iOT

Sürücüsüz Araçlar Gelecekte Kendilerini Tamir Edebilir mi?

0

Bazı ulaşım teknolojilerinin geriye doğru gittiği bir dünyada (toplu ulaşım sistemleri,İETT kazaları hatırlandığında), Concorde isimli, sesin iki katı hızla seyir edebilen bir süpersonik aracın varlığı normal otomobilleri hurdaya çıkarmada 1 numara olmakla birlikte, tam olarak modern çağın harikasıdır.

 

Belki de akıllı bir araçla ilgili en saçma şey, araçların ne kadar akıllı olduğunu kontrol etmek olmalı… Hele Google araçlarının ne kadar akıllı oldukları bilindiği halde …Özerk araçları şimdilik unutalım ve sorumuza gelelim.

 Arabalar yıllardır kendi sorunlarını teşhis ediyor, ve bir ölçüde kendilerini düzeltiyor. Teşhis ve hataları tamir etmek kolay, peki sürücüsüz araçlar gelecekte kendilerini tamir edebilir mi?

Tanı dereceleri

 

Google’ın sürücüs araçlarında  yakıt enjeksiyon sistemleri, bir dizi sensörü ve değişkeni izleyebildi. Teknoloji ilerledikçe, FI sisteminin belirli parametreleri uyarlamasına izin verildi, ki ve bu durum sorunların teşhis edilmesine imkan tanıdı.

 Arabaların bunu yapacak teknolojiye sahip olup olmayacağını belirlenirken, özerk araçların kendi kendini tamir etmesi için tüm riskler tanımlandı ve adaptasyon süreci problemleri düzeltme şeklinde uygulandı.

 

Otomotiv endüstrisi değişiklikler yaparken, içten yanmalı motorun planlı eskimesini de düşünmemiz gerekiyor. ‘Normal’ bir otomobilde, yaklaşık 30 elektronik kontrol cihazı bulunuyor.

Yeni otonom Marques araçların bazılarında kontrol cihazları yaklaşık 100’e çıkarıldı ve bu cihazlar otomatik sürüş, elektrik veya hibridizasyona başlamadan sorunu tespit edecek  şekilde ayarlandı.

Bilgisayarlar ve denetleyiciler

Elektronik kontrolörlerin sayısı katlanarak arttığından bugünün akıllı bir otomobili kontrolörleri arasında dağılmış yaklaşık 100 milyon satırlık bilgisayar koduna sahiptir.Otonom araçlarda sistem, frenleme, aydınlatma ve emniyet sistemlerinden motor performansına, yolcu konforuna kadar her şeyi monitörize ediyor ve ayarlıyor; dolayısıyla mekaniğe değil de büyük veri çözümlerine bakılıyor.

 

Tabii ki, bazı mekanik arızalar daima olacak ve hiçbir akıllı teknolojinin bu arızaları tamir etmesi mümkün değil. Örneğin patlamış bir su hortumu düşünelim, akıllı sistemler yedek su hortumunu bulup değiştirmesi mümkün değildir. Hortumu daha dayanıklı yapmak dışında şu an ki sistemlerle başka birşey yapmak imkansız…

Bir başka argüman var; Teknolojiyi olduğu kadar akıllıca yaparsak , önemli bileşenlerde başarısızlık riski azalır yani sensörler problemleri anında fark eder ve bir felakete neden olmaz.

Tahmin edici teknoloji işe yarayabilir 

Mühendisler bileşenlerin sınırlı bir ömre sahip olduğunu, her şeyin krank millerinden sürücü şaftlarına kadar bir ‘cankurtaranlık’ döngüsüne sahip olduğunu biliyor, ancak milyonlarca kilometre uzunluğundaki testlerden (yani ürünleri kullanan müşteriler) elde edilen verileri kullanarak yaşam döngüsünün doğru tahmin edilebileceğini bilebiliriz.

Veri öngörülerindeki basit görüş, mühendislerin arabalarının nasıl tedavi edildiğini umursamayacakları anlamına geliyor . Oysa verilerdeki tutarlı bir görüş, bir bileşenin neden başarısız olacağı, hangi koşulların erken bir başarısızlığa yol açacağı, hatta kaç tane başarısızlığın bile milyon araç satacağı konusunda fikir verebilir.

Bir soru, yüz cevap

Kendi kendine sürülen otomobiller kendilerini teşhis edip onarabilir mi? Cevap Evet ya da Hayır.

 

Şüphesiz ki, gelecekteki otomobiller her zamankinden daha fazla hata ve durumu teşhis edebilecek. Otomobil sahipliğinin bu özelliği Nesnelerin internetinden çarpıcı bir biçimde etkilenebilir ve yazılım kontrollü donanım muhtemelen faydalı olup ömürleri arttırabilir.

En doğru anlatımıyla araçların kendiliğinden onarılması sağlanamaz, ancak bu hedefe doğru büyük bir adım atılabilir.

Soru, teknolojinin araçların ömrünün süresiz olarak uzatılmasına izin verip vermeyeceği olmalıdır? Peki, bunun cevabı kesinlikle evet.

Kaynak:Giles Kirkland tarafından yazılan The Indian Economist and WEF ortaklığında yayınlanan Self-driving cars might be able to repair themselves in the future adlı içerik Türkçeleştirilerek literatüre kazandırılmıştır.

Aykut Güner

You may also like