Köşe

Başarıya Giden Yoldaki En Büyük Engel Dikkat Eksikliği

0

Dikkat eksikliği kavramını genellikle çocuklar için duyarız. Oysa ki yetişkinlerde de sıklıkla görülmekte olan bir problemdir. Başlarda ufak tefek şeyleri unutmaktan ibaret olan bu sorun daha sonrasında ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Dikkat Eksikliği Nedir ?

dikkat

Çocuklarda genellikle hiperaktivite bozukluğu olarak ortaya çıkan, yetişkinlerde ise eğitim ve iş hayatında başarısızlığa neden olan bir sorundur.

Dikkat eksikliği kişinin sevdiği işlere aşırı odaklanmasına, sevmediği işlere ise odaklanamamasına neden olur. Yetişkinler bu sorun ile başa çıkabilirken çocukların bu konuda profesyonel destek almaları gerekmektedir. Bu soruna sahip çocuklar zaman planlaması konusunda sıkıntı çekerler ve işlerini yapmaları konusunda sürekli uyarılırlar. Hastalığın ortaya çıkma nedeni genellikle beynin küçük yaşlarda yanlış eğitilmesinden kaynaklanır.

Dikkat Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir ?

Dikkat eksikliği konusunda en temel neden genetik faktörler. Yani anne ya da baba da dikkat dağınıklığı varsa çocukta olma ihtimali yüksektir. Doğum sırasında beynin dopamin seviyesindeki bazı işlevlerin bozukluğu, yine doğum sırasında beyinde meydana gelen ufak hasarlar ve yaşantıdaki aşırı travmaların da bu sorunu tetikleyen unsurlardan olduğu düşünülüyor. Fakat kesin sebebi hala kimse tarafından tam olarak bilinmiyor.

Belirtileri Nelerdir ?

Dikkat eksikliğine sahip kişiler belli bir yerde sabit duramazlar sürekli hareket etme ya da etraftaki şeylerle uğraşma isteğinde bulunurlar. Sandalyede otururken ayaklarını sallar, elleriyle ritm tutar veya ileri geri sallanmaya başlarlar.

Konuşurken sürekli duraksarlar veya herhangi bir konu hakkında konuşurken farklı bir konuya kolayca geçebilirler. Biri ile sohbet ederlerken karşılarındaki kişinin kelimelerini yakalamakta zorluk çekerler hatta çoğunlukla kaçırırlar.

Herhangi birinden talimat alacakları sırada talimatlar tane tane verilmezse onları ayırt etmekte zorlanırlar. Örneğin Matematik kitabının 202. sayfasının 3. alıştırmasının B maddesi gibi sıralı talimatlar onlar için çok karmaşıktır. Bunun yerine Matematik kitabında 202. sayfayı aç. O sayfadaki 3. alıştırmaya bak. O alıştırmanın B şıkkını çöz onlar için daha kolay bir seçenek olacaktır.

Unutkanlık problemleri vardır. Yapmak zorunda oldukları yapmaları gereken şeyleri unuturlar ki bu da eğitim ve iş hayatlarını olumsuz yönde etkiler.

Bu soruna sahip kişiler direk bir işe girmek yerine pek çok alakasız işi arakaya sıkıştırarak çevresel işlerle uğraşırlar. Strese toleransları düşüktür ve çabuk öfkelenme eğilimindedirler.

Dikkat Eksikliğinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Tedavi süreci ilaçlı ya da ilaçsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Fakat tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Tedavi uygulanacak kişinin yaşı, cinsiyeti ve hastalığın derecesi göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca dikkat eksikliği hiperaktivite ile birlikte ise de yine farklı yöntemler mevcut, tedavi için;
– Ritalin
– Concerta
– Adderal
– Klonidin
– Pemolin
– Karbamazepin
– Antidepresan ilaçlar
gibi ilaçlar sıralanabilir. Bunlardan Ritalin ve Concerta çocuklarda dikkat eksikliği için Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar özellikle dikkat fonksiyonları üzerinde etkili olmasından dolayı daha çok tercih ediliyorlar. Tedavide kullanılan ilaçların hatrı sayılır bir kısmı da son madde de belirtildiği üzere antidepresanlardan oluşmakta.

Tabi ki bu ilaçların bir de yan etkileri var. Bu yüzden zorunlu olmadıkça ilaç kullanımı tavsiye edilmez. Bu yan etkiler; uyku düzeni bozukluğu, iştahsızlık, beslenme alışkanlıklarında bozukluk, karın ve baş ağrısı, hatta bazen çeşitli tiklerin oluşumu şeklinde kendini gösterir.

İlaçsız tedavi yöntemleri olarak da fiziksel ve zihinsel egzersizler önerilmektedir. Zihinsel egzersizler ile beynin tembelleşip çeşitli fonksiyonlarında kayıplar oluşması engellenir. Kişi özellikle konsantrasyon gelişimi sağlayan bulmaca, puzzle gibi egzersizlere yönlendirilir.

Fiziksel aktiviteler kalp ritmini hızlandırır ve bu sayede beyne giden kan akışı da hızlanır. Dolayısıyla beyne daha çok oksijen taşınmış olur. Beyin hücrelerinin büyüyüp gelişmesi sağlanmış olur. Bu yüzden fiziksel aktivitelerin ilaçsız tedavi yöntemlerinden biri olduğu söylenebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu erkeklerde kadınlara göre 4 kat daha fazla görülmektedir.

You may also like

More in Köşe

Köşe

Ahlâk ve özgürlük ilişkisi üzerine

    Ahlak kelime anlamından da anlaşılacağı gibi insan doğasına atıf yapan bir kavramdır. Insanın doğasına, yaratılışına uygun yaşamasıdır. Ahlak insanın, değerler sisteminin ...
Edebiyat

İçeriklere Kısa Bir Edebiyat Molası

Değerli okurlarımız, aranızda edebiyat severler için de bir kategori açıp, içerik paylaşmaya başlıyoruz. Keyifli okumalar. Bu yazı Mehmet Mert Kartal tarafından hazırlanmıştır. Taht ...
çikolata
Köşe

Çikolata İnsanı Kendine Nasıl Aşık Ediyor?

Yediden yetmişe herkesin severek yediği fakat çocukken dişlerimizi çürütür diye, büyüdüğümüzde kilo alırız korkusu ile sakınmak zorunda kaldığımız çikolata insan vücudunda nasıl bir ...