KöşeSağlık

Çikolata İnsanı Kendine Nasıl Aşık Ediyor?

0

Yediden yetmişe herkesin severek yediği fakat çocukken dişlerimizi çürütür diye, büyüdüğümüzde kilo alırız korkusu ile sakınmak zorunda kaldığımız çikolata insan vücudunda nasıl bir etki bırakıyormuş hiç düşündünüz mü?

Çikolata Nedir ?

Kokusu bile mutlu olmamıza yeten, tadı ile insanı mest eden, birçok çeşidi ile  hayatımızda büyük bir yere sahip olan çikolata dayanılmaz bir lezzet olarak adlandırılıyor. Çikolatanın sadece kokusunun ve tadının bile insanları cezbetmeye yettiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Teknoloji ilerledikçe çikolatanın insan vücuduna etkilerini araştırmak için birçok deney yapıldı ve çikolatanın doğal hazırlanmak koşulu ile birçok hastalık için şifa kaynağı olabileceği bulundu.

Çikolata milattan önce 1000 yıllarında ortaya çıkmış bir besin. Bu yıllarda Amerika kıtasında yaşayan insanlar çikolatanın ham maddesi olan kakaoyu öğütmeyi becerip onu enerji içeceği olarak elde etmeyi başardıkları da ortaya çıkartıldı.

çikolata

Faydaları Neler ?

Bildiğimiz en büyük etkisi insanları mutlu etmek olsa da çikolata sayısız faydaya sahip. Bunlardan birkaçını listeleyecek olursak;

 • İçerdiği flovanol sayesinde beyne fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kahve gibi kanser hücrelerinin vücut içerisinde çoğalmasının ve yayılmasının büyük oranda önüne geçer.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Böbrekleri ve kasları uyarıcı bir etkisi vardır.
 • Çikolata içerisinde belli bir miktar yağ bulundurmaktadır. Eğer bu yağ yeterli düzeyde kullanılır ise vücuda pek çok katkı sağlar.
 • Damarların tıkanmasını önleyerek kan akışını düzenler.
 • Cilt sağlığına ciddi anlamda katkıları vardır.
 • Görme yeeneğini geliştirir.

çikolata

Ne Gibi Zararları Var ?

Söze her şeyin fazlası zarar diyerek başlayabiliriz. Evet çikolatanın sayılamayacak kadar faydası mevcut fakat dozunu bilemezsek vücudumuza zarar verir. Uzmanlar günlük 40 gram kadar yani yaklaşık dört kare tüketilmesini uygun görüyor. Tabi ki belirtilen bu miktar sağlıklı bir insan için olan miktar. Eğer şeker hastalığı riski taşıyorsanız malesef çikolatadan sakınmanız gerek. Peki biz önerilen miktarı aşarsak ne gibi zararlar ile karşılaşırız derseniz;

 • Herkesin aklına ilk gelen zararı yüksek ihtimalle kilo aldırması. Çünkü fazla miktarda çikolata tüketmek aynı zamanda vücuda fazla miktarda şeker almak demek. Doğal olarak da bu şeker bize fazla kilo olarak geri dönüyor.
 • İçerdiği kafein ile kanser hücreleri ile savaşırken asidik yapıdaki kafein fazla tüketildiğinde bağırsakları tahriş edebilir.
 • Mutluluk vermesi ile nam salmış olan çikolata yine içerisinde bulunan kafein yüzünden fazla tüketimi sonucunda depresyon, uyku problemleri, anksiyete, titremeler, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarına da neden olabilir.
 • Hamilelik döneminde annelerin düşük dozda çikolata tüketmeleri problem değildir fakat fazla tüketimde içerisindeki kafein plasenta aracılığıyla direk olarak bebeğe geçer ve bu durum erken doğma vakalarına ve düşüklerin yaşanmasına sebep olabilir.

çikolataÇikolatayı Karşı Konulmaz Yapan Ne ?

Bazı anlarda çok şiddetli bir çikolata yeme arzusu hissederiz. Özellikle kızgın ya da depresif iken bu arzu daha da artar. Fakat az miktarda çikolata kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Bunun nedeni çikolatanın içerdiği phenethylamine (PEA) adı verilen maddedir. PEA sinir sistemini uyarır, bazı salgıların salınmasını tetikler, ağrıları dindirir ve insanların kendini iyi hissetmesini sağlar.

You may also like

More in Köşe

Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...