda tutmaya çalıştığınız ayrıntılara hep aynı açıdan bakın. Mekanın zihninize yerleştiğine emin olduğunuzda hafıza sarayınız kullanıma hazır demektir.

Hafıza

  • 4-İlişkilendirin

Hafıza sarayımızı oluşturduk ama boş kalacaksa bir anlamı yok değil mi? Hafıza sarayı tekniğinin temeli görsel ilişkilendirmeye dayanır ve bu görsel ilişkilendirmeyi yaparken istediğiniz kadar abartabilirisiniz.

Görsel ilişkilendirme yapmanın yöntemleri var elbette. Mesela sevgilinizin hangi çiçekleri sevdiğini hatırlamak istiyorsanız zihninizde odanızın duvarına asılmış ona sevdiği çiçeklerden bir buket verdiğiniz bir resmi hayal edin. Artık bu bilgiyi hatırlamak çok daha kolay olacaktır.

Enteresan şeyler daha kolay hatırlanır değil mi ? Hafıza sarayınız haline getirdiğiniz mekanı zihninizde eşi benzeri olmayacak bir hale sokun. Örneğin havuçla başlayan bir pazar alışverişi listesi hatırlamak istiyorsanız zihninizdeki mutfağınızdaki beyaz eşyaların herbirini  havuçtan başlayarak  dev birer sebzeye benzetin.Listeyi  daha kolay hatırladığınızı göreceksiniz.

Ve en önemlisi ilişkilendirme yaparken duyu organlarınızı kullanın. Örneğin ilişkilendireceğiniz malzeme bir çiçek ise çiçeğin kokusunu hissedin. Ya da tahta sandalye ise malzemeniz onun sert dokusunu hissetmeye çalışın.

  • 5-Sarayınızı Ziyaret Etmeyi Unutmayın !

Bu aşamayı yeni bir ev almışsınız gibi düşünün ona alışmak için sürekli içinde gezmeniz neyin nerde olduğuna bakmanız gerekir. Aynı şeyi Hafıza Sarayınız içinde yapmanız gerekir tabi ki zihninizde.

Sarayınızda ki objeleri sırasıyla gözünüzün önüne getirdiğinizde, hatırlamak istediğiniz bu objelerle ilişkilendirdiğiniz bilgiler aynı sırayla aklınıza gelecektir. Sona geldiğinizde bu sefer dönün bir de sondan başa doğru deneyin. Ne kadar çok pratik yaparsanız ustalaşmanız o kadar kolay olur. Unutmayın sarayı inşa etmek kadar onu tozdan ve örümcekten korumak da önemli…

You may also like

More in Köşe

Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...
çikolata
Köşe

Çikolata İnsanı Kendine Nasıl Aşık Ediyor?

Yediden yetmişe herkesin severek yediği fakat çocukken dişlerimizi çürütür diye, büyüdüğümüzde kilo alırız korkusu ile sakınmak zorunda kaldığımız çikolata insan vücudunda nasıl bir ...